avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt eligibila pentru indemnizatie CCC daca mi-am dat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt eligibila pentru indemnizatie CCC daca mi-am dat demisia inainte de a naste?

Buna ziua,

daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie de crestere a copilului?

Se iau in calcul ultimele 12 luni cu venituri din urma, sau pierd dreptul la indemnizatie cu totul?
Multumesc!
Buna ziua , sunt angajata din 19.09.2018 și urmează sa nasc in 25.03.2019 dar in August 2017 am absolvit la zi scoala postliceala sanitara . As dori sa Stiu dacă după ce am absolvit scoala la zi nu am lucrat decât din 19.09.2018 beneficiez de indemnizație de creștere a copilului? Se i a in calcul și luni fracționate sau nefractionate? Mulțumesc frumos
aprilie 2017 - martie 2019 este perioada eligibila pentru dvs.

septembrie 2018 - martie 2019 (7 luni); aprilie - august 217 (5 luni) , aveti in total 12 luni ... sunteti la limita pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Dacă ma bag in prenatal la începutul lunii Februarie se calculează și in luna Februarie -Martie ca fiind luni eligibile pentru indemnizație ?

Cornel Vasile a scris:

aprilie 2017 - martie 2019 este perioada eligibila pentru dvs.

septembrie 2018 - martie 2019 (7 luni); aprilie - august 217 (5 luni) , aveti in total 12 luni ... sunteti la limita pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Dacă ma bag in prenatal la începutul lunii Februarie se calculează și in luna Februarie -Martie ca fiind luni eligibile pentru indemnizație ?

Cornel Vasile a scris:

aprilie 2017 - martie 2019 este perioada eligibila pentru dvs.

septembrie 2018 - martie 2019 (7 luni); aprilie - august 217 (5 luni) , aveti in total 12 luni ... sunteti la limita pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Îmi puteți spune unde ar trebui sa ma interesez ca sa mi se i a in calcul cele 5 luni de scoala la zi plus cele 7 luni care vor fi pana voi naște va rog? Am înțeles ca ar trebui sa merg la Agentia de plăti și impozite pentru a scoate o adeverința precum ca am făcut scoala la zi , după care la casa de pensii.
Dar dacă am plătit la casa de sănătate contribuția chiar și atunci când nu am lucrat nu ajuta la indemnizație?
Mulțumesc .

Alte discuții în legătură

Indemnizatie Irinaely6 Irinaely6 Buna seara ! Intrebarea mea este urmatoarea pana pe data de 1 martie 2017 am beneficiat de indemnizatie crestere copil apoi lunile urmatoare nu am lucrat nici ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil Lps ped Lps ped Buna ziua! Va prezint situatia urmatoare: Am lucrat, dupa cum urmeaza: 15 sept. 2015-15 iun. 2016 15 sept. 2016 -16 iun. 2017 Acum voi avea contract tot ... (vezi toată discuția)
Intrebare concediu postnatal Ana Niculescu Ana Niculescu Buna ziua, am lucrat 3 ani pana in luna mai a acestui an (2017) la o gradinita. Contractul s-a incheiat in 4 mai. In iunie a aparut sarcina. In 28 august voi ... (vezi toată discuția)