Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... agresiune verbala si fizica la servici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

agresiune verbala si fizica la servici

Ce trebuie sa faca un salariat, din punct de vedere legal, cand in timpul serviciului si in timpul exercitarii atributiilor sale este agresat verbal de catre un alt salariat si vede ca acesta de abia se abtine sa nu-l agreseze si fizic?
Va recomand ca in afara de cele prezentate de colegii mei, in evaluarea de riscuri de accidentare si imbolnavire profesionala a societatii sa aveti evalat si riscul de agresiune. In urma evaluarii acestui risc, sa aveti instructiune privind riscul de agresiune. In caz de agresiune fizica asupra unui angajat (din partea altui angajat sau a colaboratorilor, clientilor), daca lucratorul are ITM de cel putin 3 zile calendaristice, este accident de munca prevazut de Legea 319/2006. Daca in urma cercetarii accidentului de munca ca urmare a unei agresiuni fizice se constata ca nu a fost instruit asupra modului de comportare in caz de agresiune, societatea poate fi amendata.
V-o spun din proprie experienta.
Este prima data cand aud de evaluarea riscului de agresiune in cadrul relatiilor de munca.
Ne dati mai multe amanunte, cred ca pentru multi dintre noi este o noutate :stunned:
elibet a scris:

Va recomand ca in afara de cele prezentate de colegii mei, in evaluarea de riscuri de accidentare si imbolnavire profesionala a societatii sa aveti evalat si riscul de agresiune. In urma evaluarii acestui risc, sa aveti instructiune privind riscul de agresiune. In caz de agresiune fizica asupra unui angajat (din partea altui angajat sau a colaboratorilor, clientilor), daca lucratorul are ITM de cel putin 3 zile calendaristice, este accident de munca prevazut de Legea 319/2006. Daca in urma cercetarii accidentului de munca ca urmare a unei agresiuni fizice se constata ca nu a fost instruit asupra modului de comportare in caz de agresiune, societatea poate fi amendata.
V-o spun din proprie experienta.
Foarte interesant. Nu stiam ca exista si acest risc. Va rog sa reveniti cu amanunte. Va multumesc.
am avut de curand la serviciu un accident de munca ca urmare a unei agresiuni fizice (si asa cum am mai spus e prevazut in Legea 319/2006, la art. 30, lit. q, iar angajatorul e obligat conform aceleiasi legi ca evite riscuri in prima faza, iar daca nu este posibil acest lucru, sa evalueze riscurile care nu pot fi evitate, etc, etc.), fiind accidentat un lucrator al nostru care-si desfasura activitatea ca agent de paza si protectie. In urma cercetarii evenimentului, am primit amenda de la ITM pentru ca in evaluarea riscurilor, nu a fost evaluat si riscul de agresiune pentru lucratorii care intra in contact atat cu clientii, colaboratorii, dar si in caz de agresiune fizica intre lucratori. Mi s-a parut cam nedreapta aceasta decizie a ITM-ului, luand in considerare faptul ca exista o evaluare de riscuri, dar intr-adevar acest risc a fost omis a fi evaluat. In consecinta, am inceput o noua evaluare de riscuri pe toate locurile de munca, incluzand si acest risc si altele care nu au fost evaluate de "societatea abilitata" de a efectua evaluari de riscuri.
De asemenea, am organizat sedinte cu psihologul clinicii de medicina muncii cu care avem contract si cu un insp. de Politie, pentru a le prezenta angajatilor atat cadrul legal (legat de legitima aparare) cat si comportamentul vis-a-vis de cei cu care intra in contact.
De asemenea, aceste sfaturi primite, le-am concretizat intr-o instructiune clara si scurta privind comportamentul in caz de agresiune.
Credeti-ma, cei de la ITM se leaga de orice pentru a da amenzi. E bine sa fii acoperit de documente si sa faci instruiri, chiar si pe teme de agresiune, chiar daca unii lucratori nu le vad rostul.