avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate STANCIU FLORIAN

Activitate STANCIU FLORIAN

Pentru a transforma un pod in masarda locuibila este nevoie de autorizatie?
Discuție Impozitare
Sunt bugetar,iar in timpul liber am o intreprindere individuala (confectii metalice).Am inteles ca din 2016 in afara de impozitul pe profit si sanatate voi plati si c.a.s..Activitatea o desfasor acasa,iar montajul la client.Am auzit ca pentru cei care desfasoara activitatea acasa va plati impozitul pe locuinta de 20 de ori mai mare ????????
Sunt salariat bugetar la care platesc sigurarile de sanatate,iar pe langa serviciu am o I.I..Din anul 2008 nu am mai fost instiintat de suma pe care trebuie sa o platesc pentru sanatate la P.F.,iar acum mi-a venit sa platesc din urma.CUM SE APLICA ART,222 DIN LEGE ? Normal ar fi sa platesc pe ultimul an pentru care am fost instiintat....
Răspuns la discuția PFA - Obligatii fiscale 2011
s-ar putea sa existe o portita de a scapa de plata cass .conform legii 95/2006 art 222 sunt obligati ca cel putin o data pe an sa te instiinteze ;daca nu te-a instiintat este vina lor nu a ta!!
Discuție plata c.a.s.s.
sunt salariat bugetar ,iar pe langa aceasta am infiintat un pfa .conform legii95/2006 art222 daca nu sunt instiintat de plata cass (in ultimii 3ani nu am fost instiintat dar nici nu am platit), mai pot fi obligat sa platesc retroactiv?
Am o I.I.cu domeniu de activitate "cofectii metalice din fie forjat",nu am angajati,pot beneficia de masura 312.? si ce acte si conditii trebuie sa indeplinesc.VA MULTUMESC!
Se poate vaccina un elev la scoala fara acordul parintilor?
sunt salariat bugetar ,unde am toate cotributiile platite la zi catre stat;pe langa serviciu mi-am facut un P.F.A.in 2005,ulterior schimbat in I.I..SUNT OBLIGAT SA MAI PLATESC INCA ODATA ASIGURARILE SOCIALE ,SOMAJ SI SANATATE? mi se pare ce-a mai mare hotie sa platesti un seviciu de doua ori si sa beneficiezi decit o singura data!
Discuție radiere auto
In urma cu 4ani am vindut o masina marca Dacia fara nici un act ,urmand sa facem actele la inceputul anului viitor ,masina avind toate taxele la zi.Se poate radia masina numai cu cartea de identitate a masinii?. Mentionez ca numai stiu nimic de existeta masinii ,acesta vinzindu-se la mai multe persoane.
Lao Mayer a scris:

Si eu as fi curios sa aflu raspunsul la intrebarea asta, cu mentiunea ca eu nu mai sunt angajat in alta parte. De asemenea, cum se calculeaza aceste cotizatii? Principala activitate este comertul.