Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt eligibila pentru indemnizatie CCC daca mi-am dat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt eligibila pentru indemnizatie CCC daca mi-am dat demisia inainte de a naste?

Buna ziua,

daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie de crestere a copilului?

Se iau in calcul ultimele 12 luni cu venituri din urma, sau pierd dreptul la indemnizatie cu totul?
Multumesc!
La zi am frecventat-o. Am terminat-o in August 2016, din Aprilie 2017 m-am angajat si urmeaza sa nasc anul acesta in Martie. Care e parerea dumneavoastra? Ma incardrez pt indemnizatie?
Multumesc mult pt raspunsuri !
Perioada eligibila pentru CCC : aprilie 2016 - martie 2018

Perioade luate in calcul : aprilie 2016 - august 2016 (5 luni) ; aprilie 2017 - martie 2018 (12 luni)

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Buna ziua! Spuneti-mi va rog mult, daca eu mi-am dat azi demisia( am fost angajata 1 an si 11 luni) si sunt insarcinata in 5 luni, mai beneficiez de indemnizatie 85%? Ideea este ca maine cel tarziu fac un contract nou, si voiam sa stiu daca intreruperea de contract afecteaza atat indemnizatia, cat si un posibil credit pentru casa. Va multumesc mult!
Care este data prezumata a nasterii si detaliati statutul dvs in ultimii doi ani anteriori acestei date?
Data nasterii ar fi in iulie 27, si eu am fost angajata din aprilie 2016 pana astazi 20 martie 2018 la o societate, si din 8 decembrie 2017 am mai facut un contract de 4 ore pe care tot astazi l-am incheiat. Pe ultimele 3 luni, am avut 3000 net, iar pana in decembrie 2017 net 1050( minim economie). Multumesc mult

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii si detaliati statutul dvs in ultimii doi ani anteriori acestei date?