Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare succesiune

Buna ziua, am si eu o intrebare, o nelamurire.Eu am o sora, mostenim 3 sfert dintr-o jumatate de imobil impreuna, dar nu vrem asta, vrem sa renuntam la partile noastre in favoarea mamei.Mi s-a spus ca doar unul dintre noi poate face asta.Este adevarat?Chiar nu am auzit asa ceva pana astazi.Va multumesc anticipat.
ce-i mai place romanului sa complice lucrurile. cel mai simplu acceptati mostenirea si o lasati pe mama dumneavostra sa se bucure de mostenire, fara sa o deranjati cu pretentii financiare pe perioada cat va mai trai, apoi deschideti succesiune de pe urma mamei si impartiti ce va revine. de ce sa se bucure altii de ce mi se cuvine? parerea mea.
Nu renunțați!
Și, mai cu seamă, nu renunțați amândoi (toți) descendenții, căci veți deschide calea venirii la moștenire pentru te miri ce rudă a defunctului dintr-o clasă subsecventă. (clasele II-IV)

Soțul supravietuitor nu moștenește singur, ci în concurs cu (sau alături de) oricare dintre clasele de moștenitori legali.

Este alegerea dvs. dacă vreți ca mama dvs. să-și moștenesacă soțul alături de dvs., în calitate de descendenți (clasa I de moștenitori) sau alături de te miri ce văr primar al defunctului (clasa a IV de moștenitori) ori alături de cine s-o mai nimeri să fie până la el (frate/soră, nepot de frate/soră - clasa a II-a și așa mai departe) căci legea prevede o anumită ordine a chemării la moștenire.

A chemării! Asta înseamnă mulți chemați, puțin aleși. :)
Și e anapoda să vă dați la o parte din proprie voință, doar pentru că nu știți cu ce se mănâncă renunțarea. Eu am o vorbă: Faceți ce vreti! Dar știți ce faceți? Lasați-mă să vă explic, că poate nu mai vreți să faceți ce ziceați că faceți. :)

Soțul supravietuitor culege întreaga moștenire numai dacă niciuna dintre rudele din cele 4 clase de moștenitori legali (în ordinea chemării lor la moștenire) nu vrea sau nu poate (fiindcă e nedemn, spre pildă) să vină la moștenire.

Iată de ce ar fi bine să vreți. Ca să nu zică altul bogdaproste...

Termenul de un an este termenul de OPȚIUNE succesorală, termenul în care cei chemați trebuie să decidă: take it or leave it. (accept moștenirea sau renunț la ea).

Moștenirea este ori de luat ori de lăsat.
Nu există variante. Zisa renunțare „în favoarea” este de fapt o acceptare (iau) urmată de o înstrăinare (dau din ce am luat) care poate fi pe bani/act cu titlu oneros (vânzare, întreținere) sau poate fi pe de-a moaca/act cu titlu gratuit (donație).

Se poate face și vânzarea și donația despre care vorbiți, dar mie tot anapoda mi se pare câtă vreme nu înțeleg: de ce vreți ceea ce vreți?

Vreți să faceți mamei un bine? De acord. Doar că, în viața mea profesională, am întălnit prea destui dintre cei care n-au reușit să vadă și răul pe care și l-au făcut lor înșiși și adesea chiar și celui căruia ii voiau binele. Iată pricina pentru care întreb: de ce? Care este motivația internă? Fiindcă în funcție de asta (în funcție de unde vreți să ajungeți) noi, avocații, putem vedea ...o autostradă cu 12 benzi (posibilități de rezolvare) acolo unde clientul vede o singură cărare... și accea o mai ia și pe miriște câteodată. :)

romascanu, moderator
Va multumesc inca o data tuturor pentru raspunsuri, doar ca tot nu pricep un aspect.Ce se intampla cu cota mea daca nu ma prezint in termen de 12 luni?Ramane la mama mea?Sau se cauta alt mostenitor care la randul sau are 12 luni termen?Am intrebat 2 notari, si fiecare mi-a spus alta varianta.
romascanu a scris:

Se poate face și vânzarea și donația despre care vorbiți, dar mie tot anapoda mi se pare câtă vreme nu înțeleg: de ce vreți ceea ce vreți?

Vreți să faceți mamei un bine? De acord. Doar că, în viața mea profesională, am întălnit prea destui dintre cei care n-au reușit să vadă și răul pe care și l-au făcut lor înșiși și adesea chiar și celui căruia ii voiau binele. Iată pricina pentru care întreb: de ce? Care este motivația internă? Fiindcă în funcție de asta (în funcție de unde vreți să ajungeți) noi, avocații, putem vedea ...o autostradă cu 12 benzi (posibilități de rezolvare) acolo unde clientul vede o singură cărare... și accea o mai ia și pe miriște câteodată. :)

Sora mea vitrega nu vrea sa aiba nimic de-a face, nu o intereseaza, si vrea doar sa renunte dar ne-am lovit de lege.Si eu am ales sa fac la fel, oricum sunt unic mostenitor pe viitor al imobilului in cauza.
Daca dvs. nu acceptați expres moștenirea în termen de 12 luni(prin declarație dată la notar), atunci se pune problema dacă ați acceptat tacit moștenirea. Dacă ați acceptat tacit moștenirea, atunci aceasta se va culege de dvs. și de mama dvs. Dacă nu acceptați succesiunea nici tacit și nici expres, atunci notarul va verifica dacă există moștenitori(de exemplu, frații defunctului) care au acceptat moștenirea in termenul de 12 luni, termen care curge tot de la data la care a avut loc decesul defunctului. Este un singur termen de 12 luni în care toate clasele de moștenitori pot accepta sau nu succesiunea.

Daca sora vitrega vrea să renunțe oricum, atunci să renunțe doar ea. Și dvs. acceptați moștenirea.