avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate bebed

Activitate bebed

Va multumesc!
O persoana urmeaza sa se pensioneze in 2015. Din cei de 42 anil vechime, a lucrat in grupa a 2-a,27 ani si 10 luni(pana in anul 2000).Ar fi putut sa iasa la pensie inca din 2011,fiind nascut in 1951.Art.100 din lege ,de majorare cu 25% se aplica pentru punctajul calculat pentru cei 27 ani si 10 luni sau pentru cei 6 ani de spor corespunzator tabelului referitor la reducerea varstei de pensionare pentru grupa a 2-a sau conditii deosebite?
La incheierea unui contract de arenda pentru un teren agricol,nu s-a verificat de catre arendator corectitudinea adresei firmei arendase.
Atunci cand arendatorul a vrut sa corespondeze cu arendasul (notificare incetare contract),a constatat ca adresa societatii -arendas,nu este reala,aceasta fiind inregistrata intr-o localitate cu acelasi nume,dar din alt judet si la o alta strada cu alt numar.
Cum se poate interpreta aceasta,si ce se poate spune despre contractul de arenda ,tinand cont de faptul ca pe contractul care a fost redactat ,semnat atat de arendas si arendator si este viza primariei din localitatea arendatorului?
Se poate considera ca acest contract est nul sau reziliat ?
Mentionez ca arendasul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale(nici bani nici produse)pentr anul 2014.
Daca o persoana a lucrat 20 de ani in grupa a 2-a de munca iar aceasta perioada este mentionata in cartea de munca de catre societatea in care a lucrat (de catre serv. resurse umane cu stampila si semnatura)mai este necesara si o adeverinta eliberata de aceeasi societate(intreprindere)care sa ateste acest lucru?
Multumim!
Sora mea a murit in urma cu trei ani .Nu a avut copii cu sotul sau care are doi sau trei copii din alta casatorie.Sotul ei care n-a deschis succesiunea la timp, ne cheama la tribunal pe mine si pe o alta sora si pe inca patru copii ai altei surori a mea decedata si ea, pentru judecarea succesiunii.Eu nu pot si nici nu vreau sa merg la tribunal(am 86 de ani).Nici nu am bani sa merg la notar sa fac declaratie de renuntarea mostenirii pe care nu o doresc.
Daca nu ma prezint la tribunal ,fiind in alt oras ,se poate judeca in lipsa mea?Nu ma intereseaza mostenirea!
Intrebare:
-in 2014,nerealizand niciun venit, am fost coasigurata la sanatate, sotul care este salariat bugetar ,fiind asigurat.Acum am dobandit teren agricol,3 ha, prin mostenire de la parintii decedati, care este inscris la o asociatie agricola,in alt judet decat cel de domiciliu, care imi va retine din venitul cuvenit taxele si impozitele .
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie pentru a fi asigurata la sanatate in 2015 ?
Mai pot fi considerat in intretinerea sotului ?
Mai pot fi coasigurata?
-care este castigul salarial mediu brut pe 2013 comunicat de ins in anul 2014?
Lucrez in ,,aprovizionare".Pentru rezolvarea sarcinilor de serviciu am aprobare pentru decontarea lunara a abonamentului valabil pe toate liniile localitatii.Abonamentul il cumpar din banii mei. Daca am 7 zile de concediu sau sunt in delegatie,la sfarsitul lunii,fac decontul pentru recuperarea banilor. Cati bani mi se deconteaza,suma integrala sau numai partea in care am utilizat abonamentul?
-In art.1 din HG 69/2008-norme metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.578/2004, se spune:
-Beneficiaza de ajutor lunar sotul supravietuitor al unei persoane care,la data decesului:
a)-avea calitatea de pensionar al sistemului public de pensii prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii;
Intrebare:-la cine se refera ,,calitatea de pensionar",la sotul supravietuitor sau la persoana decedata?
-Daca sotul supravietuitor opteaza direct pentru pensie de urmas si aceasta este in cuantum sub 364 lei,poate solicita acordarea ajutorului prevazut in lege(113 lei)?Multumesc pentru raspuns!
Ce trebuie facut pentru a inscrie in C.F. pivnita cumparata odata cu apartamentul in bloc,dar omisa din greseala ?
In contractul de construire este scris clar ca s-a construit si cumparat un apartament sio pivnita de 8m.p.,dar in extrasul de CF,nu apare, ci numai sintagma de ,,apartament si dependinte".
Acum s-a constatat acest lucru.Greseala nu apartine celui care a depus actele la intabulare,ci celor care nu au citit corect ce scrie in contractul de construire.
Va plati impozit din urma pentru acea suprafata de 8 mp?
Vamultumimanticipat pentru raspuns.