avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Diferente cost marfuri periculoase in vama
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Diferente cost marfuri periculoase in vama

Buna seara,

am achizitionat parfumuri de la un furnizor din SUA.

Pentru colet a trebuit sa platesc taxa de depozitare si taxa de marfuri periculoase.

Brokerul vamal l-a informat pe transportatorul de marfa care s-a ocupat de coletul meu despre urmatoarele tarife :

15EUR/zi pentru marfuri periculoase
0.10 eur/kg/zi, minim 6 eur pentru depozitare

Transportatorul de marfa m-a facturat insa astfel:

Marfuri periculoase: 25 EUR/zi
Depozitare: 0.25 USD/zi/kg

Este legal?

Va multumesc.

P.S. Aceasta intrebare face parte dintr-un topic la care nu am primit nici un raspuns pana in acest moment, cand am deschis aceasta intrebare.
Ultima modificare: Joi, 30 Mai 2019
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Taxe vamale parfumuri din sua Roxana Ana Cernat Roxana Ana Cernat Buna seara, am achizitionat ca PFA de la un distribuitor autorizat din SUA parfumuri de brand designer. Coletul in valoare de $1084.80 ( $734.80 parfumurile ... (vezi toată discuția)
Achizitie tigari din import pentruu consum propriu MihaiDG MihaiDG Vreau sa comand de pe un site strain un cartus de tigari pentru consum propriu. V trebui sa platesc alte txe statului Roman? Accize, tva.... (vezi toată discuția)
Evitarea taxelor vamale si a tva-ului pt importurile din china MirelaRotarescu MirelaRotarescu Buna ziua! 1. Urmarind pe forum discutia privind plata de taxe vamale si TVA pentru comenzile online provenind din China, sa inteleg ca pentru a evita orice ... (vezi toată discuția)