avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate alexyn

Activitate alexyn

Imi spune cineva cate zile libere am dreptul sa-mi iau de la serviciu in cazul nasterii sotiei?
Multumesc.
Discuție Calcul concedii
buna ziua,
care este valoarea concediului de odihna de 21 zile si al concediului medical de 14 zile al unui angajat cu salariul minim pe economie. am inteles ca din conc med 5 zile sunt platite de angajator si 9 de cjas.
multumesc frumos.
buna seara,
am si eu un dosar cu executare definitiva si irevocabila la un BEJ din iasi, eu fiind din vaslui. In cateva zile se implineste anul de cand am deschis acest dosar si nu am nici un raspuns "la zi". cea mai tare faza a fost cand la un telefon al meu mi-au spus ca de fapt NU la ei am platit dosarul de punere in executare ( am deschis dosarul de executare la un BEJ in Vaslui si la 10 zile a murit !!) si ca ar trebui sa mai scot ceva bani din buzunare in contul lor... nu e penibil ??? sa execute patronul pe care l-am dat in judecata si am castigat, nu sa-mi ceara mie bani in continuare. Asta-i viata in Romania. Am inteles ca pot face un soi de sesizare la Camera Executorilor Judecatoresti Iasi, dar nu am posibilitati de prezenta acolo... pot face ceva on line sau e-mail? cer ajutor si cum ar arata modelul de sesizare sau reclamatie contra acelui BEJ care nu pune in aplicare sentinta. Deasemenea, am in vedere sa dau oare in judecata BEJ pentru neaplicarea sentintei? multumesc mult mult mult pentru atentia acordata.
Răspuns la discuția Consum alcool la volan
iti sta mai bine acasa, fara permis si chiar fara masina...
buna dimineata,
rog frumos sa fiu ajutat cu aceasta problema:
- am o decizie executoreasca definitiva si irevocabila in urma unui proces pentru neplata salariilor. am deschis un dosar de executare silita la un ex. jud la inceputul lui martie. la cateva zile a murit executorul! la acel moment s-a incercat preluarea dosarului de catre alt birou...problema este ca nimeni din orasul meu (vaslui) nu a facut preluare. a facut cineva din iasi. a trecut atata timp si nu s-a mai intamplat nimic. am reusit sa i-au legatura cu acest birou din iasi si mi s-a spus sa deschid eu cont la o banca si sa astept ce vor face ei ( adresa la ministerul de finante)... dar timpul trece, banul isi pierde valoarea, firma de paza pe care o execut stiu ca nu (mai) are obiective, dar continua sa functioneze ( are birourile in acelasi loc si toata ziua vad masinile de colo colo prin oras). am vorbit cu patronul firmei inainte de a deschide dosarul de executie si a ramas ca imi va da banii... au trecut 3 luni si nu are nici un gand! nu am bani nici sa umblu pe la iasi... ce sa fac , va rog... sa ma duc la parchet sa fac o plangere pentru neaplicarea hotararii judecatoresti impotriva firmei de paza? sa deschid un alt dosar de executare si sa anunt biroul din iasi ca renunt la ei? nu e suma foarte mare ( cca 1700 ron), dar nu e normal sa am dreptatea in mana si un patron de carton sa profite de mine asa. are cumatru in anglia, cumatra are un SRL, ei se descurca chiar bine! altii sufera si ei le rad in nas cu tot cu judecata. ei se folosesc de banii mei si eu nu stiu ce sa fac...
multumesc anticipat.

