avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate catta1

Activitate catta1

Răspuns la discuția actiune civila abuz in serviciu
Acțiune în răspundere civilă delictuala- in care chemați instituția angajatoare care sa plătească în dosar cu angajatul sau ( chiar daca este judecător) daca este sa stam după legile interne ale magistraților o sa ajungem in anul 10.000 i.h,in epoca de piatra! Probele dumneavoastră și probele din dosar ( daca nu a fost dată sentința că a- fi depășit termenul de 3 ani prin care a- fi cerut o sumă data împrumut- unde a intervenit prescripția) atașați dosarul că proba.

aidu a scris:

Krissia a scris:

Eu am avut un caz similar in care judecatori au incalcat legea savarsind infractiuni.


Pe mine ma vexeaza extrem de tare lejeritatea cu care se afirma si trateaza asemenea lucruri :) Mai ales in calitatea juridica pe care o au persoanele care remarca asemenea lucruri... oamenii care constata ca chiar cei care sunt platiti sa protejze legea... o calca in picioare,
oamenii ar trebui sa faca cel mai monstruos scandal, sa nu se delase ca 'asa e in Romania'
Asa va fi mereu, daca nu face nimeni minimum de efort macar sa faca scandal. Cu siguranta ca e si placut totodata, aproape sport national...

