Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Diferente cost marfuri periculoase in vama
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Diferente cost marfuri periculoase in vama

Buna seara,

am achizitionat parfumuri de la un furnizor din SUA.

Pentru colet a trebuit sa platesc taxa de depozitare si taxa de marfuri periculoase.

Brokerul vamal l-a informat pe transportatorul de marfa care s-a ocupat de coletul meu despre urmatoarele tarife :

15EUR/zi pentru marfuri periculoase
0.10 eur/kg/zi, minim 6 eur pentru depozitare

Transportatorul de marfa m-a facturat insa astfel:

Marfuri periculoase: 25 EUR/zi
Depozitare: 0.25 USD/zi/kg

Este legal?

Va multumesc.

P.S. Aceasta intrebare face parte dintr-un topic la care nu am primit nici un raspuns pana in acest moment, cand am deschis aceasta intrebare.
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane