Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract indididual de munca - nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract indididual de munca - nelamurire

Poate fi angajata o persoana in cadrul unei firme ce are ca domeniul de activitate "Activitate de consultanta pentru afaceri si management" in functia de inginer?
Angel 2007 a scris:

Ciudat,angajatorul intocmeste un contractul,il semneaza ,cealalta parte in contract-salariatul ,il semneaza,angajatorul il inregistreaza la ITM si apoi un exemplar il inmaneaza salariatului,si... in aceasta situatie el,angajatorul vrea sa anuleze CIM-ul ?:slap: ce-i asta?

A-ti pus punctul pe "i".Asta nu inteleg nici eu.Din moment ce angajarea s-a efectuat in conditii legale, s-a inregistrat la ITM , dupa aproape 3 ani angajatorul vine si sustine in cadrul unui litigiu de munca faptul ca societatea angajatoare a desfasurat o cu totul alta activitate decat cea in care eram specializata.Ori firma are ca domeniul activitate de cosultanta pentru afaceri si management.Domeniul "afaceri" fiind vast nu include si o functie de inginer?
Care este obiectul acelui litigiu de munca? ... desfasurarea unei activitati fata de cea prevazuta in actul cosntitutiv al S.C. nu constituie motiv de anulare a c.i.m.
freeelis a scris:

Care este obiectul acelui litigiu de munca?

1. anularea deciziei de desfacere a contractului de munca
2. anularea actului aditional prin care s-a inregistrat modificarea normei de lucru si salariu
3. repunerea in drepturile date de contractul de munca
4.plata salariului datorat pentru perioada de 6 luni reprezentand diferenta pentru norma de lucru (in urma inregistrarii actului aditional)
5.plata salariului cuvenit din momentul in care s-a inregistrat decizia de incetare CIM la ITM si pana la data platii efective
6. obligarea societatii la plata datoriilor aferente salariilor catre bugetul consolidat de stat, in cuantum legal
O precizare: decizia de incetare a CIM (55 b) nu mi-a fost comunicata. Cererea de incetare a CIM a fost inregistrata in ianuarie 2008 la ITM.
Tot ce ati precizat in mesajul postat nu are nimic de-a face cu nulitatea unui c.i.m. , ci este legat de anularea unei decizii de incetare a c.i.m. si de efectele anularii acestei decizii de catre instanta.

Nu inteleg de ce solicitati anularea deciziei ? .... banuiesc ca nu ati formulat cererea dvs , ci o alta persoana in locul dvs.
freeelis a scris:

Tot ce ati precizat in mesajul postat nu are nimic de-a face cu nulitatea unui c.i.m. , ci este legat de anularea unei decizii de incetare a c.i.m. si de efectele anularii acestei decizii de catre instanta.

Nu inteleg de ce solicitati anularea deciziei ? .... banuiesc ca nu ati formulat cererea dvs , ci o alta persoana in locul dvs.

Imi permiteti sa va relatez totul printr-un mesaj privat?Multumesc