Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... agresiune verbala si fizica la servici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

agresiune verbala si fizica la servici

Ce trebuie sa faca un salariat, din punct de vedere legal, cand in timpul serviciului si in timpul exercitarii atributiilor sale este agresat verbal de catre un alt salariat si vede ca acesta de abia se abtine sa nu-l agreseze si fizic?
deci pot sa fac plangere penala pentru insulta sa nu?
elena 27 a scris:

deci pot sa fac plangere penala pentru insulta sa nu?

Bineinteles ca puteti sa faceti. Credeam ca rezulta clar din mesajul meu precedent ca insulta si calomnia au fost reincriminate ca infractiuni, in urma Deciziei nr. 62/2007 a Curtii Constitutionale.
Se pare ca nu a fost asa clar! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
si deci in concret, care este consecinta clara a deciziei 62/2007? care este sanctiunea?unde o incadrati? stiti care este practica? ati vazut vreo condamnare concreta pentru insulta dupa acea decizie?

desigur, plangere se poate face, vorbind insa de rezultate...
reludd, utilizator
Rezultate nu cred ca exista.
Dreptul la plangere exista... dar finalitatea...
Ati inteles bine=D>
eu am iteles ca se poate primi o amenda nu ma refeream la inchisore;ca finalitate
ContSters80084, utilizator