avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters128282

Activitate ContSters128282

Buna ziua,

Trebuie sa pregatesc un contract de consultanta in afaceri si management, dar din cate stiu eu ptr incheierea unui astfel de ctr prestatorul trebuie sa aiba autorizata aceasta activitate la Reg Com, nefiind suficient ca se regaseste in actul constitutiv....va rog sa ma ajutati...multumesc
Discuție FUNDATIE
Buna ziua...Va rog frumos sa - mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Ma pot ocupa de procedura de dobandire a personalitatii juridice a fundatiei, inscrierea acesteia in Reg As. si Fundatiilor, etc DACA NU SUNT MEMBRU FONDATOR? PRACTIC EU NU AM NICIO LEGATURA CU FUNDATIA TREBUIE DOAR SA MA OCUP DE DEPUNEREA ACTELOR ACOLO UNDE ESTE NECESAR....POT?....Conform Art 7 din O 26/ 2000 "Oricare dintre membrii asociati pe baza impuetrnicirii...poate formula cere de inscriere ....in Reg As si Fundatiilor.."repet nu am nicio legatura cu fundatia sunt in:)sarcinata cu depunerea actelor......MULTUMESC!
O societate comerciala, mai exact FARMACIE, organizeaza o tombola. Premiul cel mare consta intr-o excursie, si celalte premii in bani. Regulamentul de organizare al acestei tombole..trebuie inregistrat undeva? la notar? sau in alta parte? sau e suficient sa fie semnat si stampilat de adm. farmaciei? daca ma puteti ajua cumva cu o solutie....Multumesc
Lucrez in prezent la un grup de firme, si am contract pe per. nedet. Se vrea ca una dintre firme, sa se autorizeze la ITM ca Agent de munca temporara, si toate ctr- le de munca existente, sa se incheie cu Ag de munca temp. Adik, sa inteleg ca noile contracte o sa fie incheiate pe perioada determinata, nu?Si la sf per det. o sa se incheie altele tot pe per det....:(....si nu o sa mai am ctr pe per. nedet......niciodata.....doar daca imi schimb locul de munca.........Multumesc.....
Răspuns la discuția vanzare fond de comert
In afara ca s-a inregistrat la reg com deschiderea punctului de lucru..in rest nu mai stiu nimic...si nici nu cred ca mai este ceva inregistrat....ca fond de comert :">
Sunt in ceata cu subiectul asta si trebuie sa depun actele la reg com..si nici nu imi e clar ce acte sa depun...Multumesc
Am o nelamurire: trebuie sa fac un contract de vanzare cumparare a fondului de comert, dar trebuie sa vand doar fondul de comert de pe un anumit punct de lucru al unei sc, pe o alta societate. Seful meu vrea sa fac 3 contracte si anume: v-c fond comert; v-c mijloace fixe si obiecte de inventar si v-c- marfa.
Intrebarea mea este: Din ce elemente va fi constituit fondul de comert ?
Fondul de comert poate fi vandut catre mai mukte sc- uri?
ce inseamna ca emblema, firma etc nu se pot vinde distinct? adik catre mai multe sc- uri?..multumesc
Trebuie sa depun o cerere de admitere la masa credala la Tribunalul Bucuresti...Firma creditoare isi are sediul social inJilava, Jud llfov.....am vb cu administratorul judiciar si mi-a spus ca trebuie sa platesc 120 lei la primaria unde isi are sediul creditorul adica Jilava....Asa sa fie?!...stiam ca acolo unde isi are sediul debitorul....Multumesc
Daca vreau sa desfiintez o societate comerciala care de cand s-a infiintat, nu a avut niciun fel de activitate..ce trebuie sa fac? Stiu ca sunt de parcurs 2 etape, dar nu imi este clar daca fac 2 dosare separat..unul de dizolvare si altul ptr radiere? le depun pe amandoua odata la Reg Com? Fac doua H AGA, atat ptr dizolvare cat si ptr radiere? sau depun mai intai dosarul de dizolvare si apoi pe cel de radiere?
Daca se poate sa ma ajutati cu pasii pe care trebuie sa- i parcurg....si ce acte trebuie sa obtin...? Va multumesc....
Am de recuperat o suma in val de 7.885 Ron de la o sc care acum este radiata....(a intrat in faliment in cele din urma s-a inchis)..eu am aflat de pe recom....Mai pot face ceva sa-mi recuperez banii?...Multumesc....
Răspuns la discuția PRESTARI SERVICII?
De exemplu, in Contractul de ag. com., Principalul/ Comitentul imputerniceste pe Agent sa incheie ctr de vanzare cumparare, in numele si in contul Comitentului. Ob. ctr de v-c sunt produsele( cosmetice, parafarmaceutice) puse la dispozitie de Comitent Agentului....Intrebarea este : Comitentul trebuie sa aiba autorizat vreun anume cod CAEN....In contractele de v-c pe care le incheie agentul , cine apare ca vanzator, Agentul sau Comitentul? Pare o intrebare cam prosteasca....dar totusi solicit sa ma ajutati cu un raspuns...Multumesc....