Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Avocatul Poporului Vs. Sistemul medical din Romania in ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Avocatul Poporului Vs. Sistemul medical din Romania in cauza COVID-19 pe motiv de verificare a existentei sau inexistentei torturii in spitalele COVID

Mai multe spitale COVID, monitorizate de Avocatul Poporului pentru a se stabili daca a existat sau nu tortura in aceste spitale, este un subiect care mie imi pare extrem de controversat.

[ link extern ]

Aveti aici raspunsul lui Arafat:

[ link extern ]

In toate statele tratamentul a fost in genere de acelasi fel, cu precizarea ca in Romania mie imi pare cu mult mai uman.

Faptul ca au fost izolati si ca era necesar a nu se avea contact cu cei infectati cu COVID-19 a fost ceva necesar intr-o societate democratica.
Riscul de infectare a medicilor si a cadrelor medicale era atat de ridicat incat nu exista alta solutie.

Voi ce parere aveti?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
BX, singurul lucru curios este ca Ministerul Sănătății ar fi luat masti cu adaus comercial de 71% de la o.firma.de stat, conform.lui Victor Ponta.
Dar, nu este Arafat de vina și nu are legătură.

Achizitiile din Coreea de Sud au fost corect facute.

Partidele care nu guvernează vor sa isi creeze capital politic.
Si spun multe lucruri aiurea.

Daca era o abordare de razboi virusologic se adopta o strategie inca de când a ajuns virusul in Israel sau măcar atunci când a ajuns in Italia.Insa, nu au înțeles acest lucru decat foarte târziu.
Președintele Franței a fost primul care a zis asa ceva dar când Franța era deja praf.Sa.astepti sa fi făcut praf ca sa iti dai seama îmi pare in neregula.
Trebuia gandita strategia inca din ianuarie 2020 in vestul Europei.
Si in Romania la.fel.dar multi medici ziceau ca este o simpla raceala ceea ce a indus in eroare multi oficiali.
S-a.gresit ca s-a mers doar pe părerea medicilor.Era evident ca se afla in mare eroare oricât de specialiști erau ei.Au mai fost și.medici cu funcții care au vorbit aiurea și au adâncit confuzia.Fostul șef al Colegiului Medicilor a fabulat pur și simplu pe 28 februarie 2020.
Aici a fost greseala fundamentala.Nu se merge doar pe parerea medicilor in astfel.de cazuri.
Si...cu mare regret pot afirma ca se dovedește ca am avut si am.dreptate...
Cea mai mare problema in Romania si in lume este ca nu se mai apreciază gândirea vizionara.
Si in avocatura a aparut aceeasi problema de câțiva ani.In avocatura exista echivalentul Covid 19 de câțiva ani...
Oamenii au devenit atat de obtuzi încât situatia este de mare gravitate.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Partidele care nu guvernează vor să-și păstreze puterea care o mai au în parlament, știind ca nu o pot păstra prin alegeri. Prin urmare, orice porcărie pe care o pot face, inclusiv sa ajute la împiedicarea desfășurării alegerilor, prin amplificarea pandemiei, o vor face fără remușcare.
Unul din motivele pentru care nu am vrut sa fiu judecator sau procuror a fost acela ca aveam nevoie de independenta specifica pentru politica...
La cata mizerie am vazut ca exista am preferat sa actionez independent ca o entitate separata mult timp.
Insa, s-a cam terminat acest lucru...
S-au format grupuri de interese ( partidele) care au dobandit o forta foarte de mare fata de ceea ce era in trecut.

Faptul ca in politica se calca pe cadavre...a devenit ceva de la figurat la propriu...
Ori sunt de-a dreptul iresponsabili politicienii ( cei din parlament in mod special), ceea ce sincer nu m-ar mira, pentru ca sunt extrem de multi asa, in toate mediile, incepand de sus si pana jos...ori pur si simplu nu le pasa.

Sa fiu sincer chiar nu as putea trage o concluzie decat daca i-as examina separat pe fiecare in parte.
In 10 minute m-as putea lamuri cu fiecare luat in parte.
Eu mereu m-am ocupat personal de analizele de acest fel si nu m-am luat dupa altii deoarece examinarile mele nu au dus niciodata la un rezultat gresit.

Pe de alta parte, oamenii ies din spitale ca au dreptul.Si daca ei cred ca virusul nu exista nu au absolut nicio problema...
Astazi au iesit 550 din spitale...infectati cu Covid 19.
Nu este nimic surprinzator sub aspect...constitutional...conform CCR...

In alta ordine de idei, nu ies doar cei care nu se tin pe picioare dar si acestia ar putea iesi...
Nu ar fi exclus ca si din aceia sa fi fost scosi pentru ca asa este constitutional...ca pot fi dusi cu targa...

Eu tind sa cred ca unii din cei care zic ca virusul nu exista manifesta o forma de aparare impotriva propriei constiinte pentru a se apara la nivel psihologic de ideea ca pot deveni o bomba biologica.
Este o modalitate de aparare a psihicului uman care il face pe individ sa se simta nevinovat si nu vinovat deoarece daca s-ar teme ca transmite noul coronavirus ar avea un blocaj de natura psihologica.

Cred ca psihologii ar trebui si ei sa fie mai atenti la detalii...
Nici ei nu imi par atenti la detalii...ceea ce este foarte daunator pentru societate...
Psihologii romani este insa posibil sa nu faca fata...la asa ceva...pentru ca ei nu au pregatirea necesara...pe asa ceva...
O problema care a generat noi probleme...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

latka a scris:

Partidele care nu guvernează vor să-și păstreze puterea care o mai au în parlament, știind ca nu o pot păstra prin alegeri. Prin urmare, orice porcărie pe care o pot face, inclusiv sa ajute la împiedicarea desfășurării alegerilor, prin amplificarea pandemiei, o vor face fără remușcare.

Din pacate asa este si asa a fost tot timpul dupa '90: orice pt $ si putere.
Legea propusa privind instituirea unor masuri in domeniul sănătății publice in situații de
risc epidemiologic si biologic:

[ link extern ]

Hai sa vedem acum cat de profesionisti sunt avocatii adevarati. Asteptam pareri.