Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare succesiune

Buna ziua, am si eu o intrebare, o nelamurire.Eu am o sora, mostenim 3 sfert dintr-o jumatate de imobil impreuna, dar nu vrem asta, vrem sa renuntam la partile noastre in favoarea mamei.Mi s-a spus ca doar unul dintre noi poate face asta.Este adevarat?Chiar nu am auzit asa ceva pana astazi.Va multumesc anticipat.
Borzah a scris:

... tot nu pricep un aspect.Ce se intampla cu cota mea daca nu ma prezint in termen de 12 luni?

Ați fost citat la vreun notar!? Mira-m-aș după cele ce povestiți. Dacă da, dați curs acelei citări căci se prezumă renunțarea (cu efectele pe care le povesteam pe pagina precedentă)

Dacă nu, mergeți oricum la orice notar și dați o declarație de acceptare a succesiunii înăuntrul termneului de un an. Odată acceptată succesiunea nu mai sunteți ținut de niciun termen. Moștenirea se poate dezbate oricând. Dacă o finalizați înainte de împlinirea a 2 ani de la deces nu plătiți impozit. Dar cu plata impozitului puteți să o dezbateți și peste 10 ani sau mai mulți. Poate fi chiar și după decesul mamei, căci pot fi dezbătude deodată două moșteniri succesive.
romascanu, moderator
Ionita Loredana a scris:

Daca dvs. nu acceptați expres moștenirea în termen de 12 luni(prin declarație dată la notar), atunci se pune problema dacă ați acceptat tacit moștenirea. Dacă ați acceptat tacit moștenirea, atunci aceasta se va culege de dvs. și de mama dvs. Dacă nu acceptați succesiunea nici tacit și nici expres, atunci notarul va verifica dacă există moștenitori(de exemplu, frații defunctului) care au acceptat moștenirea in termenul de 12 luni, termen care curge tot de la data la care a avut loc decesul defunctului. Este un singur termen de 12 luni în care toate clasele de moștenitori pot accepta sau nu succesiunea.

Daca sora vitrega vrea să renunțe oricum, atunci să renunțe doar ea. Și dvs. acceptați moștenirea.

Eu voi fi plecat o perioada din localitate, deci se inteleg ca daca o alta clasa de mostenitori nu vine sa ceara nimic si trec cele 12 luni, ramane mama cu tot imobilul?Am inteles ca se poate cere si 12 luni, dar se invalideaza pentru ca a fost depasit termenul.
romascanu a scris:

Borzah a scris:

... tot nu pricep un aspect.Ce se intampla cu cota mea daca nu ma prezint in termen de 12 luni?

Ați fost citat la vreun notar!? Mira-m-aș după cele ce povestiți. Dacă da, dați curs acelei citări căci se prezumă renunțarea (cu efectele pe care le povesteam pe pagina precedentă)

Dacă nu, mergeți oricum la orice notar și dați o declarație de acceptare a succesiunii înăuntrul termneului de un an. Odată acceptată succesiunea nu mai sunteți ținut de niciun termen. Moștenirea se poate dezbate oricând. Dacă o finalizați înainte de împlinirea a 2 ani de la deces nu plătiți impozit. Dar cu plata impozitului puteți să o dezbateți și peste 10 ani sau mai mulți. Poate fi chiar și după decesul mamei, căci pot fi dezbătude deodată două moșteniri succesive.

Cum m-ar putea cita un notar, de unde sa stie un notar despre ce este vorba? :) Nu a facut nimeni nici un demers pana in momentul acesta.De aia ma gandeam astazi, poate e mai bine sa treaca cele 12 luni si se rezolva totul tacit.Mi-a spus un notar ca daca trec 12 luni degeaba mai vine cineva sa ceara parte, nu mai va obtine, va fi invalidat.