avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare succesiune

Buna ziua, am si eu o intrebare, o nelamurire.Eu am o sora, mostenim 3 sfert dintr-o jumatate de imobil impreuna, dar nu vrem asta, vrem sa renuntam la partile noastre in favoarea mamei.Mi s-a spus ca doar unul dintre noi poate face asta.Este adevarat?Chiar nu am auzit asa ceva pana astazi.Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Borzah , utilizator 05:29, 22 Februarie 2017
Borzah a scris:

... tot nu pricep un aspect.Ce se intampla cu cota mea daca nu ma prezint in termen de 12 luni?


Ați fost citat la vreun notar!? Mira-m-aș după cele ce povestiți. Dacă da, dați curs acelei citări căci se prezumă renunțarea (cu efectele pe care le povesteam pe pagina precedentă)

Dacă nu, mergeți oricum la orice notar și dați o declarație de acceptare a succesiunii înăuntrul termneului de un an. Odată acceptată succesiunea nu mai sunteți ținut de niciun termen. Moștenirea se poate dezbate oricând. Dacă o finalizați înainte de împlinirea a 2 ani de la deces nu plătiți impozit. Dar cu plata impozitului puteți să o dezbateți și peste 10 ani sau mai mulți. Poate fi chiar și după decesul mamei, căci pot fi dezbătude deodată două moșteniri succesive.
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2017
romascanu, moderator
Ionita Loredana a scris:

Daca dvs. nu acceptați expres moștenirea în termen de 12 luni(prin declarație dată la notar), atunci se pune problema dacă ați acceptat tacit moștenirea. Dacă ați acceptat tacit moștenirea, atunci aceasta se va culege de dvs. și de mama dvs. Dacă nu acceptați succesiunea nici tacit și nici expres, atunci notarul va verifica dacă există moștenitori(de exemplu, frații defunctului) care au acceptat moștenirea in termenul de 12 luni, termen care curge tot de la data la care a avut loc decesul defunctului. Este un singur termen de 12 luni în care toate clasele de moștenitori pot accepta sau nu succesiunea.

Daca sora vitrega vrea să renunțe oricum, atunci să renunțe doar ea. Și dvs. acceptați moștenirea.


Eu voi fi plecat o perioada din localitate, deci se inteleg ca daca o alta clasa de mostenitori nu vine sa ceara nimic si trec cele 12 luni, ramane mama cu tot imobilul?Am inteles ca se poate cere si 12 luni, dar se invalideaza pentru ca a fost depasit termenul.
romascanu a scris:

Borzah a scris:

... tot nu pricep un aspect.Ce se intampla cu cota mea daca nu ma prezint in termen de 12 luni?


Ați fost citat la vreun notar!? Mira-m-aș după cele ce povestiți. Dacă da, dați curs acelei citări căci se prezumă renunțarea (cu efectele pe care le povesteam pe pagina precedentă)

Dacă nu, mergeți oricum la orice notar și dați o declarație de acceptare a succesiunii înăuntrul termneului de un an. Odată acceptată succesiunea nu mai sunteți ținut de niciun termen. Moștenirea se poate dezbate oricând. Dacă o finalizați înainte de împlinirea a 2 ani de la deces nu plătiți impozit. Dar cu plata impozitului puteți să o dezbateți și peste 10 ani sau mai mulți. Poate fi chiar și după decesul mamei, căci pot fi dezbătude deodată două moșteniri succesive.



Cum m-ar putea cita un notar, de unde sa stie un notar despre ce este vorba? :) Nu a facut nimeni nici un demers pana in momentul acesta.De aia ma gandeam astazi, poate e mai bine sa treaca cele 12 luni si se rezolva totul tacit.Mi-a spus un notar ca daca trec 12 luni degeaba mai vine cineva sa ceara parte, nu mai va obtine, va fi invalidat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Descendent renuntator lolo0112 lolo0112 in cazul in care la mostenire vin sotia supravietuitoare si un descendent care renunta la mostenire, ramane unic mostenitor sotia supravietuitoare, sau in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, acum cateva luni bunicul meu a decedat, iar toti cei ... Euonline Euonline Buna ziua, acum cateva luni bunicul meu a decedat, iar toti cei trei copii voiau sa renunte la dreptul lor in favoarea bunicii, doar ca la notar au fost ... (vezi toată discuția)
Speța succesiuni Daniela Covaci Daniela Covaci Help !!! După defunctul Claudius a rămas o masă succesorală în valoare de 240.000 de lei. Defunctul nu are descendenţi şi nici soţ supravieţuitor ... (vezi toată discuția)