avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Cum renuntam la fumat?
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Cum renuntam la fumat?

Nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand ma uit la mine si vad ca nu ma pot lasa de fumat....ma apuca disperarea!
Voi cum ati facut?
Ce ati auzit de la altii?
.................
Sa nu-mi spuneti de vointa, ca ma aruncati si mai tare in depresie.....
Exceptional text! Va mai asteptam cu sugestii, nu-i nimic daca credem ca nu ni se potrivesc, incercam, cine stie?

Eu, de exemplu, nu pot face sport pentru ca am o capacitate respiratorie extrem de precara si obosesc chiar la mersul pe suprafata plana.
Dupa 3 luni si un pic de nefumat, la mine problema nu este pofta de a mai fuma o tigara, ci repercursiunile fizice. Am impresia ca suflu chiar mai greu decat atunci cand fumam, am inceput sa si tusesc - e drept ca sunt deosebit de sensibila la sezonul rece, dar afara nu este totusi atat de frig incat sa zic ca am racit. Nici vorba! Si cu toate acestea toata reactia mea fizica este a unui fumator la 2 pachete, desi acum sesizez cand ies afara din apartament ca la vecinii mei se fumeaza, simt fumul venind din baie de la cei pe coloana cu mine, ceea ce inainte nu simteam.

Oricum, pentru cine a fost fumator "greu" ca mine urmarile sunt foarte dificile. Nu ca m-as apuca de fumat pentru ca pur si simplu nu mai admit sa "ard" atatia bani aiurea, dar daca stiam ca voi pati toate acestea, si ingrasatul intre ele, cred ca nu m-as fi lasat niciodata, as fi sfarsit cu tigara-n mana:)
cermak gruianu a scris:

@trope_doi, @elga50 si...@avlil :):):) precum si pentru toate celelalte colege/colegi care doresc sa stie mai multe lucruri despre beneficiile renuntarii la tigari:
[ link extern ]

=D>=D>=D>


Buna dimineata.

Am citit,am vizionat,dar nu vreau sa ma mint singura.Ma cunosc foarte bine,nu ma amagesc ,nu-mi fac singura promisiuni pe care nu sunt pregatita sa le respect.
Felicitari celor care au avut vointa si puterea de a renunta la fumat.
Traiul zilnic in care fumatul este un accesoriu necesar si devenit obligatoriu e ca o casa veche, foarte veche. pe care incerci, in spatiul pe care-l locuiesti, s-o impopotonezi cu diverse mobile, tapiserii, tablouri etc., doar-doar o sa fie mai placuta de locuit. Dar cand intri in ea, pe-afara o vezi cat de darapanata e.
N-ai curajul s-o darami si sa o construiesti din nou (renuntarea la fumat), in schimb cheltuiesti cu impopotonarea ei pe dinlauntru.

Cu timpul constati ca incep sa se crape zidurile, ca bucati din tencuiala cad peste ornamente, peste mobile, sfarsesti prin a constata ca e prea mare efortul sa incerci sa salvezi o vechitura si ca te costa prea mult, dar eziti sa darami vechitura si sa bagi bani intr-o noua constructie - viata ta fara tigari.

Numai de tine depinde momentul cand ai putea sa iei o asemenea masura ca sa fii sigur ca vei putea sa traiesti in siguranta sau.....sa astepti primul cutremur sa ramai fara casa.....
Totul tine de cat de mult iti doresti sa faci acel "ceva", in speta, sa te lasi de fumat. In cazul meu au concurat in acel moment mai multe aspecte. Nu stiu nici acum daca a fost coincidenta sau... autosugestia ma face sa le adun pe toate in acel moment. O "caramida cazuta" din constructie, a fost faptul ca primeam foarte des din partea copilului meu intrebarea: " Dar, daca spui ca nu e deloc sanatos sa fumezi, tu de ce fumezi, mami?!" :oops: ... Si, am avut grija intotdeauna ca bebe sa nu ma prinda cu vreo minciunica, oricat de "nevinovata" ar fi fost... (;)Matusalemicul Mos Craciun tine de alta... speta, nu va ganditi cum "ma scot"...:)) ) Si nu prea aveam raspuns la aceasta intrebare. Daca persistam in idee, nu faceam altceva decat sa-i dau exact motivul de a face si el chestii despre care eu i-as fi spus pe viitor ca "nu sunt sanatoase", ca "nu sunt frumoase" etc. Mai sunt si alte "caramizi", unele mai grele: o rinita alergica, sau ce-o fi fost, care ma scotea din circuit din cand in cand, pana cand am fost nevoita sa parasesc frumusete de concediu, sa iau avionul si sa ajung nu acasa, ci fix la Urgenta, la 12 noaptea, aproape sufocandu-ma; alte "caramizi" mai comice (o vecina care, cu catel si copil isi fuma(u) zilnic tigarile de dimineata NUMAI la noi in bucatarie, de cativa ani, la 7 dimineata si iarna si vara, si cand crapam de treaba si cand aveam chef sau poate nu... :innocent: A nu se intelege ca sunt vreo devoratoare de vecini, dar, totusi, aveam din ce in ce mai des "reclamatii" din partea "locatarilor" mei si mai aveam si eu nevoie, din cand in cand macar, de diminetile mele si numai ale mele... :)). A nu se intelege nici ca vecina s-a lasat si ea de fumat. Nu! Dar, "a reusit" sa-si convinga "locatarul" ei sa-i dea voie sa fumeze in bucataria lor...
Dar, dincolo de motive, mai comice, sau mai dure, un lucru e clar: cand fumezi de placere, e greu sa-ti alegi un anume moment in care sa spui stop, deci, nu trebuie sa-l cauti prea mult acel moment, pt.ca te "convinge" el pe tine sa mai iei "doar una", si apoi "inca una"...
Momentul acela trebuie sa vina intr-o zi oarecare, din convingere "de moment"...:)
Trebuie sa recunosc ca acest topic are un anumit magnetism,in ceea ca ma priveste.
M-am surprins ,ca stiu bine ce subiect imi doresc sa citesc,si iata-ma aici.Sa-si doreasca subconstientul meu sa renunt la fumat?Ar fi excelent sa reusesc.
Am citit cu placere si interes postarile dvs.. Sper sa ma motiveze ceva din trairile,din incidentele, dumneavoastra.
Vom vedea...sper ca in.. roz

Alte discuții în legătură

Iminenta... lasatului de fumat ContSters251305 ContSters251305 fumez, fumez, fumez ... stie careva consecintele - exemplicativ si negative ale lasatului de fumat? (vezi toată discuția)
Pauza de tigara marin123 marin123 Buna ziua, Am citit un post de prin iunie 2009, \"Pauza de tigara reglementata legal?\", care mi-a raspuns la cateva intrebari, dar nu la toate. Nu am ... (vezi toată discuția)
Tutunul. cat de legal ar fi daca s-ar inventa astazi? Alin Popescu Alin Popescu Este genul de discutie pe care o auzim tot mai des in jur. Chiar daca mass media ignora subiectul, e interesant de vazut cam cum credeti ca ar arata astazi ... (vezi toată discuția)