Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legalizarea succesiunii dupa decesul unui parinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legalizarea succesiunii dupa decesul unui parinte

tatal meu, recasatorit, a decedat in urma cu 2 ani/
sotia, mama mea adoptiva, locuieste in apartamentul proprietate personala comuna.
sint singurul copil (din ambele casatorii0; exista mostenitori posibili de gradul 2 dupa incetarea din viata a mamei adoptive.
intrebarea este: exista avantaje (financiare- respectiv executarea succesiunii o singura data- sau legale) daca finalizez actele de succesiune atita timp cit sotia traieste sau initiez succesiunea numai dupa ce decedeaza?
in plus- legalizarea succesiunii dupa tatal meu in prezent va implica obligatia mea de a plati taxe de proprietate (sau alte costuri) atita timp cit sotia locuieste in apartament?
precizari:
1) am verificat suma taxelor de succesiune pe siturile avizate
2) nu intentionez sa modific ocuparea apartamentului atita timp cit sotia e in viata
va multumesc anticipat pentru informatii/sfaturi autorizate
Si eu postasem, dar nu stiu de ce nu se salvase... Nu cunosc cu descendenti in strainatate, dar cunosc personal 2 cazuri diferite din Romania, cu descendenti in orase diferite fata de cei care aveau posesia bunurilor. Nu sunt avocat, nu umblu prin instante. Cazurile unor rude. Tocmai de aceea am pus intrebarea. Nu se citeaza prin notariat ci se merge direct in instanta pentru a se constata lipsa calitatii de succesor pentru neacceptarea succesiunii in termen.
DinuX, utilizator
Nu prea se vede care e perspectiva mai larga.....Din pacate, in cazul multor avocati, lipseste cu desavarsire.
Un proces izolat unde neacceptarea succesiunii, ca prezumtie relativa a fost resturnata prin niste mijloace de proba nu constituie o practica universala.

ROMÂNIA

TRIBUNALUL A___ operator 3207/2504

SECȚIA I CIVILĂ

DOSAR NR. XXXXXXXXXXXX

DECIZIA CIVILĂ NR. 152

Ședința publică din data de 12 februarie 2014

Potrivit noului Cod Civil, renunțarea la moștenire trebuie să fie expresă și nu poate fi dedusă din anumite circumstanțe de fapt. În acest sens trebuie avute în vedere dispozițiile art. 1120 Cod civil potrivit cărora renunțarea la moștenire nu se presupune, excepție făcând cazurile prevăzute în art. 1112 și art. 1113 alin. 2 Cod civil. Conform art. 1112 Cod civil, este prezumat până la proba contrarie că a renunțat la moștenire succesibilul care, deși cunoștea deschiderea moștenirii și calitatea sa de succesibil, ca urmare a citării sale în condițiile legii, nu acceptă moștenirea în termenul prevăzut la art. 1103 Cod civil care este de 1 an de la data deschiderii moștenirii. Această prezumție operează numai dacă citația i-a fost comunicată succesibilului cu cel puțin 30 de zile înainte de expirarea termenului de opțiune succesorală. Potrivit art. 1113 alin 2, succesibilul care nu optează în termenul stabilit de instanța judecătorească este considerat că a renunțat la moștenire.

Atâta timp cât în prezenta cauză nu s-a făcut dovada faptului că pârâtele au fost citate cu cel puțin 30 de zile înainte de expirarea termenului de opțiune succesorală, acestea apreciază că prima instanță de judecată în mod nelegal a apreciat că nu au făcut dovada acceptării succesiunii a defunctului L_____ Teodosie. În măsura în care în prezenta speță, astfel cum au arătat nu poate opera prezumția renunțării pârâtelor la succesiunea defunctului L_____ Teodosie, instanța de judecată trebuia să aprecieze că această succesiune a fost implicit acceptată de către pârâte.

