avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Activitate eugenia36

Activitate eugenia36

Buna ziua,
Sotul meu a primit o amenda ptr neacordare de prioritate la trecerea de pietoni.A facut contestatie si nu a fost chemat la nici una din date in care sa studiat dosarul.Am gasit pe internet asta(În baza art. 200 alin. 3 Cod procedură civilă anulează cererea de chemare în judecată pentru neîndeplinirea obligaţiilor privind completarea cererii de chemare în judecată. Cu drept de cerere de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare, la Judecătoria Sectorului 3 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 21.12.2015.).A mers la judecatorie sa ceara o hartie care sa ateste anularea contestatiei si i s-a raspuns sa o astepte acasa.Intrebarea mea este urmatoarea:Cand intra in vigoare anularea contestatiei la data la care s-a pronuntat sau atunci cand primeste hotararea acasa?Cele 30 de zile in care permisul trebuie sa stea la politie incep din momentul hotararii sau din momentul in care primeste hotararea acasa.Multumesc
Buna ziua,
Sotul meu are din casatoria anterioara o fetita in varsta de 12 ani.Anul trecut in luna iulie,fosta sotie a plecat in Belgia impreuna cu fetita.La acea data sotul meu nu avea serviciu de cateva luni.Sotul meu a semnat ca e de acord sa ia fetita cu ea .In Belgia ffosta sotie s-a recasatorit cu un cetatean belgian de origine romana.La acel moment au convenit ca sotul meu sa plateasca pensia alimentara in momentul in care se va angaja ,banii fiind trimisi catre bunica fetitei.in luna mai a acestui an s-a angajat incepand sa trimita banii pe luna in curs asa cum au convenit.Il poate da in judecata pentru lunile neplatite in care el nu a muncit,avand in vedere ca acea conventie a fost intre ei doi si nu in fata unui notar?
e
Buna ziua,
Speta la care doresc un raspuns este urmatoarea:sotul meu are dintr-o casatorie anterioara o fetita de 11 ani la care i s-a stabilit pensie alimentara de 150 lei.Din luna Ianuarie nu mai lucreaza si nu a beneficiat nici de somaj drept urmare din luna Februarie nu a mai dat pensia.Fosta sotie a plecat acum trei luni in afara( am aflat din vecini) iar acum sa intors in tara si a venit sa ceara acordul sotului sa ia si fetita cu ea urmand sa se casatoreasca in tara respectiva dupa spusele ei.Vreau sa stiu ce implica acest acord,unde se face si care sunt cerintele care le poate avea fosta sotie la semnarea acestuia.Multumesc .
Buna ziua,
Soacra mea a divortat de socrul meu acum 16 ani fara sa faca partaj,s-a recasatorit imediat dupa divort si de atunci locuieste in Olanda avand cetatenie olandeza.In 2012 socrul meu a decedat ,sotul meu fiind copil unic.Daca se poate a-si dori sa stiu care este cota parte din apartamentul cu 3 camere(cumparat de ambii socri) care ii revine soacrei mele.
Fatamorgana a scris:

Cu acelasi respect, dvs nu vedeti intreaga "poveste". Poate ca soacra mea a venit cu banii gramada (facem prezumtia ca au si "intrat" toti in casa), si cu ei va pleca, (sa facem o socoteala rapida ca a dvs 200.000 duplex / 2 = 100.000 eur, pt ca eu nu doresc sa o fac sa isi instraineze jumatatea ei de casa). Eu doresc sa vand jumatatea noastra de casa (in care locuiam eu si fostul sot impreuna cu copilul), sa imi achit creditul facut de mine pe 30 de ani si sa imi impart cu fostul sot diferenta (desi avand in vedere "hoby-ul fostului sot nu ar fi corect fata de copilul meu, dar daca asa e legea, asa va fi) - lucrul cu care fosta soacra nu este de acord pt ca "nu vrea sa piarda"...nu stiu ce inseamna exact asta., insa daca nu rezolv pe cale amiabila doleanta mea, consider ca instanta poate va tine cont de toate variabilele..
De ce tine-ti neaparat sa vindeti jumatate de casa?Daca a-ti fi in locul soacrei nu a-ti proceda la fel?Cand vi sau oferit sumele respective de bani ,era totul OK acum nu mai este.Inainte de a fi nora(ma refer la persoana mea ) sunt om si nu cred ca e posibil sa exizte atata rautate doar ptr faptul ca a-ti ajuns la divort.Nu cred ca soacra a fost factorul decisiv in divort si nu mi se pare omeneste sa o desconsiderati.Daca luati in calcul ca la vremea respectiva banii dati de dumneaei au fost bine veniti....de ce nu a fost refuzata atunci cand a vrut sa va ajute?Doar dumeavoastra obtineati venituri mari ,nu?Ganditi-va bine si la ce e omenesc si ce nu......
Discuție Administrator
Buna ziua,
am o problema care datateaza de o luna de zile.In luna noiembrie a aparut o problema la conducta de apa rece din baie si ca instalatorul sa poata lucra trebuia oprita coloana.robinetul coloanei din subsol nu functioneaza si am sesizat administratorul.La inceput timp de o saptamana ma mintit ca rezolva si apoi nu mai raspunde la telefon.Am facut o sesizare scrisa catre presedinta de bloc cu nr de inregistrare la care mi-a raspuns verbal ca nu are ce sa faca si ca oricum isi va da demisia de la 1 Ianuarie.Va intreb cum pot sa il determin legal sa isi rezolve atributiile pentru care noi ca asociatie de propietari il platim.Multumesc
Sotul meu a avut o masina pina in 2008 pe care a vandut-o fara sa isi faca radierea de pe numele lui.In perioada 2004-2008 a primit amenzi de circulatie pe care nu le-a platit si care au ajuns la impozitul casei.Intrebarea mea este cum se poate face radierea masinii in contextul in care nu mai stie cine este proprietarul actual si daca amenzile se mai prescriu dupa 5 ani?Multumesc
Buna ziua,
Am o intrebare legata de pensia alimentara.Sotul meu plateste o pensie alimentara in valoare de 150 lei la un salariu de 550 lei.De doua saptamini nu mai lucreaza deoarece firma a facut unele modificari si vreau sa stiu ce se poate face in contextul in care nu va gasi serviciu prea repede.Din pacate eu nu am un venit prea mare (800 lei ) si nu pot asigura plata sumei respective.Cum se procedeaza si care ar fi suma obligatorie pe care trebuie sa o dea deoarece fosta sotie din lipsa de ocupatie una -doua e pe la tribunal si ameninta chiar daca e o intirziere de trei-patru zile.
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc mult pentru informatii.
Răspuns la discuția Succesiune
Pentru a dona sau vinde partea ei este nevoie de acordul actualului sot?Soacra nu vrea sa il implice in acest caz.