Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenzi incalcare ROI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenzi incalcare ROI

Suntem la implementarea unui regulament de ordine interioara al asociatiei de proprietari, aplicabil in bloc. Dorim sa introducem in acest regulament penalizari si amenzi pentru incalcarea lui. Ne permite legea?
Altfel, ce regulament mai e daca nu putem si penaliza incalcarea lui?
Numai bine. Multumiri.
Stimate domn, eu ani de zile am vrut sa ajut oamenii dar ei nu cred decat in relatii si coruptie.
Daca cei inocenti sau nestiutuori vor coruptie ei nu pot fi ajutati.

Cel putin eu nu pot sa ii ajut.
Toata lumea crede ca relatiile rezolva totul, dar nu este intotdeauna asa.

Cei ce isi pierd ori si-au pierdut casele au fugit de avocati ca dracu' de tamaie.
Aveau posibilitatea de a consulta avocati mai inainte de a incheia un act juridic.
Daca nu au facut-o si au semnat aiurea acte e problema lor.
Ignorarea legii vatama ( ignorare iuris nocet ) la fel si ignorarea avocatilor.
Fiecare om are dreptul la un avocat daca intelege sa apeleze la el.
Daca avocatii sunt ignorati intr-un anumit moment esential este normal ca oamenii sa fie in dezavantaj si sa fie vatamati.
Este o problema nu care exista din vina avocatilor sau judecatorililor.
Procesele se judeca pe baza de probe si judecatorii nu pot ignora probele sau sa dea dreptate cuiva fara probe.

avocat Claudiu Lascoschi
Total de acord cu dv d-le avocat_lascoschi.
Ceea ce vedem la televizor sunt exceptii asa cum vedem accidentele de circulatie. Nimeni nu ar fi interesat si nu ar sta pe un post TV care ar prezenta 99% din masinile care circula normal si 99% din procesele ce decurg normal, fara a fi contestate de vreuna din parti.
Dar acel 1% in care se fac greseli, atat in circulatia pe drumurile publice cat si in instante, acele cazuri sunt trambitate peste tot si se ajunge uneori sa se generalizeze. Pai atunci cand greseste un sofer haideti sa le luam permisele la toti asa cum unii oameni vor sa-i punem la zid pe toti magistratii pentru ca 1 din 100 a dat un verdict incorect care a fost apoi indreptat de alta instanta chiar daca este o internationala.
Eu am incredere in justitie si mai ales in progresul acesteia.
Se poate sa revenim la subiect, va rog?
Nu se pot da amenzi, institutiile statului nu pot face nimic deci ce e de facut concret legal?
Sunt sigura ca acest subiect intereseaza pe mai multe asociatii.
revin..apelati la politia comunitara exista legislatie si pt chistoace...
Dana Marin a scris:

Se poate sa revenim la subiect, va rog?
Nu se pot da amenzi, institutiile statului nu pot face nimic deci ce e de facut concret legal?
Sunt sigura ca acest subiect intereseaza pe mai multe asociatii.

Din punctul meu de vedere acest ROI (presupunem ca ROI-ul a fost adoptat cu unanimitate de voturi) nu are nici o valoare daca locatarii din asociatia respectiva nu au cei 7 ani de acasa nu au respect pentru ei insisi si pentru vecinii lor, iar gradul lor de cultura este minuscul.
In cadrul unei asociatii de proprietari nu se pot face legi decit cu acordul unanim al tuturor locatarilor.
In cadrul unei asociatii de proprietari nu se pot da "amenzi" pentru "legile proprii" incalcate decit daca "inculpatul" vrea sa plateasca ( presupunind ca cel care acuza poate dovedi vinovatia inculpatului).
Personal cred ca variantele de actiune pe care le aveti la dispozitie sunt:
1. ii puneti chistoacele in fata usii (dar s-ar putea sa va plateasca cu aceeasi moneda)
2. puneti un anunt in afisier cu numele locatarului care a comis fapta dezagreata de locatari (poate de rusine nu va mai face)
3. faceti plingere la Politia Comunitara cu speranta ca va primii amenda de la prima plingere, dar trebuie neaparat sa puteti dovedi cele ce reclamati.
Va doresc sa aveti inspiratie si succes in ceea ce veti intreprinde.