Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... În ce condiții legale se pot schimba vechile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

În ce condiții legale se pot schimba vechile apometre de apartament ...

În ce condiții legale se pot schimba vechile apometre de apartament cu unele cu radiocitire wireless (asa dorește presedintele ).
Specific: la prima convocare a adunării generale n-a fost cvorum! Iar acum vrea sa ne oblige sa facă acest demers.
Nu trebuie sa facă tabel nominal cu toti locatarii și să semneze acolo cine dorește acest demers?
Din cate știu eu apometrele sunt pe proprietatea mea individuală nu cea comună.
Și nici nu vad eficienta lor căci diferența de bani plătită la metrii cubi consumati și neinregistrati (însumarea tuturor consumurilor) nu depășește costul citirii și taxelor ce ar trebui sa le plătim firmei respective .
Nu exista o perioada de valabilitate, aceste apometre, folosite pe post de repartitoare de costuri, nu se verifica metrologic obligatoriu, deoarece norma metrologica le exclude de la asa ceva :

"NORMĂ*) din 1 iunie 2005
de metrologie legală NML 003-05 ”Contoare de apă”
EMITENT
BIROUL ROMÂN DE METROLOGIE LEGALĂ
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 664 bis din 26 iulie 2005

Notă
*) Aprobată prin ORDINUL nr. 107 din 1 iunie 2005, publicat în Monitorul Oficial nr. 664 din 26 iulie 2005.
1. Domeniu de aplicare
1.1. Prezenta normă de metrologie legală stabilește cerințele metrologice și tehnice și modalitățile de atestare a legalității, specifice contoarelor de apă destinate măsurării volumului apei curate, reci sau calde, utilizate în aplicații rezidentiale, comerciale și de mica industrie.
1.2. Pentru a putea fi introduse pe piață, puse în funcțiune sau utilizate în măsurările de interes public, contoarele de apă prevăzute la punctul 1.1 trebuie să îndeplinească atât cerințele metrologice și tehnice prevăzute în prezenta normă, cât și cerințele aplicabile din norma de metrologie legală NML 001-05 "Cerințe metrologice și tehnice comune mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal". Aplicabilitatea cerințelor din normele mai sus menționate rezultă din tabelul 1.
1.3. Prezenta normă nu se aplică în cazul contoarelor de apă utilizate:
– la măsurarea apelor brute sau uzate;
– la măsurarea apei de irigații;
– ca traductoare de debit, în compunerea contoarelor de energie termică;
ca repartitoare de costuri pentru apa consumată în locuințele colective.
[ link extern ]
Este un abuz ce se intimpla in asociatia dvs. Daca ati citit toate postarile la acest subiect, ati observat ca nu exista temei legal pentru a obliga pe cineva sa cumpere apometru cu transmisie radio.
latka, utilizator
Citisem mai sus ca legea nu prevede ce fel de apometru sa fie, ci doar sa fie verificat metrologic... De aici m am cam pierdut... Trebuie sa l verific sau nu? Mentionez ca au fost montate acum 5 ani.. In cazul in care voi fi incarcata la intretinere, care va fi urmatorul pas?

latka a scris:

Nu exista o perioada de valabilitate, aceste apometre, folosite pe post de repartitoare de costuri, nu se verifica metrologic obligatoriu, deoarece norma metrologica le exclude de la asa ceva :

"NORMĂ*) din 1 iunie 2005
de metrologie legală NML 003-05 ”Contoare de apă”
EMITENT
BIROUL ROMÂN DE METROLOGIE LEGALĂ
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 664 bis din 26 iulie 2005

Notă
*) Aprobată prin ORDINUL nr. 107 din 1 iunie 2005, publicat în Monitorul Oficial nr. 664 din 26 iulie 2005.
1. Domeniu de aplicare
1.1. Prezenta normă de metrologie legală stabilește cerințele metrologice și tehnice și modalitățile de atestare a legalității, specifice contoarelor de apă destinate măsurării volumului apei curate, reci sau calde, utilizate în aplicații rezidentiale, comerciale și de mica industrie.
1.2. Pentru a putea fi introduse pe piață, puse în funcțiune sau utilizate în măsurările de interes public, contoarele de apă prevăzute la punctul 1.1 trebuie să îndeplinească atât cerințele metrologice și tehnice prevăzute în prezenta normă, cât și cerințele aplicabile din norma de metrologie legală NML 001-05 "Cerințe metrologice și tehnice comune mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal". Aplicabilitatea cerințelor din normele mai sus menționate rezultă din tabelul 1.
1.3. Prezenta normă nu se aplică în cazul contoarelor de apă utilizate:
– la măsurarea apelor brute sau uzate;
– la măsurarea apei de irigații;
– ca traductoare de debit, în compunerea contoarelor de energie termică;
ca repartitoare de costuri pentru apa consumată în locuințele colective.
[ link extern ]
Este un abuz ce se intimpla in asociatia dvs. Daca ati citit toate postarile la acest subiect, ati observat ca nu exista temei legal pentru a obliga pe cineva sa cumpere apometru cu transmisie radio.

