Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Supraveghere video la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Supraveghere video la locul de munca

recent angajatorul nostru ne-a montat tam-nesam 4 camere de supraveghere.montajul a fost efectuat de catre angajati sai societatii,iar noi a trebuit pur si simplu sa luam act de acest lucru.camerele sunt atat in interiorul cat si in exteriorul spatiului de lucru
as dori sa stiu cat de legala este supravegherea video la locul de munca sau in ce conditii se poate face
west point, utilizator
Am auzit si eu de practica firmei de cablu si in Bucuresti; se bazeaza pe prostia noastra (vezi si cazul canalelor de sport sau al Antenelor).
Exista doua variante: demisia, urmata de o informare publica a conditiilor de munca, respectiv indiferenta. Angajatorul nu poate da sanctiuni atunci cind vrea el. ci conform unui ROI si a legilor in vigoare.
Daca ar fi fost dati in judecata pentru toate abuzurile lor, multi se lasau de practici asemanatoare!
west point a scris:

recent angajatorul nostru ne-a montat tam-nesam 4 camere de supraveghere.montajul a fost efectuat de catre angajati sai societatii,iar noi a trebuit pur si simplu sa luam act de acest lucru.camerele sunt atat in interiorul cat si in exteriorul spatiului de lucru
as dori sa stiu cat de legala este supravegherea video la locul de munca sau in ce conditii se poate face

Supravegherea video in cele mai multe cazuri se face pentru a proteja angajatii de potentialii clienti mai mult sau mai putin aroganti . Parerea mea este ca angajatii nu ar trebui sa fie paranoici si nici suparati atata timp cat isi respecta obligatiunile, totusi sunt la munca si primesc si bani la sfarsitul lunii pentru aceasta. in rest presupun ca majoritatea mai au ceva de comentat in privinta angajatorului. este factorul uman . Trebuie sa invatam sa ne respectam obligatiunile nu doar sa ne cerem drepturile!!!
Nu neg faptul ca unii angajatori exagereaza si tind sa fie dictatori la ei in societate dar na, este societatea lor si fac ce vor in casa lor, cu parere de rau.

daca imi permiteti sa ma abat putin de la subiect ...
A mai cumpărat cineva de la Trinc? Sistemul acesta pare a fi cel mai performant - [ link extern ] /
Nu cred ca este doar cel mai scump
Și care site diferența între acesta și celelalte doua oferte?
[ link extern ] /

Totuși diferența de la 600 lei la 2000 este destul de mare.
infint, utilizator