Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea in cazul propietatilor inchiriate in regim ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea in cazul propietatilor inchiriate in regim hotelier (prin airbnb)

As dori sa stiu daca este vreo reglementare in cazul inchirierii de apartamente in regim hotelier, prin airbnb. In afara de raspunderea fiscala pe care o are propietarul, exista un cadru legal? este nevoie de aprobare din partea asociatiei de locatari/administratorul blocului etc?
Multumesc frumos
M.Serol
Buna Monica ! am aceiasi intrebare , in formularul respectiv ma intreaba cate camere ...inchiriez . Daca am apt cu 2 camere inseamna ca le inchiriez automat pe ambele? In principiu oamenii dorm in dormitor . E f ambiguu , prefer sa pun o intrebare stupida . tu cum ai facut ?

Merci
Legea spune clar ca poti inchiria pana la 5 camere in scop turistic cu conditia depunerii declaratiei unice si a platii impozitului care se calculeaza in functie de optiynea facura.Pe norma de venit sau pe sistem real.
Dar la noi cum daca cineva incearca sa castige un ban cinstit se gaseste vecinul ,"un prieten" sau politist sa te tot sicaneze.
Buna! Inchiriez de mai bine de 3 ani, in scop turistic o garsoniera in Brasov. Nu am cerut avizul vecinilor, nu am casa de marcat, si nici nu sunt obligata sa tai chitante. Codul fiscal reglementeaza acesta activitate. Trebuie depusa la anaf, declaratia unica impreuna cu fisa capacitatii de cazare si actele din care sa reiasa ca esti ori proprietar ori imputernicit pe locatie. Iar in momentul cazarii esti obligat sa inregistrezi oaspetii in Fisa de anuntare a sosirii si plecarii, conform H.G.237/2001. Si din mai 2018 un consimtamant privind prelucrarea datelelor conform Regulamentului UE. Mentionez ca sunt si pe siteul Booking si pe Airbnb si pe HomeAway.
cred ca adevarul este la mijloc, ca de obicei. el inchiriaza, isi plateste taxele (prin airbnb banii ii intra doar in cont bancar, deci, teoretic, poate fi verificat de fisc ceea ce el declara in decl. unica). cand unii dintre ''oaspetii'' lui incalca orice lege, li se face sesizare la politie, care vine, constata, amendeaza. sau se face plangere penala la politie daca e cazul. dupa cateva din astea, avand istoric inregistrat la institutie a statului drept argument de neclintit, il poti da pe proprietar in judecata in civil pentru incalcarea repetata a dreptului la liniste (cel putin 3 articole din legea 61/1991) sau a altor legi. si doar cu un avocat mediocru il vei stoarce pe proprietar de o sa ii treaca de inchiriat.
sau, in caz fericit, prin review-urile oaspetilor lui recalcitranti, deja amendati, se vor selecta pe viitor oaspetii proprietarului si nu vor mai veni cei porniti pe altceva decat utilizarea normala a unui spatiu de locuit, ca vor sti ca acolo sunt vecini care nu te lasa sa faci zgomot sau diverse alte activitati nepermise unui locatar obisnuit.
in final este vorba doar de responsabilitatea proprietarului care va fi facut (daca nu stie de la inceput) sa inteleaga ca trebuie sa isi trieze si instruiasca la maxim oaspetii, astfel incat sa nu deranjeze pe nimeni.
tot ce am scris e valabil si pt casa si pt bloc. astept sa ma contrazica ipingescu, cum ca prin bun simt nu se mai intelege ce se intelegea odata, pe vremea pcr :) ii raspund anticipat ca nesimtirea e tot nesimtire si acum, ca si atunci
officeriviera, utilizator
Buna ziua,

Am citit discutia cap-coada si cred ca acesta e singurul comentariu util. Scurt, la obiect si prezentand si un cadru legal.

O intrebare am si eu . Consimtamantul privind prelucrarea datelor conform Regulamentului UE este standardizat ca tip de document, la fel ca Fisa de anuntare a sosirii si plecarii ? Daca da, aveti un formular de acest gen ?

ankka2006 a scris:

Buna! Inchiriez de mai bine de 3 ani, in scop turistic o garsoniera in Brasov. Nu am cerut avizul vecinilor, nu am casa de marcat, si nici nu sunt obligata sa tai chitante. Codul fiscal reglementeaza acesta activitate. Trebuie depusa la anaf, declaratia unica impreuna cu fisa capacitatii de cazare si actele din care sa reiasa ca esti ori proprietar ori imputernicit pe locatie. Iar in momentul cazarii esti obligat sa inregistrezi oaspetii in Fisa de anuntare a sosirii si plecarii, conform H.G.237/2001. Si din mai 2018 un consimtamant privind prelucrarea datelelor conform Regulamentului UE. Mentionez ca sunt si pe siteul Booking si pe Airbnb si pe HomeAway.