avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate IKALIKA

Activitate IKALIKA

AM 2 AMENZI UNA IN DATA DE 10.10.2011 SI IN 11.10.2011 IN ACELASI LOC LUATE . UNA LA DUS SI ALTA LA INTORS. LE PLATESC PE AMADOUA?
VA ROG DATI-MI SI MIE O LEGE SAU CEVA DE UNDE POT SA MA LAMURESC CARE ESTE TREABA CU AMENZILE.
SI PLATA O SINGURA DATA PENTRU TOT ANUL DE CAND SE APLICA. ADICA FAPTUL CA NU POATE SA MA AMENDEZE DE MAI MULTE ORI PENTRU ACEEASI CHESTIE.
VA ROG AJUTATI-MA CA NU STIU NIMIC EXACT
Buna ziua,
Legat de contractul de asociere in participatiue as avea si eu o mica nelamurire:
Un contract intre doua societati X si Y. Societatea Y cesioneaza ( vinde ) unei alte societati Z. SOc. Z plateste lui Y investitia facuta pe perioada derularii contractului de la semnare si pana la momentul cesionarii.
INtrebarea este : Soc. Z cum se inregistreaza in contabilitate cu plata catre Y? E plata prin banca si asta e OK dar este o cheltuiala deductibila sau nu? sunt in ceata si nu gasesc monografii sau alte detalii.
Multumesc.
Intreb si eu ca sa pot sa-mi ajut niste prieteni cu un raspuns macar.
Deci: sunt o familie -mama, tata si copil - si au stat in apartament impreuna cu mama barbatului(adica soacra). Apartamentul era pe numele soacrei si este in continuare desi aceasta a decedat in urma cu 9 luni. La intretinere s-au adunat niste datorii destul de mari datorita greutatilor. Mare parte a datoriilor sunt din timpul vietii defunctei. Intrebarea este cum ii afecteaza pe ei aceasta datorie, ei ramanand in apartament in continuare dar nu este pe numele lor este pe numele decedatei ? Trebuie sa plateasca datoriile ei? Sau se sting prin faptul ca ea a murit?
Va rog un raspuns urgent>
Multumesc.
SI EU AM O INTREBARE ASEMANATOARE: O FIRMA INTRA IN FALIMENT IAR EU CA PERSOANA FIZICA AM DATORII CATRE FIRMA RESPECTIVA. MAI TREBUIE SA PLATESC ACELE DATORII? DACA DA, FIRMA RESPECTIVA ARE DREPTUL SA IMI APLICE PENALITATI DIN MOMENTUL IN CARE A INTRAT IN FALIMENT SI A FOST PRELUATA DE CATRE ALTCINEVA? FACTURILE IMI VIN DE LA FIRMA INTRATA IN FALIMENT SI CU PENALITATI, NU DE CATRE CEI CARE AU PRELUAT-O! ASTEPT UN RASPUNS CAT SE POATE DE URGENT.
MULTUMESC
Sunt locatara intr-un sat care apartine de un oras mai exact Mamaia Sat tine de Navodari. Ce se poate face ca noi sa avem propria noastra primarie? Poate asa ajungem si noi sa ne mai gospodarim putin ca Navodariul ne-a uitat de mult.
Dati-mi si mie o idee ceva sau o lege de studiat. Multumesc
Daca eu am cumparat masina de la cineva care a avut numere de inmatriculare preferentiale si si le-a pastrat, eu la randul meu sunt obligata sa-mi pun tot numere preferentiale?????
Răspuns la discuția Fonduri europene nerambursabile
Daca tot am vazut ca se discuta despre fonduri nerambursabile m-ar interesa si pe mine sa stiu daca pot sa accesez niste fonduri pentru construirea unei pensiuni la MAMAIA SAT. Terenul il am nu am bani. Ce este de facut? Va multumesc pentru raspunsuri daca vor fi...
Nu stiu daca s-a discutat despre asa ceva, dar am cautat pe net si nu am gasit multe detalii, deci ajutati-ma va rog:
- am un mic teren la tara; vecinul meu din gard si-a construit o casa si pentru ca iarna eu nu stau acolo am avut surpriza sa gasesc haznaua la o distanta de 30 cm de gardul meu . Problema nu ar fi atat de mare, dar eu vara stau acolo si terasa pe care eu stau si ma relaxez sau mananc sau imi primesc prietenii la masa este la 1.50 m de haznaua vecinului.
Pe mine nu m-a intrebat nimeni daca sunt de acord ca chestia respectiva sa fie pusa sub nasul meu sau mai exact sub geamul meu (ca am o camaruta acolo).
Deocamdata e frig dar la vara daca se "impute" treaba , exista ceva masuri care as putea sa le iau? Pe cine ar trebui sa contactez?
Daca ma duc sa ii spun ceva vecinului vreau sa stiu daca am pe ce sa ma bazez, mai ales ca el e un tipicar si sunt convinsa ca are totul in regula - ma refer la autorizatii - dar chiar sa-mi bage chestia sub nas nu mi se pare corect. Va multumesc.
Imi plac imaginile expuse la inceput cu cadavre atarnate pe sarme , carbonizate , etc... Ce malefici sunteti.
Si eu ma gandisem la o faza de genul gardului electric, pentru ca am o casuta intr-o zona unde nu stau decat vara, iar iarna cei locali(fara munca) fura tot. Nici gard nu poti sa faci : daca e de lemn il fura si il baga pe foc, daca e de fier il scoate si il vinde. Doar de ciment ca la fortarete. Ne-au furat si apometrele din recipiente. Tot fierul vechi sau orice bucatica de fier ce se gasea prin magazii, mese de plastic si scaune, roaba, lopata, furtun de udat prin curte. tot.
Politia a zis ca nu se baga ca oricum daca intra peste ei nu gasesc nimic ca totul e vandut sau dus undeva , iar mandat obtin peste vreo luna pentru perchezitie. ROMANIA. Dar ce este sigur e ca si politia ii stie pe cei care au intrat. Si eu ii stiu dar nu am cum sa demonstrez chestia asta ca nu ii pot prinde.
Asadar ma gandeam la niste capcane din acelea pentru ursi sau mistreti sa le ingrop prin curte prin locuri esentiale. Cu lumini nu mai functioneaza ca atata timp cat stie ca nu sta nimeni acolo, nu se mai sperie ei de atat lucru. Macar o sa-l vad schiopatand, si o sa-l chinui nu o sa-l omor de tot.
Nu stiu daca este momentul si locul , dar vreau sa precizez si eu ceva:
STATUL ROMAN IA DIN TOATE PARTILE , DAR DE DAT NU DA NIMIC . Taxe, impozite, contributii, pensii , tva, si lista continua.
Noi ce facem? Tacem si platim desi nu ni se pare corect si logic absolut nimic.
Toate la noi sunt OBLIGATORII:
-SANTATEA SI PENSIA , desi eu platesc sanatate nu merg nici macar analizele anuale gratuite sa le fac. Acum mai nou la medicul de familie e cu programare si daca nu am timp sa ma programez ca mi-e rau in momentul respectiv , trebuie sa platesc consultatia ca e la urgenta si mai mult nu beneficiez nici de compensate - ca tot la urgenta intra si alea. Daca ma internez trebuie sa cotizez de la medic la femeia de servici sau liftier chiar. SI ATUNCI PENTRU CE PLATESC SANATATE? Ca sa ma internez si in fiecare dimineata sa vina cu lista de necesar pe care eu o cumpar de la farmacie ca ei NU AU NIMIC IN SPITALE? SI BANII NOSTRII UNDE SUNT? Ca sa nu mai vorbesc de mizeria din spitale.
- Platesc pensie o viata si cand trebuie sa ma bucur de ea ma trezesc ca iau foarte putin sau trebuie sa alerg de colo-colo sa mai adun niste hartoage ca sa mai imi dea statul 2 lei care sunt tot ai mei. Si dupa ce imi da zice ca trebuie sa platesc impozit si iar sanatate, sau mai taie putin din pensie ca nu au de unde. SI BANII NOSTRII UNDE SUNT???
- PLATIM TAXE DE DRUM - pentru niste drumuri care sunt de tara nu nationale sau autostrazi cum spun ei. Platim si reparatiile la masina, desi avem ASIGURARI OBLIGATORII. SI ATUNCI BANII NOSTRII UNDE SUNT???
- PLATIM IMPOZITE LA CASE SI LA MASINI - Odata pentru ca le detii (de fapt an de an)- de parca statul mi-a dat mie ceva cand am cumparat casa respectiva - din contra tot eu am platit impozit ca am cumparat casa. Si daca eu mor se face succesiune pe cei care raman (sot si copii) si se plateste impozit pe un drept care mi se cuvine. Si daca mai faci apoi o succesiune iar platesti impozit, si daca intr-un final vinzi iar impozit??? Si bani tot nu sunt. Dar tot ce am platit eu pana acum ???? Aia nu au fost bani?
- Ma OBLIGA SA ASIGUR CASA desi se spune ca daca se intampla ca in '77 nu se acopera despagubirile.

