Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim 370 RON
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim 370 RON

Stimati juristi,
In fond si la urma-urmei, in ce masura Contractul Colectiv de Munca Unic la
Nivel National obliga un angajator care nu face parte din nici una din
asociatiile patronale semnatare ale CCMUNN?
Are, intr-adevar, art. 3. - alin. (1) lit. a) sfera absoluta de actiune
pentru toti salariatii, indiferent de afilierea patronala a angajatorului?
("incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social (de
stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de
munca la nivel national")
Bunaoara, Actul Aditional la CCMUNN pe anii 2005-2006 incheiat la data de 22
februarie 2006, care a fost înregistrat la MMSSF sub nr. 710/03.04.2006,
stabileste la pct. II ca salariul de baza minim brut negociat pentru un
program complet de 170 de ore, în medie, este de 370RON , incepand cu data
de 01 aprilie 2006.
Cum devine aceasta o obligatie si pentru un angajator neafiliat patronal si
nereprezentat de vreun semnatar al CCMUNN sau Actului Aditional?

Cu multumiri anticipate,
Meridian
In acelasi timp in Legea 53/2003 - Codul Muncii la art.159 se specifica :

"Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, corespunzător programului normal de muncă, se stabileşte prin hotărâre a Guvernului, după consultarea sindicatelor şi a patronatelor."

Nu sunt jurist dar ma intreb daca era de competenta unui Contract Colectiv de Munca de a stabilii salariul minim pe economie. Astept si parerea dvs. a celor mai specializati ca mine in domeniul juridic.
Codul Muncii se refera la salariul minim garantat in plata, care este total diferit de salariul minim negociat intre parti.
Astfel Guvernul stabileste (prin HG) salariul minim pe economie garantat in plata. acesta este un instument de calcul al bugetului de stat, al bugetelor de asigurari sociale de sanatate etc. Stabilirea, in mod repetat, a unor salarii sub acesta constituie infractiune (Legea 130/1999).
Salariul negociat de catre parti (in CCM national) este obligatoriu pentru toti angajatorii, indiferent de afilierea la o organizatie patronala. (art.11 ali.1 lit.d din Legea 130/1996). nerespectarea acestor prevederi da dreptul angajatului de a declansa conflictul de drepturi (Legea 168/1999).
ar mai fi multe de spus despre cele doua notiuni ... poate intr-o discutie viitoare.
Codul Muncii se refera la salariul minim garantat in plata, care este total diferit de salariul minim negociat intre parti.
Astfel Guvernul stabileste (prin HG) salariul minim pe economie garantat in plata. acesta este un instument de calcul al bugetului de stat, al bugetelor de asigurari sociale de sanatate etc. Stabilirea, in mod repetat, a unor salarii sub acesta constituie infractiune (Legea 130/1999).
Salariul negociat de catre parti (in CCM national) este obligatoriu pentru toti angajatorii, indiferent de afilierea la o organizatie patronala. (art.11 ali.1 lit.d din Legea 130/1996). nerespectarea acestor prevederi da dreptul angajatului de a declansa conflictul de drepturi (Legea 168/1999).
ar mai fi multe de spus despre cele doua notiuni ... poate intr-o discutie viitoare.
Codul Muncii se refera la salariul minim garantat in plata, care este total diferit de salariul minim negociat intre parti.
Astfel Guvernul stabileste (prin HG) salariul minim pe economie garantat in plata. acesta este un instument de calcul al bugetului de stat, al bugetelor de asigurari sociale de sanatate etc. Stabilirea, in mod repetat, a unor salarii sub acesta constituie infractiune (Legea 130/1999).
Salariul negociat de catre parti (in CCM national) este obligatoriu pentru toti angajatorii, indiferent de afilierea la o organizatie patronala. (art.11 ali.1 lit.d din Legea 130/1996). nerespectarea acestor prevederi da dreptul angajatului de a declansa conflictul de drepturi (Legea 168/1999).
ar mai fi multe de spus despre cele doua notiuni ... poate intr-o discutie viitoare.
Am aflat si eu ...cu "surprindere" despre aceasta reglementare, dar din pacate nu am reusit sa obtin intregul text al Actului aditional la CCMUNN. Va rog sa ma ajutati in acest sens.
In alta ordine de idei, anul acesta firma la care lucrez a fost "binecuvantata" cu doua controale din partea ITM-ului si nimeni nu a pomenit nimic despre acest nivel al salariului minim, mai ales ca au fost verificate statele de plata si contractul colectiv de munca incheiat la nivelul societatii.
Am avut anul trecut o discutie pe aceeasi tema cu juristii de la ITM si pana la urma m-am trezit ca le explic eu, pentru ca ei habar n-aveau "nu primisera nimic in acest sens de la minister".
Trebuie sa ne conformam prevederilor CCMUNN, desi sunt sigura ca 75% dintre angajatori habar n-au de el si nici nu-si "complica existenta" cu prevederile lui.