Forum Discuţii juridice Executare silită Creditorii mi-au spus că au inițiat procedura de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Creditorii mi-au spus că au inițiat procedura de executare imobiliară. Este posibil acest lucru dacă imobilul nu este întabulat?

Buna ziua dupa legea noua un imobil care este neintabulat si terenul imobilului are alt propietar.cum se procedeaza dupa legea noua?se poate executa o casa care nu e intabulata pe casa am doar autorizatia de constructie pe numele meu altceva nimic iar terenul are alt propietar?in momentul de fata nu am primit nici o instiintare de la executoru dar miau spus creditori adica niste vecini ca mau dat spre executare.daca nu am primit inca nimic in ce stadiu ne aflam?
Manuela Rășină, administrator
Pe siteul de judecatorie apare incunviintare de executare silita in data de 26.05.2017.insa nu am fost anuntata si prin alte mijloace doar ce am vazut pe site.si stiu ca executorul a intrebat la primarie daca avem bunuri avem pe noi doar autorizatia de constructie hotararea senrintei a fost in 2014 dar hotararea era ca asiguratorul sa achite intreaga suma.

Titlu executoriu este din 15.04.2014.
trandafir2, moderator
DAN POPESCU a scris:
Drepturile la actiune avand un obiect patrimonial sunt supuse prescriptiei extinctive.Termenul prescriptiei este de 3 ani,daca legea nu prevede unalt termen.[Art.2517 NCC]

Dle avocat DAN POPESCU, aici nu mai vorbim despre dreptul la actiune, s-a terminat cu acel drept, s-a pronuntat o sentinta, s-a terminat cu judecata.

@ Gradmariana_92, problema este ca de la data comunicarii hotararii incepe sa curga termenul de exercitare a caii de atac, asa incat sentintele devin definitive la data expirarii termenului de exercitare a apelului.
trandafir2, moderator
Da la incunviintarea silita din 26.05.2017 zice ca e nesupusa nici unei cai de atac.daca sa fact incuinvintarea de executare doar pe siteul judecatoriei si nu am fost anuntata prin alte mijloace asta inseamna?multumesc frumos
Asta inseamna ca inainte de a se trece la executarea silita a bunurilor debitorului, executorul judecatoresc este obligat sa-l instiinteze pe acesta despre pornirea executarii. Problema este ca pana la momentul respectiv, executorul va lua deja niste masuri privind executarea, asa incat trebuie sa va pregatiti pentru o contestatie la executare.
Multumes.si pe mine ca debitor nu ma anunta executorul in nici un fel?nu trimite o scrisoare prin posta?