Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatia de locatari - cum da in judecata rau ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatia de locatari - cum da in judecata rau platnici?

Buna ziua
Una din problemele arzatoare pe care le avem in blocul in care locuiesc este "neplata intretinerii" de catre cateva apartamente de ani de zile ceea ce a dus la sume imense - 100 mil - dar si la orirea apei rece de catre Apa Nova prin ridicare contoar .Vreau sa imi raspundeti la trei intrebari :
1.Apa Nova are dreptul sa opreasca apa rece?
2.Cum putem noi,ca asociatie de locatari,sa dam in judecata acesti rau platnici si care sunt conditiile?
3.Exista vreo posibilitate legala de a-i "debransa" de la apa rece (sigiliu sau altceva s anu le ai dea posibilitatea sa consume ceva ce nu platesc) ?
va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile dvs sa incercam sa aducem problemele la zi.
încep cu a doua întrebare, asociatia de locatari nu este persoană juridică, şi cred că am spus totul,dacă în acest moment sunteţi persoană juridică puneţi acţiona rău platnici în judecată şi puteţi recupera datoriile,nu înţeleg de ce din 2007 de la apariţia legii şi până acum nu aţi intrat în ordine,legea spune,citez:"Consecinţele neluării măsurilor de organizare şi
funcţionare cu privire la administrarea şi gestiunea proprietăţii
comune sunt în răspunderea juridică a tuturor proprietarilor sau a
reprezentanţilor acestora, după caz. "

sacalul09, utilizator
Multumesc pentru raspuns.