avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters160754

Activitate ContSters160754

buna seara!.ma numesc claudia si va adresez intrebari referitoare la o mostenire.tatal meu a decedat pe 12.05.2012 .el are o casa pe care nu are cadastru,plus 1ha de pamant si 1,5 ha padure. eu am ramas cu fratele meu care imi va ceda mie tot.intrebarea este ca daca nu are cadastru pe casa pot sa fac taxa de succesiune la notar?.pot sa fac taxa si pe pamant si padure tot la notar?.cat ajunge estimativ onorariul notarului?. va multumesc anticipat!.
buna ziua!ma numesc claudia.tatal meu a decedat pe 12.05.2012 si am ramas 2 mostenitori,eu si fratele meu.tatal meu avea act de mostenitor pe casa dar fara cadastru.se poate deschide taxa de succesiune in instanta daca nu are cadastru pe casa?.taxa de succesiune e gratis in primele saptamani de la deces?. va multumesc anticipat!.
buna seara!.ma numesc claudia si am o rugaminte la dumneavoastra. m-am casatorit intr-un oras si am locuit la socrii mei unde am si domiciliul pe buletin.anul trecut am plecat la o matusa a sotului in alt judet unde matusa ne-a facut viza de flotant pe adresa unde locuim.anul acesta eu si sotul meu datorita neintelegerilor am decis sa ne despartim.avand in vedere ca avem un copil de 9 ani care sta la socrii mei pentru ca este acolo la scoala in orasul unde am si eu domiciliu,ce masuri trebuie sa imi iau eu ca mama atunci cand plec din casa unde am viza de flotant si implicit buletinul.sa nu fiu acuzata ca parasesc domiciliul conjugal atunci cand imi revendic copilul. eu am facultatea de asistenta sociala,nu stiu cat ma ajuta sa castig copilul.va multumesc anticipat!
buna ziua! ma numesc claudia si as vrea sa va intreb cat e perioada maxima pe care se poate face un contract de inchiriere la o casa?. va multumesc anticipat!.
buna seara!.ma numesc claudia si am si eu o nedumerire.tatal meu are 59 ani si are o pensie de armata,anterior lucrand in armata.in prezent lucreaza la o firma de paza cu contract ,avand o vecime la acest loc de munca de 9 luni.intrebarea mea este daca face o vechime de 12 luni la locul de munca poate sa intre in somaj dupa cele 12 luni lucrate avand in vedere ca are 59 ani.va multumesc anticipat!.
eu am buletin pe adresa parintilor.pot ei ca si proprietari sa imi anuleze domiciliul?.in ce circumstante?.eu cum mai pot sa imi fac dupa ce imi pierd buletinul?.
Discuție luare in spatiu
buna seara!. acum vreo 5 luni mi-am schimbat buletinul.actulamente as dori sa imi fac din nou buletin pe adresa pe care am avut-o dar proprietarul nu mai vrea sa ma ia in spatiu.se poate face un buletin provizoriu fara sa fie nevoie de actul casei avand in vedere ca am mai avut acest domiciliu?.
buna seara!. care sunt conditiile pentru prima de incadrare?.nu cea de instalare. va multumesc.
buna seara!.ma numesc claudia si va adresez o intrebare.momentan nu mai beneficiez de indemnizatie de somaj si nici nu am gasit vreun loc de munca.am inteles ca se da o suma de bani la somerii neindemnizati atunci cand sunt inregistrati la ajofm. este adevarat si care sunt conditiile?. va multumesc anticipat!.seara buna!.
buna ziua. ma numesc claudia si am o mare rugaminte sa ma ajutati si pe mine cu niste legi ca sunt disperata.eu am participat la recensamant fiind in somaj.acum in luna ianuarie m-am trezit ca mi-au taiat somajul pe motiv ca am fost la recensamant.eu am lucrat pe conventie acele zile in numar de 10 si sunt de acord sa nu imi dea somaj pe acele 10 zile dar nu sa mi-l taie pe tot sa raman fara nici un venit.e legala taierea somajului?.va rog frumos sa imi spuneti ce trebuie sa fac?va multumesc anticipat.seara buna!.