Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea in cazul propietatilor inchiriate in regim ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea in cazul propietatilor inchiriate in regim hotelier (prin airbnb)

As dori sa stiu daca este vreo reglementare in cazul inchirierii de apartamente in regim hotelier, prin airbnb. In afara de raspunderea fiscala pe care o are propietarul, exista un cadru legal? este nevoie de aprobare din partea asociatiei de locatari/administratorul blocului etc?
Multumesc frumos
M.Serol
Buna ziua.
O intrebare pentru SIulia1234:
Toate cele enumerate de Dvs. sunt pentru ce tip de venit declarat? Pentru declararea in sistem real sau prin norma de venit ?
Intreb pentru ca noi am ales declararea prin norma de venit impusa de Primarie (respectiv 15000 de lei/camera/an) si nu ne-a spus nimeni ca am avea nevoie de casa de marcat, registru sau facturier...
Multumesc.
Andreea0205, utilizator
Este vorba de impozitarea prin norma de venit stabilita de primarie. Cat despre casa de marcat, facturier, registru, acestea au fost enumerate de catre reprezentantul ANAF respondent la nr. 0314039160. Intrebata fiind daca pot avea casa de marcat in calitate de persoana fizica, aceasta mi-a comunicat ca se poate si va fi fiscalizata in baza CNP-ului. Convorbirea am purtat-o azi, teoretic informatiile primite ar trebui sa fie actuale.
Inserez mai jos informatiile de pe site-ul Anaf-Brasov.
Din pacate se pare ca personalul este fie superficial, fie slab pregatit....
De aici provine si incertitudinea noastra.
Mamei mele i s-a comunicat (tot un consilier de la Anaf Bucuresti) ca singurul lucru pe care trebuie sa il faca in cazul in care opteaza pentru impozitarea prin norma de venit impusa de Primarie este sa depuna declaratia online si ca doar impozitarea in sistem real presupune mai multe obligatii...
Cred ca optim ar fi sa obtinem cumva un raspuns scris...desi eu as considera corect sa respect ce scrie pe site...Ma indoiesc ca exista diferente fiscale de la un oras la altul...

SIulia1234 a scris:

Este vorba de impozitarea prin norma de venit stabilita de primarie. Cat despre casa de marcat, facturier, registru, acestea au fost enumerate de catre reprezentantul ANAF respondent la nr. 0314039160. Intrebata fiind daca pot avea casa de marcat in calitate de persoana fizica, aceasta mi-a comunicat ca se poate si va fi fiscalizata in baza CNP-ului. Convorbirea am purtat-o azi, teoretic informatiile primite ar trebui sa fie actuale.

Am omis sa inserez si link-ul respectiv:

[ link extern ]

Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru link. Intr-adevar se contrazic, iar cei de la Brasov nu precizeaza nimic legat de factura si casa de marcat fiscalizata pe baza CNP-ului.