avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate dan66

Activitate dan66

Discuție Taxe notariale
Spuneti-mi,va rog,care sunt taxele in cazul unui imprumut(de 40000 euro), intre tata si fiu,destinat cumpararii unui imobil ?
La atribuirea unei parcele, conform Legii nr.15/2003 (sprijin acordat tinerilor pt.construirea unei locuinte), a trebuit sa achit la primarie o '' taxa aferenta cheltuielilor suplimentare '' in valoare de 1500 lei. La un an dupa aceasta am anuntat ca renunt la parcela si solicit returnarea sumei; primaria a raspuns ca banii nu mai pot fi returnati (chipurile '' nu le permite Curtea de conturi''), cu toate ca terenul va fi atribuit altcuiva, care la randul lui va plati din nou aceeasi taxa.Va rog sa-mi spuneti daca e legal.
Va rog sa-mi spuneti care este varsta limita pt. copiii majori aflati in intretinere(nu au venituri). Ce presupune existenta unor raporturi juridice intre contribuabil si persoana aflata in intretinere ?
Va rog sa-mi spuneti daca exista o varsta limita pt. copii majori aflati in intretinere.
Ce presupune existenta unor raporturi juridice intre contribuabil si persoana aflata in intretinere ?
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul in care cel care urmeaza sa fie executat silit nu dispune de bani sau bunuri si nici macar nu lucreaza(are 22ani si este intretinut de parinti) ?
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza dupa primirea actelor:sentinta si decizie penala(prin care mi s-a facut dreptate),in calitate de parte vatamata,avand in vedere ca inculpatul(care mi-a furat o suma importanta de bani),este din alta localitate ? Executorul judecatoresc trebuie platit inainte
Discuție plimbare dosar
Va rog sa-mi raspundeti cum sa pocedez intr-un penal a carui sentinta definitiva a fost data in urma cu 4 luni(in alta localitate decat cea de domiciliu),iar copiile legalizate dupa sentinta si decizie(pt. a trece la executarea silita),nu mi-au parvenit cu toate ca am facut cerere; raspunsul telefonic fiind ca dosarul este cand la DIICOT, cand la ICCJ.Multumesc.
AVAND IN VEDERE CA NU EU AM DEPUS APEL(DUPA O SENTINTA FAVORABILA,INSA NU INDEAJUNS),POT CERE O REACTUALIZARE A VALORII PREJUDICIULUI(CARE DEALTFEL MI-A FOST APROBATA DE JUDECATOR, DAR N-A MAI APARUT IN SENTINTA) ? DACA RASPUNSUL ESTE POZITIV, TINAND CONT DE FAPTUL CA PROCESUL ARE LOC IN ALTA LOCALITATE, CUM AS PUTEA ACTIONA FARA SA MA DEPLASEZ IARASI ACOLO ?
SENTINTA E DIN 26 MAI 2010, CU DREPT DE APEL. AVAND IN VEDERE CA NU EU AM DEPUS APEL(DUPA O SENTINTA FAVORABILA,INSA NU INDEAJUNS),POT CERE O REACTUALIZARE A VALORII PREJUDICIULUI? DACA RASPUNSUL ESTE POZITIV,TINAND CONT DE FAPTUL CA PROCESUL ARE LOC IN ALTA LOCALITATE(DECAT CEA IN CARE DOMICILIEZ),CUM AS PUTEA ACTIONA,FARA SA MA DEPLASEZ ACOLO ?
IN CALITATE DE PARTE VATAMATA,IN URMA UNEI SENTINTE FAVORABILE A UNEI INSTANTE (INTR-UN PROCES IN CARE AM FOST FRAUDAT DE O SUMA CONSIDERABILA PRIN INTERNETBANKING )_,CE TREBUIE SA FAC PT. A INTRA IN POSESIA BANILOR ?