Forum Discuţii juridice Executare silită Creditorii mi-au spus că au inițiat procedura de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Creditorii mi-au spus că au inițiat procedura de executare imobiliară. Este posibil acest lucru dacă imobilul nu este întabulat?

Buna ziua dupa legea noua un imobil care este neintabulat si terenul imobilului are alt propietar.cum se procedeaza dupa legea noua?se poate executa o casa care nu e intabulata pe casa am doar autorizatia de constructie pe numele meu altceva nimic iar terenul are alt propietar?in momentul de fata nu am primit nici o instiintare de la executoru dar miau spus creditori adica niste vecini ca mau dat spre executare.daca nu am primit inca nimic in ce stadiu ne aflam?
Manuela Rășină, administrator
Dupa republicare, art.666 cpc a devenit art.667 cpc, in fine, nu are asa mare importanta. Ce are insa importanta este faptul ca, sanctiunea nulitatii executarii intervine doar daca este invocata de debitor, in termen, pe calea contestatiei la executare. Si cum, si in aceasta materie, sunt aplicabile dispozitiile privind citarea, nu ar fi exclus ca la dosar sa existe deja un proces verbal cum ca debitorul a primit somatia, insa a refuzat sa semneze dovada de inmanare etc, si atunci, mai contesta daca poti.
Pai nu am primt somatia
Păi dacă nu sunteți solvabili poate se lasă păgubaș, iar de încearcă să vă execute o sa vă someze / înștiințeze că oricum nu are nimic de pierdut.

Executarea imobiliară e ceva mai complicată, nu-i atât de simplă ca blocarea contului bancar.

Totuși vă întreb, dacă nu-i intabulată casa, iar terenul de sub ea e a socrului, de ce nu vorbiți cu socrul să o intabuleze pe numele lui, și astfel ați salvat-o de executare și veți dormi liniștiți`??

Imobilul nu poate rămâne așa, trebuie intabulat pe cineva.
Dapix, utilizator
Dar se poate intabula casa si in momentu de fata daca a fost facuta incunviintarea de executare pe site?iar executorul stie ca autorizatia de constructie e pe numele sotului?nu vor din primarie sa ne dea actele necesare pentru intabulare ei slun ca nu pot din cauza ca a yrimis executor scrisoare insa nu e pus sechestru pe casa in primarie.deci putem intabula casa pe socru?
Bineinteles ca puteti intabula casa pe socru. E pe terenul lui. Problema va veni la mostenire dupa socru, cand va trebui sa impartiti casa cu alti frati sau rude. Deci v-ar trebui si o hartie de la socru cum ca casa a fost facuta pe banii dumneavoastra pentru mai tarziu - eventual un testament in care recunoaste ca banii de casa i-a primit de la dumneavoastra si ca atare casa va va reveni la decesul sau - facut la notar si cu mare atentie.