Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim 370 RON
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim 370 RON

Stimati juristi,
In fond si la urma-urmei, in ce masura Contractul Colectiv de Munca Unic la
Nivel National obliga un angajator care nu face parte din nici una din
asociatiile patronale semnatare ale CCMUNN?
Are, intr-adevar, art. 3. - alin. (1) lit. a) sfera absoluta de actiune
pentru toti salariatii, indiferent de afilierea patronala a angajatorului?
("incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social (de
stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de
munca la nivel national")
Bunaoara, Actul Aditional la CCMUNN pe anii 2005-2006 incheiat la data de 22
februarie 2006, care a fost înregistrat la MMSSF sub nr. 710/03.04.2006,
stabileste la pct. II ca salariul de baza minim brut negociat pentru un
program complet de 170 de ore, în medie, este de 370RON , incepand cu data
de 01 aprilie 2006.
Cum devine aceasta o obligatie si pentru un angajator neafiliat patronal si
nereprezentat de vreun semnatar al CCMUNN sau Actului Aditional?

Cu multumiri anticipate,
Meridian
VI. Anexa nr. 1, privind Regulamentul de organizare şi funcţionare a Comisiei Paritare la nivel naţional, se completează cu două noi puncte, având următorul conţinut:
7. Pentru analizarea şi soluţionarea cererilor de completare cu alte ramuri decât cele stabilite prin Anexa nr. 6 - care pot aplica prevederile art. 111 din Codul Muncii, Comisia Paritară se convoacă prin grija purtătorului de cuvânt al părţii patronale. Convocarea se adresează purtătorului de cuvânt al părţii sindicale, care va convoca respectiva parte.
8. Comisia Paritară, astfel sesizată, este alcătuită din 10 membri, 5 din partea patronală şi 5 din partea sindicală. Notificarea reciprocă a componenţei Comisiei Paritare se va face în scris, la începutul primei şedinţe.
VII. Cotele de contribuţie ce urmează a fi suportate de salariaţii beneficiari de trimiteri la odihnă recuperatorie şi tratament balnear se modifică, având la bază noua valoare a salariului minim brut negociat, conform Anexei nr. 2, modificate.
VIII. Anexa nr. 4, privind lista ramurilor pentru care se încheie contracte colective de muncă, se completează la pct. 28, având denumirea "Sănătate şi asistenţă socială", cod CAEN 85.
IX. Lista cu negociatorii celor două părţi semnatare ale prezentului act adiţional face obiectul Anexei nr. 7.
X. Prezentul act adiţional, împreună cu anexele completate şi modificate, face parte integrantă din Contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional pe anii 2005-2006, începând cu data înregistrării la Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei.

PÃRŢILE

Organizaţiile patronale
Confederaţia Patronală din Industria României - CONPIROM
Silviu Opriş
Confederaţia Naţională a Patronatului Român - CNPR
Gheorghe Dinu
Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii - CNIPMMR
Dumitru Fundătură
Uniunea Generală a Industriaşilor din România - UGIR
Radu Godeanu
Uniunea Generală a Industriaşilor din România - UGIR 1903
Eliade Mihăilescu
Consiliul Naţional al Patronilor din România Co.NPR
Gabriel Ceacalopol
Patronatul Naţional Român - PNR
Tudorel Niţulescu
Uniunea Naţională a Patronatului Român - UNPR
Marian Petre Miluţ
Patronatul Român - PR
Florian Costache
Asociaţia Română a Antreprenorilor de Construcţii - ARACO
Irimie Catargiu
Confederaţia Patronală a Industriei, Serviciilor şi Comerţului - CPISC
Gheorghe Udrişteoiu

Instituţii bugetare
Ministerul Sănătăţii
Secretar de Stat Erwin Szekely
Ministerul Educaţiei şi Cercetării
Secretar de Stat Dumitru Miron
Ministerul Culturii şi Cultelor
Secretar de Stat Ioan Onisei

Organizaţiile sindicale
CNSLR FRÃŢIA
Marius Petcu
CNS Cartel ALFA
Bogdan Iuliu Hossu
Blocul Naţional Sindical (BNS)
Dumitru Costin
Confederaţia Sindicatelor Democratice din România (CSDR)
Iacob Baciu
Confederaţia Sindicală MERIDIAN
Ion Albu

