avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate cucu andreea

Activitate cucu andreea

Bună ziua, am comandat de pe fb o rochie și am stabilit cu vânzătorul să îi depun banii în cont și ea în aceeași zi să îmi trimiță coletul. Am depus banii și...atât. Nu am mai primit coletul. În cazul acesta se poate face ceva?
Răspuns la discuția autorizare RESTAURANT
pt a deschide un restaurant ai nevoie de codul caen respectiv care daca nu il ai pe certificatul de inregistrare trebuie facut un act aditional la acest certificat(il face un jurist) dupa aceea ai nevoie de autorizatia de la primarie care te costa in jur de 1000-2500ron pe an. pentru aceasta autorizatie ai nevoie mai intai de contractul de salubritate . in actul constitutiv ai dat declaratie pe proprie raspundere ca indeplinesti conditiile pentru toate autorizatiile(sanepid.ANSVSA,PSI,protectia mediului si protectia muncii) daca nu ai declaratia pe proprie raspundere trebuie sa le obtii de la fiecare autoritate in parte. sper ca te-am lamurit
Discuție ITM
AM SI EU O INTREBARE: POT INREGISTRA FIRMA LA INSPECTORATUL TERITORIAL DE MUNCA DACA SOTUL MEU CARE E ASOCIAT LA FIRMA E PLECAT DIN TARA? SAU POT INREGISTRA CONTRACTUL DE MUNCA AL ANGAJATULUI ?
primesc indemnizatie de crestere a copilului. am un magazin si sunt patron fara venituri. intrebarea mea este:pot vinde la magazinul meu fara sa am contract de munca?
buna ziua ,stie cineva cum pot obtine acest registru? pot inregistra la ITM un contract de munca fara acest registru?va multumesc
buna ziua,am si eu o nelamurire. am o firma si spatiu de lucru inchiriat pentru un magazin la parterul unui bloc,spatiu care e modificat in asa fel incat sa nu deranjeze vecinii. am toate autorizatiile obtinute prin certificatul constatator mai putin acordul primarului. pot deschide magazinul fara acest acord? sau intai obtin acordul primarului si apoi deschid magazinul?eu vreau sa deschid magazinul si apoi sa obtin aceasta autorizatie.va multumesc
buna ziua,stie cineva daca imi trebuie aceasta autorizatie psi pentru un magazin de 70metri patrati aflat la parterul unui bloc? va multumesc
Răspuns la discuția oprire pe salariu
da,asta stiam si eu,dar contabila a zis ca ii opreste tot salariul plus toti banii din diurne.Este legal acest lucru?
buna ziua,sotul meu lucreaza ca sofer pe tir international si are un salariu net de 573 ron plus aproxomativ 4000 ron pe luna din diurne. i-a venit de la fisc oprire pe salariu ca are amenzi de circulatie neplatite in valoare de 3500ron. intrebatrea mea este urmatoarea: cati bani i se pot opri pe luna? diurnele pe care le ia sunt neimpozabile.
vreau sa imi deschid un magazin cu produse alimentare pentru copii mici: lapte praf,cereale ceai, borcane cu mancare. produsele le aduc din Germania. unele produse nu sunt pe piata romaneasca,sunt doar in magazinele on line.ce autorizatii imi trebuiesc pt produsele care le aduc?