Legea 196/2018 a asociatiilor de proprietari spune asa:
Articolul 32
(1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.
[ link extern ]
Probabil despre asta ati citit, adica legea iti impune sa-ti instalezi un apometru, dar nu spune ca e obligatoriu sa fie cu transmisie radio, sau atomic sau altfel. Doar sa ai apometru.

Toate apometrele se comercializeaza cu verificare metrologica initiala, dar cele care se folosesc pe post de repartitoare de costuri pentru apa consumata in locuintele colective, nu mai este obligatoriu a fi verificate metrologic, asa cum v-am aratat ca scrie in norma metrologica (tot o lege, tehnica).

Presedintele face un abuz, daca va trece pe lista de cheltuieli lunare cu o suma echivalenta unui consum pausal, aveti la dispozitie prevederi din legea 196/2018 :

Articolul 28
(3)Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4)In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevazute la art. 10.

Compartimentele prevazute la art. 10 sunt cele din primarie , care se ocupa de asociatii. Puteti face reclamatie, conform art. 102 din legea 196/2018 la primarie.
Pueti reclama depasirea atributiilor de catre presedintele de asociatie, conform art.102 alin 1, litera e
Articolul 102
(1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
e)nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum si neindeplinirea sau depasirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator;

Amenda este de minim 2500 RON

Daca nu rezolvati nimic la primarie si asociatia de proprietari abuzeaza in continuare, puteti sa dat asociatia in judecata, asa cum e precizat la art. 29.
Art. 29
(3)Orice persoana sau orice proprietar care se considera vatamata/vatamat intr-un drept al sau din cauza neindeplinirii sau indeplinirii defectuoase a atributiilor de catre presedinte, membri ai comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator se poate adresa in scris compartimentelor prevazute la art. 10 sau, dupa caz, instantelor judecatoresti.

latka, utilizator
Si mai am o intrebare, dar sa nu radeti de mine, ca sunt femeie, si nu ma pricep:).Presupun ca in subsol avem un apometru sau cum s o numii, care inregistreaza toata apa consumata din bloc.. Daca il vor schimba si pe acela, cu unul cu transmisie radio, va inregistra in continuare tot, sau doar apometrele cu transmisie radio?

latka a scris:

Legea 196/2018 a asociatiilor de proprietari spune asa:
Articolul 32
(1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.
[ link extern ]
Probabil despre asta ati citit, adica legea iti impune sa-ti instalezi un apometru, dar nu spune ca e obligatoriu sa fie cu transmisie radio, sau atomic sau altfel. Doar sa ai apometru.

Toate apometrele se comercializeaza cu verificare metrologica initiala, dar cele care se folosesc pe post de repartitoare de costuri pentru apa consumata in locuintele colective, nu mai este obligatoriu a fi verificate metrologic, asa cum v-am aratat ca scrie in norma metrologica (tot o lege, tehnica).

Presedintele face un abuz, daca va trece pe lista de cheltuieli lunare cu o suma echivalenta unui consum pausal, aveti la dispozitie prevederi din legea 196/2018 :

Articolul 28
(3)Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4)In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevazute la art. 10.

Compartimentele prevazute la art. 10 sunt cele din primarie , care se ocupa de asociatii. Puteti face reclamatie, conform art. 102 din legea 196/2018 la primarie.
Pueti reclama depasirea atributiilor de catre presedintele de asociatie, conform art.102 alin 1, litera e
Articolul 102
(1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
e)nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum si neindeplinirea sau depasirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator;

Amenda este de minim 2500 RON

Daca nu rezolvati nimic la primarie si asociatia de proprietari abuzeaza in continuare, puteti sa dat asociatia in judecata, asa cum e precizat la art. 29.
Art. 29
(3)Orice persoana sau orice proprietar care se considera vatamata/vatamat intr-un drept al sau din cauza neindeplinirii sau indeplinirii defectuoase a atributiilor de catre presedinte, membri ai comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator se poate adresa in scris compartimentelor prevazute la art. 10 sau, dupa caz, instantelor judecatoresti.

Apometrul cu transmisie radio este exact acelasi apometru pe care il aveti dvs. in apartament, numai ca i s-a adaugat un modul prin care poate fi interogat de la distanta , ca sa comunice indexul la momentul respectiv.

Cel de la subsol poate fi si el cu transmisie la distanta, e mai usor pentru cel de la firma furnizoare de apa sa-i citeasca indexul, fara sa intre in scara. Apometrul de bransament inregistreaza toata apa consumata de toti cei din scara, nu are legatura cu celelalte apometre cu transmisie radio, nu comunica intre ele. Si acela seamana cu al dvs, dar e mai mare. Daca al dvs. are un diametru de 15 sau 20 de mm (sectiune de conducta) , cel de jos e de 32, 50 sau chiar 80 mm (daca blocul are peste 4 etaje) .