ANEXA Nr. 2

COTELE PROCENTUALE DE CONTRIBUŢIE
ce urmează a fi suportate de salariaţii beneficiari de odihnă
recuperatorie şi tratament balnear cu bilete de sindicat

───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Nr. Salariul de bază brut lunar % din valoarea biletului % din valoarea biletului % din valoarea biletuluicrt. (RON) 01.XI-30.IV 01.V-15.VI 16.VI-15.IX 16.IX-31.X─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1. Până la 400 35 35 45 2. 400,1-425 40 40 50 3. 425,1-450 45 45 55 4. 450,1-475 50 55 60 5. 475,1-500 55 60 65 6. 500,1-525 60 65 70 7. 525,1-550 65 70 75 8. 550,1-575 70 75 80 9. 575,1-600 75 80 8510. 600,1-625 80 85 9011. 625,1-650 85 90 9512. 650,1-675 90 95 10013. 675,1-700 95 100 10014. Peste 700 100 100 100───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

Notă:
Cuantumurile salariilor de bază brute lunare din coloana 2 sunt cele corespunzătoare lunii ianuarie 2006, la care se vor adăuga majorările salariale ulterioare.

ANEXA Nr. 6

LISTA RAMURILOR ªI SECTOARELOR
în care, prin convenţia părţilor de la nivelul Contractului colectiv
de muncă unic la nivel naţional, se pot aplica prevederile art. 111
din Codul Muncii, referitoare la perioade de referinţă mai mari de 3
luni, dar care să nu depăşească 12 luni

1. Agricultură, piscicultură şi pescuit
2. Silvicultură, economia vânatului, apelor şi protecţia mediului
3. Industria alimentară, a băuturilor şi tutunului
4. Exploatarea şi prelucrarea termenului
5. Construcţii
6. Comerţ
7. Turism, hoteluri şi restaurante
8. Transporturi
9. Materiale de construcţii şi ciment
10. Din ramura energie electrică, termică, petrol şi gaze: sectorul de petrol şi gaze
11. Din ramura chimie şi petrochimie: sectorul îngrăşăminte chimice

ANEXA Nr. 7

COMPONENŢA COMISIEI DE NEGOCIERE

Organizaţii patronale
CONPIROM
Titular - Silviu Opriş
Supleant - Lorant Kovacs
CNPR
Titular - Gheorghe Dinu
Supleant - Mircea Ramba
CNIPMMR
Titular - Dumitru Fundătură
Supleant - Ana Bontea
UGIR
Titular - Radu Godeanu
Supleant - Nicolae Vrabiescu
UGIR 1903
Titular - Eliade Mihăilescu
UNPR
Titular - Marian Petre Miluţ
Supleant - Mihai Grigoriu
ARACO
Titular - Irimie Catargiu
CPISC Titular - Gheorghe Udrişteoiu
Co. NPR
Titular - Gabriel Ceacalopol
PNR
Titular - Tudorel Niţulescu
PR
Titular - Florian Costache
MINISTERUL CULTURII ªI CULTELOR
Titular - Valentina Rodinceanu

Organizaţii sindicale
BLOCUL NAŢIONAL SINDICAL
Titular - Ovidiu Jurca
Supleant - Gheorghe Baciu
CNSLR FRÃŢIA
Titular - Valentin Mocanu
Supleant - Sorin Stan
CNS Cartel ALFA
Titular - Bogdan Iuliu Hossu
Supleant - Romulus Niţă
CSDR
Titular - Iacob Baciu
Supleant - Sabin Rusu
CN MERIDIAN
Titular - Ion Albu

Purtător de cuvânt al părţii patronale Purtător de cuvânt al părţii sindicalea fost desemnat domnul Silviu Opriş a fost desemnat domnul Ovidiu Jurca

Multumesc, Ionut!
[ link extern ]
citeste si articolul acesta,este interesant.
Este interesanta si discutia de pe LIRD privitoare la acest subiect.