Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legalizarea succesiunii dupa decesul unui parinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legalizarea succesiunii dupa decesul unui parinte

tatal meu, recasatorit, a decedat in urma cu 2 ani/
sotia, mama mea adoptiva, locuieste in apartamentul proprietate personala comuna.
sint singurul copil (din ambele casatorii0; exista mostenitori posibili de gradul 2 dupa incetarea din viata a mamei adoptive.
intrebarea este: exista avantaje (financiare- respectiv executarea succesiunii o singura data- sau legale) daca finalizez actele de succesiune atita timp cit sotia traieste sau initiez succesiunea numai dupa ce decedeaza?
in plus- legalizarea succesiunii dupa tatal meu in prezent va implica obligatia mea de a plati taxe de proprietate (sau alte costuri) atita timp cit sotia locuieste in apartament?
precizari:
1) am verificat suma taxelor de succesiune pe siturile avizate
2) nu intentionez sa modific ocuparea apartamentului atita timp cit sotia e in viata
va multumesc anticipat pentru informatii/sfaturi autorizate
Renunțarea la succesiune este personala. Ea nu poate fi făcută prin împuternicit.
Deci, la Consulat va veți prezenta fie pentru autentificarea unei declarații de renunțare la succesiune, fie pentru autentificarea unei procuri.
În ambele variante, declarația/procura odată obținută va trebui sa ajungă în original la notarul din România, unde se dezbate succesiunea.
În cazul vânzării, în practica, prețul se virează fie în dimineața zilei în care se semnează vânzarea, fie cu câteva zile înainte, fie cumpărătorul efectuează transferul din sediul biroului notarial, de pe un dispozitiv mobil.
La preturile mai mari de 50.000 lei, sunele nu ajung în contul vânzătorului chiar în aceeași zi, astfel încât nu poate exista o sincronizare absolut perfecta între plata și transferul proprietății. Nici măcar când achiziția se face prin credit, iar prețul este virat de bancă.
O doza de încredere între părți, trebuie sa existe.
m-am lamurit; va multumesc
continuarea disutiei: azi am primit raspuns de la sotia tatalui ca accepta sa imi cumpere partea de mostenire "dupa ce succesiunea va fi efectuata"; in acelasi mesaj ea mentioneaza ca potrivit legislatiei nu sint obligata- eu sau reprezentantul meu- sa fiu prezenta la efectuarea succesiunii; admitind ca nu avem neintelegeri in privinta cotelor succesorale este posibil sa accept efectuarea succesiunii fara reprezentarea mea? (notarul care se ocupa de acte e in cunostinta de toata situatia si ca urmare mi-a trimis citatie; ambele parti- sotia si eu acceptam cota stabilita de lege fara obiectiuni)
Nu știu ce legislație a citit doamna, însă dacă împuterniciți pe cineva printr-o procura, obligatoriu reprezentantul dvs trebuie sa fie prezent.
Și sa prezinte în original procura de la dvs.
raluk0207, utilizator
nici eu nu stiu; e o confuzie pe undeva; va multumesc