avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate total3r

Activitate total3r

Discuție desfiere
in urma cu 20 ani am infiat un baiat care era fiul sotiei dintro alta casatorie in urma cu 10 ani mam despartit de mama baiatului iar cu el nu mai am nici o relatie este major casatorit la casa lui in alta localitate.ce sanse exista ca sal desfiez pt ca mai am un copil care doresc sa ma mosteneasca
care este actul normativ prin care se stipuleaza ca daca nu ai primit procesul verbal de contraventie in termen de 30 zile se declara nul.va multumesc
ajutor:se vorbeste ca la calcularea punclui de pensie sar lua in consideratie sisalariul lucrat in acord global am vazut un referat al lui kovesi catre iccj dar nu stiu daca a aparut o decizie in acest sens ar axista si in lege ca sar lua in consideratie sumele la care ai platit cas si in acurd global sa facut acest lucru


Discuție Bani cu dobanda
am dat o suma de bani unui prieten pt care am primaimit ca dobandamit o mica suma de bani constituie o incalcare a legii?
Discuție cod civil
sa presupunem ca am o hotarare def si irevocabila pt o suma de bani pe care am imprumutato unei persoane.intre timp persoana a instrainat totul si nu mai are nimic in proprietate si nici alte venituri.care este procedura?
Discuție cod civil
santem doua persoane care am lucrat la un srl fara forme legale si nu am fost platiti putem sa facem actiune in justitie amandoi in aceasi cauza adica sa face m o singura actiune. va multumesc
Discuție cod civil
am formulat o actiune pt obligatia de a face in justitie pt o societate cu care am inchiat un contract de inchiriere pe un an.imediat adm a pus 2 persoane sa pregateasca cladirea pt zugravit adica a scrijelit toti peretii a indepartat vopseaua existenta si a lasat cladirea in acest stadiu si a plecat fara sa plateasca chiria. de la judecatorie prin citatie im spune sa precizez prejudiciul.intrebare;daca precisez prejudiciul cum ma adresez instantei si daca trebuie sa platesc taxa judiciara. eu am formulat actiunea ca srl sa fie obligat sa zugraveasca si vopseasca cladirea asa cum a fost. va multumesc
am primit acasa un proces verbal de constatare dupa 6luni si 10 zile emis decompania nationala de autostrazi pt faptul ca nu as fi avut rovineta.la datade 01.02 2011.eu am platit pt anul in curs pe 22 02 si nu mai am documente cand am platit pt 2010.in pvcspune ca dovada savarsirii contraventiei se gaseste la sediul cestrin pe termen de 6 luni de la data constatarii contraventiei conform termenului de prescriptie a fapteiin baza o.g.2/2001 pot sa inteleg ca daca a trecut mai mult de 6 luni pvc nusi mai atinge scopul fiind fapta prescrisa?
Răspuns la discuția mostenire
nu
Discuție mostenire
sint posesorul unui testament pe un imobil intocmit la notariat proprietareasa a decedat in urma cu doi ani sotul a decedat in urma cu 10 ani nu au mostenitori copii si nu cunosc nici un mostenitor de alt grad din partea sotului si nu am posibilitatea sa aflu fiind refugiat din basarabia.mam ocupat de inmormantarea si toate obligatiile mentionate in testament.cum pot sa fac succesiunea