Dupa aceasta logica, ar trebui ca membrii unei familii care dezbat dupa 10 ani succesiunea autorului lor, sa se "bata" care a acceptat mai bine succesiunea si care va fi decazut.
raluk0207, utilizator
Buna ziua, din nou, D-na raluk0207; daca tot v-ati batut capul sa imi raspindeti data trecuta vin cu o noua rugaminte/intrebare: in cazul in care stabilesc un acord comun cu cu sotia tatalui meu pentru o despagubire monetizata a partii mele de mostenire, e suficient sa obtin un act de renuntare la partea mea de la Consulat sau tot trebuie sa fac cuiva procura de reprezentare? (avantajul ar fi ca nu mai pun un reprezentant pe drumuri in Bucuresti); mentionez ca intreb asta inainte de a discuta propunerea cu sotia tatalui- deci nu stiu care va fi pozitia ei si ca varianta ma intereseaza numai daca impartirea succesorala nu mai trebui efectuata la notar (in prezenta mea sau a reprezentantului meu); admitind ca e fezabila ideea- exista varianta de a depune banii "in escro" la un avocat/notar care sa mi-i elibereze in cont in momentul in care primeste renuntarea mea oficiala? (asa s-ar proceda aici, in Canada si in alte parti unde am cunostinta; nu stiu care e procedura in Ro.); va multumesc anticipat; (mentionez cu ocazia asta ca am cerut intre timp o aminare de la notarul care mi-a trimis citatia initiala in urma unui accident suferit care mi-a determinat imobilitatea temporara dar voi da curs citatiei de succesiune la momentul la care voi putea merge la Consulat pentru obtinerea procurii de reprezentare- sau, alternativ, declaratiei de renuntare la mostenire, in eventualitatea ca obtin un acord cu sotia tatalui)
cristina.qec0re, utilizator
Opțiunea succesorala nu poate fi afectata de nicio condiție. Altfel, este nula.
Legal, nu va puteți condiționa renunțarea de plata vreunei sume.
În particular, puteți sa ajungeți la un astfel de acord cu sotia tatalui. Dar o astfel de înțelegere nu poate fi consemnata în declarație și cu siguranță niciun notar nu s-ar "baga" intr-o chestie de genul.
Renunțarea este pura și simpla.

Procura înseamnă însușirea calității de moștenitor. Nu va puteți prezenta personal la dezbaterea succesiunii su atunci împuterniciți o alta persoana.
Cu alte cuvinte, dacă aveți pretenții la succesiune, trimiteți o procura.
Dacă nu aveți pretenții la succesiune, trimiteți o declarație de renunțare.
multumesc pt. mesaj.
propunerea mea era sa ajung intii la o intelegere cu sotia (nu stiu inca daca va fi posibil) si apoi sa fac renuntarea la mostenire simplu, FARA conditii si FARA mentiunea aranjamentului intre noi doua in fata autoritatilor.
aceasta ipoteza ar scuti, cum am mentionat, (numai) implicarea fizica a unui imputernicit (din punctul meu de vedere tot va trebui sa am appointment la Consulat, fie pentru procura, fie pentru renuntare- ceea ce in treacat fie vorba orice roman din Canada stie ca e un eveniment de care nu mai vrei sa iti amintesti.)
pentru a fi mai clara: renuntarea presupune vre-o prezenta a unui imputernicit la notar (sau alte autoritati) ori numai trimiterea documentului (formulare standard de pe situl Consulatului Roman- ca altfel nici nu e posibil) notarului care se ocupa de succesiune?

a doua parte a intrebarii se referea la modul standard in care se fac vinzari-cumparari in Romania prin intermediul unui intermediar (avocat/notar)- procedura pe care nu o cunosc.
cind cumperi/vinzi orice (in cazul de fata drepturile mele din mostenire dar in general poate fi o vinzare auto, etc) cum se face transferul de sume mai mari de bani, in mod obijnuit (excluzind instanta in care doi cetateni vin fata in fata si zic "da-mi banii, ia cumparatura")?
tehnic vorbind,
nu poti nici sa dai banii FARA actul de proprietate (cumparatorul),
nici sa semnezi transferul de bunuri fara sa ai banii in cont (vinzatorul)
deci trebui efectuata o tranzactie "in escro" (am impresia ca asa se numeste si in romana), in care o terta persoana (un avocat) primeste fondurile de la cumparator si le elibereaza vinzatorului numai DUPA ce conditiile tranzactiei au fost indeplinite

daca lucrurile devin mult prea complicate, renunt si purced la obtinerea procurii de reprezentare si basta...
mostenirea e mostenire si nu mai intra in discutie inconvenientele