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Văd că nu se cunoaște - Acțiune in răspundere civilă delictuala- unde poți chema în judecată instituția angajatoare ( Parchet / Politie / Judecatorie / Tribunal s.a.m.d care să plătească în solidar cu angajatul sau ( cum este în speță de față un judecător?- pentru bătaia de joc la care a supus un justițiabil ( acest lucru se numește - atingere demnități / onoarei unei persoane)- cînd este tratat că o persoană de rang inferior de un judecător care se crede superior! Poate va deranja acest lucru ,dar la CSM și alte instituții nu se va aplica legea , deoarece există o bănuială rezonabilă ,că această anchetă este făcută de un ,,prieten"' dar C.E.D.O - spune clar că orice persoana vătămată se poate îndrepta cu acțiune în instanță pentru vătămarea produsa ( neglijenta,rea credință ș.a.m.d)- că atunci cînd cineva afirmă că nu poți chema un magistrat în instanță,se poate vorbi că este discriminare și aceștia se vor simți intangibili,dar legea este pentru toți,nu se poate aplica discreționar!
Buna ziua.Am o speta - un administrator de firma- dezvoltator imobiliar,a montat un sistem de supraveghere de 6 camere ,dar culmea ca toate camerele cu unghi de vizualizare mare,sunt directionate spre blocuriile vecine,spre geamuriile noastre,spre casele noastre,pur si simplu suntem priviti zi/ noapte cind plecam de acasa,cu masiniile proprietate ,cind scuturam ceva la geamuri,chiar o vecina a iesit mai dezbracata si dupa aceea a bagat de seama ca acele camere este indreptate spre geamuriile ei,ne sunt filmati copii,nevestele.I sa atras atentia acestui administrator ,dar acesta a trecut la amenintarii asupra unui vecin, CE SE POATE FACE? CE LEGII INCALCA? Rog un raspuns clar si succint- va multumesc.
Ce actiune mai pot introduce dupa respinge revizuire ca inadmizibila?
Problema este in felul acesta- din 2010 mama mea a depus la administratorul asociatiei,cerere de scoatere de la intretinere si furnizori pe perioada nedeterminata.Smecherul de administrator a trecut- o la apa si canal,fara a tine seama de cerere,in anul 2012- i sa atras atentia si acesta si- a revenit,raminind unele cheltuieli trecute fictiv,de care mama mea nu a stiut pina in 2017- cind din nou a fost trecuta fortat la apa si canal/ salubritate fara sa beneficieze de serviciile acestea.Din nou i sa atras atentia administratorului,care obligat de imprejurarii si aflind ca poate ajunge pe mina legii a facut la apa regularizare,totul fiind pe 0, dar la salubritate nu a mai dorit.Facind cerere si trimitind ,,N" notificari scrise prin care in 2017 au fost in numar de 14, societatea comerciala,chiar oferindu- se intelegere amiabila inregistrata la sediul acesteia,introduce actiune - valoare redusa! Se poate invocs prescriptia extinctiva ? Mai ales ca administratorul a infiintat pina si asociatia de proprietari pe acte false,am gasit cs pina si la inscriere in asociatia de proprietarii - demnatura si buletinul mamei sunt falsuri. Ce se poate face?
Am fost martor la o infractiune la usa apartamentului mamei mele,l- am prins pe un reprezentant al unei S.C de salubritate,cum batea in usa cu putere,producind infundarea usii metalice din cauza cheilor.La audierii,a ramas sa fie citata si proprietara ,dar cel care a facut ancheta,nu a mai facut asa ceva,trecindu- ma pe mine - parte vatsmata.Am incercat si prin revizuire,sa se indrepte eroarea si proprietara sa isi puna conditiile si mai ales ca eu nu detin acel bun,dar acum din nou se respinge revizuirea ca inadmisibila! Ce mai pot face ,ca proprietara bunului sa fie audiata ca parte vatamata si pretentiile pentru usa distrusa.
am o intrebare intr-o anumita speta-mama mea sa trezit cu o amenda administrativa de 1000 ron ,datorita faptului ca in urma unor plingeri nefondate facute la adresa ei de catre o persoana,a facut la rindul ei o plingere pt.denunt calomnios!Dupa ce sa terminat ancheta a constatat ca ag.de politie a scris multe neadevaruri si a dat n.u.p pt.aceea persoana.Curios este faptul ca persoana respectiva care a facut o multime de plingeri care s-au dovedit nefondate ,a pierdut in instant un proces -actiune in raspundere delictuala,a fost gasita vinovata de fapte ilicite si de denunt a unei fapte cu caracter penal si obligata la plata de despagubiri de daune morale in suma de 5000 ron.Mama mea in momentul cind hotarirea a ramas definitiva a facut o plingere impotriva politistului pt.ca a facut ancheta in mod defectuos si astfel a fost prejudiciata.Dupa un timp ,sa trezit ca este ea anchetata pt.denunt si vazind ca nu o poate dovedi,ia aplicat mamei o amenda de 1000 ron.Sa facut contestatie,dar procesul treneaza de ceva timp,deoarece sa spus ca judecatoria nu are competenta,dupa ce dosarul a ajuns la tribunal,tribunalul a spus ca nu are competenta,intr-un tirziu sa hotarit de cei de la curtea de apel ca judecatoria are competenta!Dar cind dosarul era la tribunal,judecatoarea de caz ,ia sus mamei mele ca din actele depuse la dosar,ea a constatat ca mama mea nueste vinovata de nimic si chiar nu intelege de ce sa luat o astfel de masura!Ce se poate face impotriva procurorului si asupra politistului legal,pt.a se face dreptate?va multumesc
mama a facut plingere pt.denunt calomnios ,dar ce este hilar sa trezit cu o amenda administrativa de 1000 ron,fiindca a atras atentia procurorului de caz ca agentul de politie nu a facut ancheta asa cum era normal!
Buna ziua,am o intrebare-mama mea a cumparat de la sora ei ,cu o chitanta sub semnatura privata,drepturiile ei conform unui testament +dreptul ei asupra cotei de 1/3 asupra unui imobil.Datorita unor discutii ,mama a introdus actiune ininstanta pt.-,,hotarire sa tina loc de act autentic,,.Vazind ca nu reuseste sa revinda de 2 ori aceleasi bunuri,sora ei a denuntat in fals inscrisul in fata instantei,aceasta din urma a trimis catre parchet pt.a se face o expertiza tehnico-stiintifica asupra semnaturiilor principale cit si asupra semnatturiilor martorilor.Aceasta sa efectuat dupa aproape 7 luni de zile iar concluzia a fost-semnaturile denuntate in fals sunt ale persoanei vinzatoare-la vinzator/sunt ale cumparatorului-la cumparator /precum si a martoriilor!Dupa primire rezolutiei-sora mamei a facut plingere impotriva rezolutiilor-dar in instanta-sectia penala sa demonstrat din nou ca nu are dreptate si ca incearca sa traga de timp,mai ales ca expertiza a fost facuta sub auspiciile celui care a autorizat ca poate face acest lucru-institutul de expertiza,astfel sa dat hotarire definitiva prin care se spune clar ca cele doua persoane acuzate de fals si fals in inscrisuri nu se fac vinovati de nici o fapta cu caracter penal !acum de curind sa ajuns la recurs-unde din nou pirita a mintit pina si in cererea de ajutor public judiciar.Intrebariile mele sunt-ce se poate inteprinde impotriva piritei pentru ca a facut pina acum 6 plingeri care s-au dovedit nefondate,(tin sa precizez ca a mai fost obligata la plata de daune morale de o instanta)?Ce trebuie facut ,referitor la prezentarea piritei a unor fapte care nu sunt decit minciuni,plus ca in cazul ajutorului public judiciar ,declara la un notariat un fapt neadevarat care se poate proba cu acte existente la dosar! va multumesc!
sa solutionat,cum sa dorit-in primul rind instanta la care a fost repartizat dosarul a inteles ca am ajuns la un consens cu seful directiei taxe si impozite ,dar dupa ce sa dat hotarirea ,domnul acesta nu mai doreste sa recunoasca ceea ce am discutat in cadrul audientei .atita timp cit se dorea inlesnirea la plata bugetului ,prin aceea intelegere,chiar miine am intilnire cu primarul din focsani si vice-primarul ,fiindca le-am spus clar ca atita timp cit ma prezint in cadrul unei audiente ,ajungem la un consens iar dupa aceea omul de incredere de la taxe si impozite nu mai doreste sa faca ceea ce a promis-sa faca un proiect de consiliu prin care se scuteste de la plata penalitatilor si a majorariilor.chiar daca persoana estge dispusa sa mai plateasca inca o data sa se termine cu tot circul acesta.chiar unii se cred pe mosia lor-ce sa facem daca e implicam si politicul ,ca fara politica nu se poate rezolva nimic in tara aceasta.