Si noi ce facem??? PLATIM SI IAR PLATIM CA E LEGE. DAR SE PARE CA E LEGE NUMAI PENTRU UNII.
Uitati-va ce s-a intamplat in vami in ultima vreme . Vi se pare ca trag cei care conduc si care fura cu adevarat??? Nu tot prostimea intra in fata - adica noi toti.
-Si mai nou trebuie sa scumpim gazele ca nu sunt la fel de scumpe ca in UE. Dar daca eu am posibilitatea sa vand gazul cu 2 lei si vreau asa de ce ma obligi tu sa vand cu 10 lei?
SI IN SITUATIA ASTA CHIAR NU SE POATE FACE NIMIC??? NOI TOTI CRED CA AVEM MAI MULTA PUTERE LA UN LOC DECAT EI CEI CARNE BATJOCORESC.

Pe subiectul asta se poate discuta mult, dar nu vad sa se faca ceva.
Pe vremea lu ceausescu nu comentam nici unul ca ne era frica, iar acum ce facem? Ce am invatat pe vremea aia - TACEM SI PLATIM - desi suntem in democratie si libertate . Dar pentru fiecare asta inseamna altceva. Si din cauza asta noi nu suntem un popor, noi suntem fiecare ( pe cont propriu). Si asa NU O SA REUSIM NICI CUM.