buna seara,
am rugamintea sa-mi comunice cineva ce pot sa fac cu o decizie definitiva si executorie data de un tribunal intr-un litigiu de munca. mai exact: am muncit undeva, nu mi s-a platit salariul pt 3 luni de munca si nici indemnizatia concediului de odihna. instanta mi-a dat dreptate, fireste. dar am ajuns tot de unde am plecat. firma nu s-a prezentat niciodata la proces si eu tot nu am fost pus in vreun fel in posesia banilor. ce sa fac in continuare?
1. merg la firma sa-l caut pe administrator care imi va rade in nas cu decizia mea, ca nu-l va interesa, el putind sa afirme poate ulterior ca eu nu m-am prezentat vreodata acolo..
2. sa ma prezint la un executor judecatoresc cu decizia? cine si cum plateste executorul...
3. stiu foarte bine ca nu-mi va da banii, ca de cand l-am dat in judecata nu am mai putut lua legatura cu el.
4. sa merg totusi la birou, sa fac o poza ca masina este acolo si eu ma aflu in acelasi timp acolo, sa reiase ca este prezent, in care sa fie vizibil data si ora pe fotografie ca eu as fi fost acolo? martori nu am pe cine sa chem, nu poti tari prin tribunal pe cineva pe ochi frumosi ca as vrea eu... in final, chiar nu stiu ce sa fac in urma deciziei. am dreptatea in mana si buzunarul gol in continuare.
multumesc anticipat pentru atentia acordata.
buna seara,
am rugamintea sa-mi comunice cineva ce pot sa fac cu o decizie definitiva si executorie data de un tribunal intr-un litigiu de munca. mai exact: am muncit undeva, nu mi s-a platit salariul pt 3 luni de munca si nici indemnizatia concediului de odihna. instanta mi-a dat dreptate, fireste. dar am ajuns tot de unde am plecat. firma nu s-a prezentat nicidata la proces si eu tot nu am fost pus in vreun fel in posesia banilor. ce sa fac in continuare?
1. merg la firma sa-l caut pe administrator care imi va rade in nas cu decizia mea, ca nu-l va interesa, el putind sa afirme poate ulterior ca eu nu m-am prezentat vreodata acolo..
2. sa ma prezint la un executor judecatoresc cu decizia?
3. stiu foarte bine ca nu-mi va da banii, ca de cand l-am dat in judecata nu am mai putut lua legatura cu el.
4. sa merg totusi la birou, sa fac o poza ca masina este acolo si eu ma aflu in acelasi timp acolo, sa reiese ca este prezent, in care sa fie vizibil data si ora pe fotografie ca eu asi fi fost acolo? martori nu am pe cine sa chem, nu poti tira prin tribunale pe cineva pe ochi frumosi ca asi vrea eu... in final, chiar nu stiu ce sa fac in urma deciziei. am dreptatea in mana si buzunarul gol in continuare.
multumesc anticipat pentru atentia acordata.
buna seara, rog pe cineva sa-mi spuna daca: 1. am dat in judecata o firma pentru neplata salariilor pot cere instantei avocat din oficiu ?; 2. pot cere daune mai mari, intrucat au trecut 3 luni de cand am deschis procesul si firma nu da nici un semn de impacare?; 3. firma a fost verificata de itm si s-au descoperit multe nereguli care au fost sanctionate de itm( acte/pontaje semnate in fals). ar trebui sa deschid alt proces pentru fals in acte? timpul trece, am cerut daune morale de 1000 lei(destul de putin, spun eu), am fost nevoit sa fac cerere de reesalonare a datoriei la banca si prelungire a creditului cu 1 an din cauza lor ca nu mi-au dat salariul la timp...sincer nu sunt umblat prin tribunale, la proces nici nu prea stiu sa ma exprim, asa cum face un avocat. si am observat ca altfel se uita presedinta la o pleadorie de avocat fata de una de un om de rand.
multumesc...
Răspuns la discuția mosteniri
faceam referire la faptul cum este mai bine pentru mine... unul din frati e mai avar dupa avere, este in stare sa ma lase pe drumuri(el sa-si ia portia) deci cum pot sa-l impiedic sa ma atace legal. si de vandut care poate fi o suma minima pentru a exista un contract de vanzare-cumparare.
multumesc mult...
Discuție mosteniri
Buna ziua,
locuiesc cu mama intr-o casa dezbatuta prin mostenire cu inca doi frati(ei avand locuinta fiecare). deci fiecare are un mic drept de propritate(mama are mai mult de jumatate, iar o jumatate impartita la patru). as dori sa stiu daca mama poate sa-mi lase drept de mostenire total asupra casei sau doar a partii ei obtinuta prin dezbatere sau sa-mi vanda pe 1 leu partea ei de proprietate, inainte ca ea sa moara cumva sau sa-mi doneze(cum este mai bine?).