avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan070

Activitate bogdan070

Buna seara.
Doresc sa achizitionez pe persoana juridica de la o persoana fizica un autoturism in valoare de 30000 lei.
Cum pot sa platesc masina cu cash fara sa incalc plafonul prevazut de lege [ pot plati masina in rate de 10000 lei] ?
buna seara
unde se formuleaza cererea in anulare impotriva unei hotarari civile emise de judecatorie (la aceiasi judecatorie sau la tribunal)
buna seara
in cat timp de la data savarsirii unei infractiuni de santaj pot face plangerea penala impotriva santajistului
Răspuns la discuția Plangere penala
multumesc
Discuție Plangere penala
Buna seara,
Am un conflict cu Inspectoratul Scolar Judetean Dambovita si doresc sa fac plangere in contencios administrativ dar si plangeri penale pentru abuz in serviciu impotriva comisiei de evaluare.
As dori sa stiu daca sunt probleme in desfasurarea demersurilor in cazul in care le initiez simultan.
doresc sa fac o plangere prealabila catre Inspectoratul Judetean Scolar prin care sa contest rezultatele obtinute la concursul-gradatie de merit si as dori un model

doresc sa fac o plangere in contencios administrativ impotriva Inspectoratului Scolar Judetean in care sa solicit explicarea detaliata a motivelor pentru care nu mi-a fost acceptat punctajul depus la dosar
buna seara,
Am primit de la firma de asigurari calculul sumei stabilita ca valoare maxima de despagubire ce poate fi acordata pentru autovehicul :
,,Valoarea despagubirii care se poate acorda fara efectuarea reparatiilor este de=18003 lei"
As dorii sa stiu daca pot refuza despagubirea si sa solicit reparatia autovehiculului avariat precum si ce sanse am sa obtin repararea autovehiculului daca as chema in instanta vinovatul in accident si firma alcarui sofer este acesta strict pentru repararea autovehiculului avariat.
Am avut un accident in urma caruia m-am ales cu masina avariata in partea din fata din vina unui alt sofer.Cei de la firma de asigurari au stabilit ca este vorba de avarie totala iar suma despagubirii va fi in jur de 6000 de euro,respectiv 4500 de euro cash iar 1500 de euro valoarea epavei,modul de calcul fiind 15% din valoarea unui autovehicul nou similar cu al meu(Mercedes C220 cdi an 2000).
Doresc sa aflu ce sanse am daca : 1) refuz sa primesc epava solicitand cash intreaga suma stabilita; 2) refuz sa primesc banii oferiti si solicit reparatia masinii.
buna ziua,
as dori sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a reusi sa obtin un raspuns din partea scolii la o cerere depusa. Mentionez ca de la data depunerii cererii a trecut mai mult de o luna iar la solicitarile mele verbale adresate conducerii scolii primesc invariabil acelasi raspuns:''asteapta se analizeaza''.
De asemenea as dorii sa stiu ce sa fac in cazul in care totusi directoarea refuza sa-mi acorde un raspuns.
buna seara,
in data de 27.05.2011 am depus o cerere la secretariatul scolii unde lucrez cu privire la incadrarea claselor pentru anul scolar viitor. as dori sa aflu care sunt pasii de urmat avand in vedere faptul ca pana acum nu mi s-a dat niciun raspuns.