avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mi se cere o copie după CI pentru perfectarea unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mi se cere o copie după CI pentru perfectarea unei procuri speciale la consulat. Există riscuri reale ca ulterior copia să fie folosită pentru ilegalități?

Buna ziua, Doresc sa cumpar un apartament in Romania de la o persoana care nu este cetatean roman si nu se afla in Romania. Am scos astazi un extras CF online, vanzatorul nu vrea acont , vrea toti banii prin transfer bancar DUPA semnarea contractului de vc, totul pare OK pana aici. Problema este ca nu poate sa vina in RO pentru semnarea contractului si mi-a propus sa faca o procura notariala la Ambasada Romana din tara respectiva unei persoane numita de mine care sa semneze in locul proprietarului pentru vanzare banii urmand sa fie transferati dupa aceea intr-un cont care va fi trecut in procura. Problema cea mai mare care ma nelinisteste pe mine este ca in aceasta situatie eu ar trebui sa ii trimit copie dupa Cartea de Identitate a imputernicitului.
1.Exista vreun risc real sa faca ilegalitati cu o copie xerox dupa un buletin ?
2.Se poate face procura fara copie dupa C.I. doar cu datele trimise pe alta cale SMS, mail etc.?
Imi doresc ACEST apartament din motive personale, daca ar fi fost vorba de alt ap renuntam .
Ultima modificare: Duminică, 25 August 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu copia dupa CI nu se poate face nimic, dar eu m-am trezit cu o masina pe nume meu. Primaria m-a chemat sa ma intrebe de ce nu inmatriculez o masina cumparata cu o copie expirata de CI pe numele meu. Am declarat ca nu am cumparat-o, ca e un fals si gata. Nu e greu de facut asa ceva pe computer. O vanzare de apartament se face doar la notar. Ambi trebuie sa fie prezenti in persoana sau prin persoana cu procura notariala. Deci cautati un notar din localitatea respectiva si discutati cu el. Va va spune exact ce trebuie sa faceti, ce acte sa prezentati, ce procuri va trebuie. Cel mai simplu angajati un avocat de pe acest site din localitatea respectiva, dar doar dupa ce ati discutat cu notarul.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
"fonduri proprii " exista ! Nu dezorientati participantii la discutie daca nu cunoasteti suficient de bine legislatia,
Eu am vandut o casa dobandit inainte de casatorie. Evident am vandut singur ! Din aceste "fonduri proprii" am cumparat doar pe numele meu un apartament. In contractul de cumparare a fost mentionata sursa venitului, adica contractul de vanzare a casei. Sotia prin declaratia data in fata notarului si-a exprimat acordul. Proprietatea dobandita (apartamentul) am trecut fara nici o problema in CF doar pe numele meu.
Totul s-a facut legal la notar.
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util

andrasnak a scris:

"fonduri proprii " exista ! Nu dezorientati participantii la discutie daca nu cunoasteti suficient de bine legislatia,
Eu am vandut o casa dobandit inainte de casatorie. Evident am vandut singur ! Din aceste "fonduri proprii" am cumparat doar pe numele meu un apartament. In contractul de cumparare a fost mentionata sursa venitului, adica contractul de vanzare a casei. Sotia prin declaratia data in fata notarului si-a exprimat acordul. Proprietatea dobandita (apartamentul) am trecut fara nici o problema in CF doar pe numele meu.
Totul s-a facut legal la notar.


Am spus ca nu exista fonduri proprii atat timp cat nu pot fi dovedite
Daca dvs vindeti o casa bun propriu in 2019 si cumparati o alta casa in 2035, cam greu de crezut ca ati folosit aceiasi bani si in acelasi cuantum.
Ultima modificare: Luni, 26 August 2019
raluk0207, utilizator
Ma refeream la ipoteza in care un sot cumpara singur un imobil cu niste bani pe care ii declara ca ii avea anterior casatoriei.
In lipsa unor documente doveditoare, nu este decat o incercare de a eluda dispozitiile legale si de a evita un eventual partaj.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O alta intrebare ar fi: in aceasta tranzactie sunt implicate 4 persoane A sotia cumparatoare din fonduri proprii, B sotul declarant ca este de acord si nu are nici o pretentie, C vanzatoarea , si D imputernicitul vazatoarei. Poate fi sotul (B) si imputernicit (D)?
A si B (sotul si sotia ) nu au ales regimul separatiei de bunuri , dar pana acum toate ap au fost cumparate separat, fiecare din fonduri proprii
O alta intrebare ar fi: Cumparatoarea "A" poate plati pretul ap direct in contul vanzatoarei "C" daca "C" nu are cont in RO numai in tara ei (Polonia)?

Acestea sunt intrebarile mele. Discutia despre fonduri proprii este initiata de D-na Raluk0207 prin informatile false sau incomplete oferite aici:
In privinta acestora....se cam îmbăta cu apa rece.
Atât timp cât nu au încheiat nicio convenție matrimonială de separație de bunuri, imobilele pe care și le-au cumparat fiecare sunt bunuri comune. Soțul poate sa dea 7 declarații. Cel mai probabil o sa se convinga atunci cand le vor vinde mai departe. Nu exista "fonduri proprii ". În accepțiunea Codului civil, veniturile sunt bunuri comune
.
Art 340:343; 360; din N.C.C. va contrazic D-na Raluk0207! Vroiam sa nu va raspund , dar mi se pare inacceptabil sa va exprimati opinii de genul:
Soțul poate sa dea 7 declarații. Cel mai probabil o sa se convinga atunci cand le vor vinde mai departe
.
despre un act care nu l-ati citit, act incheiat de un notar.
Rog ceilalti participanti la discutie sa ma ajute cu raspunsuri corecte la intrebarile mele
Offtopic : Va rog sa ma credeti ca daca as locui in RO, pentru aceste informatii as merge la un birou de avocat, as plati si as obtine toate informatiile . Nu zgarcenia ma impiedica ci distanta.
Ultima modificare: Luni, 26 August 2019
dumitrudd, utilizator

Alte discuții în legătură

Bunuri dinaintea casatoriei Sophia2010 Sophia2010 Buna ziua! Am rugamintea de a ma lamurii intr-o problema. inainte de casatorie, detineam un imobil pe care vreau sa-l vand, la aceasta suma vreau sa mai ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament pe numele parintilor, bun comun la partaj in casatorie? georgesima georgesima Daca sunt casatorit si cumpar doar cu fondurile mele un apartament, pe numele parintilor, la un eventual partaj sotia are vreun drept la acest bun? Se ... (vezi toată discuția)
Achizitie imobil in timpul casatoriei ContSters456803 ContSters456803 Buna ziua. Voi achizitiona un imobil in timpul casatoriei. 75% din suma este provenita din vanzarea unui bun detinunut de mine dinaintea casatoriei. Restul va ... (vezi toată discuția)