avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate liliana

Activitate liliana

Angajatorul nu este obligat sa refaca contractul de munca corespunzator situatiei actuale a fostei angajate ,respectiv cu jumatate de norma?
In cartea funciara a imobilului s-a notat sentinta penala prin care se dispune confiscarea acestui, anterior fiind inscrise ipoteci si interdictii in favoarea unor banci.Executorul judecatoresc poate scoate imobilul la licitatie si sa emita un act de adjudecare in contul datoriilor catre banci, fara sa tina seama de sentinta penala pe motiv ca a fost inscrisa ulterior ipotecilor?
Se mai poate intra in Barou cu 10 ani vechime in functia de consilier juridic, cu scutire de examen?
Speta este urmatoarea: in cursul procesului penal, societatea instraineaza imobilul liber de sarcini prin act autentic notarial . Ulterior Parchetul se sesizeaza si transmite la cartea funciara Ordonanta de instituire a masurilor asiguratorii desi societatea urmarita nu mai este proprietar. Este legal sa se inscrie in cartea funciara sechestrul in acest caz?
Discuție Speta mostenire
Persoana decedata nu a fost casatorita si nu are copii, traieste mama acesteia si doi frati. Imobilul a fost dobandit prin contract de vanzare cumparare cu drept de uzufruct viager de la mama care la randul ei l-a dobandit prin mostenire legala in urma decesului sotului si a renuntarii la mostenire a celor doi fii in favoarea acesteia.
Intrebarea este cui revine mostenirea in acest caz, numai mamei sau si celor doi fii?
Va multumesc!
Sentinta civilă definitiva si irevocabila prin care instanta hotaraste ca paratii sa lase reclamantei in deplina proprietate si linistita posesie o suprafata de teren, constituie titlu de proprietate ? Mentionez ca reclamanta nu a detinut act autentic de proprietate ci doar un inscris sub semnatura privata.
In anul 2007 am depus la Administratia Finantelor Publice declaratia de venit pentru PFA in care am declarat venituri mai mari de 35000 Eur, conform cu realitatea, nestiind ca devin platitoare de TVA. INspectorul mi-a primit actele si nu am fost instiintata ca trebuie sa platesc si TVA iar in urma unui control efectuat in anul 2010 de cei de la Directia finantelor publice mi s-a imputat atat TVA-ul din urma cat si majorari de intarziere care sunt foarte mari. Doresc sa fac contestatie si sa solicit imputarea majorarilor de intarziere inspectorului care mi-a verificat actele si care nu m-a instiintat ca sunt platitor de TVA dar nu stiu in ce baza legala. Are inspectorul obligatia de a instiinta si impune PFA cand constata ca depaseste suma de 35.00 EUR?
Se poate anula un numar cadastral şi cartea funciară în care este înscris numai prin declaratie notarială dată de proprietarul tabular al imobilului sau este nevoie de sentintă judecatoreasca?
Am si eu o nelamurire...intentia de vanzare poate fi asimilata cu antecontractul de vanzare cumparare????
Buna ziua si va multumesc pentru raspuns. In situatia in care autorul mostenitorului nu a detinut titlu de proprietate ,avand imobilele doar inscrise la rolul agricol, mai poate fi considerata sentinta titlu de proprietate?