avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate Lisa30

Activitate Lisa30

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti ce taxe/impozite trebuie platite de catre vanzator si de catre cumparator la vanzarea unui imobil, in valoare de 35.000 euro. Vanzatorul si cumparatorul sunt persoane fizice.
Multumesc.
Buna ziua,
As dori sa vand un apartament nepotului meu si sa-i pun conditia de a nu vinde/ipoteca sau instraina in orice alt fel acest apartament, timp de 5 ani. Este posibil un astfel de contract?
Multumesc.
Răspuns la discuția Protectie sot supravietuitor
Exista mostenitori rezervatari. In aceasta situatie cum ar putea fi protejat sotul supravietuitor?
Buna ziua,
Exista vreun act legal care poate fi incheiat intre 2 soti, astfel incat la decesul unuia dintre ei, apartamentul (proprietate comuna) sa treaca integral in proprietatea sotului supravietuitor? Mentionez ca aceasta este singura proprietate a celor 2 soti.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Discuție Partaj partial
Sotul meu detine in coproprietate cu fosta lui nevasta un apartament de 2 camere in Bucuresti si un teren de 500mp in Bragadiru. Ei au divortat in urma cu 5 ani, dar nu au facut partaj. Pamantul a fost cumparat prin credit bancar, iar ratele au fost platite integral de sotul meu, o parte inainte de divort si o parte dupa divortul de fosta nevasta. Fosta nevasta nu are pretentii asupra acestui teren. Ce act ar trebui facut pentru ca terenul sa treaca integral in proprietatea sotului meu, iar apartamentul sa ramana coproprietate intre el si fosta nevasta?
Sunt PFA si mi-am schimbat domiciliul din sectorul 6 in sectorul 2 Bucuresti. Pot ramane inregistrata ca PFA cu sediul in sectorul 6? Daca este obligatorie mutarea sediului PFA in sectorul 2, la actualul domiciliu, in ce termen de la schimbarea adresei din buletin trebuie sa fac modificarea sediului PFA?
Am o matusa (verisoara mamei mele) care nu are alte rude mai apropiate (in viata) decat mama mea (verisoara ei). Aceasta matusa (in varsta de 70 de ani) doreste ca dupa moartea ei, apartamentul ei + 2 locuri de veci (singurele ei proprietati) sa ne revina mie si sotului meu. In schimbul acestora, eu si sotul meu ne obligam sa o ingrijim pana la sfarsitul vietii. Care sunt actele notariale care trebuie facute pentru a consfinti aceasta intelegere?
Sunt casatorita, fara copii. Averea mea, dobandita inaintea casatoriei, este mult mai mare decat averea sotului meu. As vrea ca averea mea sa ramana integral surorii mele si descendentilor ei, dupa moartea mea. Este posibil acest lucru dupa noul cod civil? Cum?
Un tata datoreaza fiicei sale (in varsta de 18 ani, cu studii in curs) pensie alimentara. Daca ii doneaza partea sa din apartamentul pe care il detine impreuna cu mama fiicei sale (inca nu s-a facut partajul), mai este obligat la plata pensiei alimentare? Exista vreun act pe care il poate semna cu fiica sa, astfel incat sa se faca aceasta compensare?
Buna. Sunt PFA. In acest an am platit contributia la CAS pentru 2007, 2008, 2009, 2010 + dobanzile si penalizarile aferente. Pot deduce aceste sume din veniturile pe 2011?

Pot deduce o parte din cheltuielile cu intretinerea locuintei in cazul in care administratorul de bloc spune ca nu are facturier si nu imi poate da factura? Multumesc