avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate varga27

Activitate varga27

trei frati fiind mostenitori a unei case in procent 1/2, iar cealalta jumatate este a matusei lor. Fratii au castigat in instanta dreptul de a cumpara casa platind sulta matusei lor, in mai anul trecut au primit hotararea judecatoreasca irevocabila(de care aveau nevoie pentru a putea scoate credit de la banca),dar peste doua saptamani matusa lor a apelat la un executor judecatoresc. Abia acum am aflat ca au fost patru licitatii,fratii neprimind nicio instiintare. Casa a fost evaluata la 30000 de eurosi s-a vandut la pretul de 12000, ei fiind chemati sa semneze contractul. Intrebarea mea ar fi daca ei sunt obligati sa semneze si daca ei pot fi dati afara ? Daca exista vreo cale de atac impotriva matusii ca altfel ei au ramas si fara casa si fara bani! Va multumesc mult!
Discuție mostenire
buna ziua de 2 ani ne-am judecat cu matusa noastra pentru un imobil mostenit de la bunica noastra [mama noastra a decedat] .Instanta a dispus sistarea coproprietatii prin atribuirea catre mine a imobilului in litigiu fiind obligat sa-i platesc matusei o sulta 50.000 ron potrivit raportului de expertiza si dispune intabularea dreptului de proprietate 1/2 din imobil ce a apartinut matusei in cote egale. A fost pronuntata pe data de 17 dec. 2010 cu recurs in 15 zile[matusa nu a mai facut recurs], intrebarea mea ar fi ca pana la ce data ar trebui sa-i platesc sulta si mai cam cat as putea trage de timp ? va multumesc
Discuție ce se intampla
astazi am avut procesul de divort ,avocatul meu mi-a zis sa nu ma duc dar nici el nu afost prezent, oare ce urmareste?
Discuție amanare proces
poimaine o sa am procesul de divort avocatul meu nu a depus intampinare si cerere reconventionala ! nu stiu ce sa cred despre el, as putea cumva amana procesul sau se pot depune si in ziua procesului? va multumesc!
Discuție drept vizita
pe17 noiembrie am primul termen la divort,sotia mea are un certificat medico-legal si spune ca eu nu o sa-mi vad copilul numai in prezenta ei sau a autoritatii tutelare! a adus foarte multe motive (minciuni) pentru divort dar nu poate le dovedi,eu am jurnalul ei din care reiese adevarul! daca ma duc la primul termen fara avocat,fara sa depun intampinare,cerere reconventionala si cer amanare pt angajare avocat se poate?si abia la al doilea termen sa depun intampinarea sicererea reconventionala!
buna ziua!pe17 noiembrie am procesul de divort,sotia mea nu ma lasa sa vad copilul si as vrea sa intreb daca mai are rost sa cer prin ordonanta prezidentiala sa-mi pot vedea copilul sau se termina mai repede divortul,acuma fiind primul termen?
sotia adepus cerere de divort enumerind multe motive care nu sunt adevarate si anume:-eram violent verbal si fizic atat cu ea cat si cu parintii mei din primul moment al casatoriei,eram alcoolic,fractura la brat din cauza mea,am pus cutitul la gatul ei,mi-am batut si copilul care are 3 ani. Acestea sunt minciuni toate. In data de 03.10.2010 a primit o palma din cauza ca adisparut de acasacu copuilul fara sa raspunda la telefon si seara cand a ajuns acasa a primit o palma si are certificat medico-legal pentru 9 zile de ingrijiri medicale fisura timpanala stg.centrala. Mai tin sa precizez ca ea a plecat de mai multe ori din tara lasand copilul pe mine chiar si in perioada postnatalului,banii pe care ii castiga dadea la familia ei . Am gasit un fel de jurnal a ei care contrazice aceste minciuni ,as avea intrebarea daca aceasta se ia in considerare la proces? Ea vrea sa ma discrediteze in fata tribunalului sa nu-mi mai pot vedea copilul numai eventual in prezenta ei! Va multumesc!
Discuție mama agresata
sotia mea si-a luat lucrurile cu sprijinul politiei luni,miercuri s-a intors la domiciliul mamei mele cu o persoana straina sa mai ia medicamentele pentru fata ca luni mai importante or fost obiectele de valoare, maica mea a lasat sa intre si pe individul respectiv l-a trimis afara din curte ,acesta a inceput sa dea in maica mea cu pumnul si cu picioarele rezultind 6 zile de ingrijiri medicale! sotia mea are acelas domiciliu fiindca stateam la parintii mei! avem castig de cauza daca ajungem la tribunal,tin sa precizez ca am scos certificat medico-legal! va multumesc!
sotia a plecat cu fetita si nu ma lasa s-o vad si pe deasupra a scos si de la gradinita!ce pot face sa-mi pot vedea fetita ? cu ea nu se poate discuta fiind influentata de familia ei! va multumesc
buna ziua as avea o intrebare legat de divort! acum 4 ani m-am casatorit cu femeia visurilor mele probleme nu au fost avem o fetita de 3 anisori si sotia mea a plecat in germania inainte sa se termine postnatalul cu 2 luni, eu am stat cu fetita ! s-a intors a dat toti banii la sora-sa spunind ca-i datoreaza! S-a angajat inapoi la firma de la care a iesit in postnatal ,a lucrat 2 luni si plecat din nou in Germania ,s-a intors pe 1 septembrie si aspus ca banii osa-i primeasca pe card mai tarziu! Pe 1 octombrie a luat fata zicind ca merge la medic,toata ziua nu a raspuns la telefon,eu fiind foarte ingrijorat pentru fata cand s-a intors ne-am certat si i-am tras o palma!A sunat la 112 si a depus plangere si si-a luat lucrurile si aplecat cu fetita!De atunci nu ma lasa sa vad copilul deloc! A spus ca a bagat divortul! As avea sanse sa castig copilul si daca exista o posibilitate sa-mi pot vedea copilul pana se rezolva divortul?