avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona1982

Activitate Ramona1982

Anul acesta mi se termina maternitatea si eu trebuia sa intru in somaj dar contabila de la scoala unde lucram ca profesoara nu ki-a operat in revisal si nu am putut introduce dosarul de somaj...acum ce pot face? mi s-a explicat ca somajul nu il pierd dar pierd continuitatea in cartea de munca si trebuie sa astept ca contabila sa indrepte greseala...dar cat sa astept pt ca eu nu am alt venit...ce ma sfatuiti sa fac?
In cazul in care tatal meu a facut o declaratie de renuntare la succesiune si acum a aparut un teren care in momentuk succesiunii nu se stia de el mai trebuie sa mearga la notar sa semneze ceva? Matusa mea tot insista ca trebuie sa mearga sa semneze acel act de renuntare deoarece ea u poate intabula acel teren fara semnatura lui...acel teren in momentul deschiderii succesiunii era in litigiu
Stiu ca poate vi se va parea absurd ce o sa va intreb dar doresc foarte mult sa ma ajutati din punct de vedere legal. Am contract de munca ca..cosmeticiana cu 8 ore pe saptamana intr-un salon de infrumusetare, dar din pacate eu lucrez si cate 2 weekend-uri pe luna. angajatorul meu m-a angajat prin somaj acesta semnand o conventie cu somajul prin care statul da 600 lei pe luna privind datoriile catre cartea de munca, dar angajatorul meu pe fiecare luna imi ia si mie cate 24 lei pentru cartea de munca (spunand ca acestea sunt darile mele catre stat, cu toate ca eu am calculat si datoriile angajatului catre stat ar fi de 219 lei...angajatorul meu spune ca...pe fiecare luna carte de munca este mai scumpa de asta iti opresc asa)...eu m-am inteles cu angajatorul sa imi dea de fiecare data inapoi acei bani care ii vireaza statul pentru mine ca sa nu ies si eu in pierdere., bani pe care mi-i da....problema este ca din pacate am avut un deces in familie si i-am spus de fata cu celelalte salariate si persoane in salon...eu nu pot veni la lucru sambata pentru ca am inmormantare in familie, iar ea m-a obligat sa vin , precizand ca nu poate lasa salonul sa piarda bani....am fost la serviciu pana la o anumita ora dar din pacate mi-a taiat si 5% din salariul.....am aflat de la somaj ca eu oricand imi pot da demisia ca am depasit cele 12 luni in care eram obligata sa stau .in acel salon, dar eu daca plec cum imi mai recuperez banii pe cele 3 luni in care ea imi opreste banii la cartea de munca, pentru ca cei de la somaj livreeaza banii in cont cu 2 luni in urma...eu am facut anul legal prin conventie in data de 21.04.2014, iar ultimii bani se livreaza in iulie 2014? stiu ca sambetele si duminicile nu sunt zile lucratoare, noi la salon lucram si in zilele de sarbatori legale, cu toate ca atunci cand au venit cei de la ITM in control le-a explicat ca daca lucram in acele zile ,sa ne dea zile de recuperare, ceea ce nu se intampla....cum sa ma apar si cum sa nu pierd acei bani?
in cazul in care sunt extrsa la laegerile europarlamentare in functie de presedinte ssau vicepresedinte si in ziua alegerilor eu lucrez, iar angajatorul nu doreste sa imi dea liber pentru a partcipa exista vreo cale legala sa pot participa la alegeri?
sunt angajata cu salariul minim pe economie dar la societatea noastra angajatorul plateste darile lui catre stat iar eu ca salarit pe ale mele....din pacte cand mi-a adus foia in care preciza cat am salriul la cartea de munca mi-a parut ca am de plata 240 lei, in loc de 214 lei.si cand l-am intrebat mi-a zis ca .contributiile catre cartea de munca se maresc lunar...ceea ce stiu si de la alti salariati din alte societati ca nu este adevarat.....va rog sa ma sfatuiti si pe mine, mai laes ca stiu ca eu nu platesc nici somaj pt ca am fost angajata prin conventie cu somajul fiind absolvent
Răspuns la discuția Casa de locuit
multumesc mult gi-jane...construiesc casa pe terenul proprietatea soacrei mele si am acordul ei sa ridic aceasta constructie...deci am un drept de folosinta asupra acelui teren...nu pretind alt drept asupra terenului....dar in cazul in care ar interveni un divort cu sotul meu ...stiu ca asupra terenului nu am niciun drept dar daca casa o ridic si dovedesc ca numai banii mei au ajutat la ridicare ei sotul meu ar mai avea dreptul la acea constructie? mi-ar cere despagubiri ca am construit pe terenul mamei sale?
vreau sa imi construiesc o casa pe terenul proprietatea altei persoane si as vrea sa stiu ce drept am asupra acelui teren?
Răspuns la discuția Admitere SNG in septembrie 2014?
dar de unde stiti ca nu se va mai face si un concurs in septembrie? pana anul acesta existau 2 sesiuni...una in februarie si una in septembrie
Discuție Pensionare
am auzit ca daca o persoana face 80 ani calculati din varsta sa si anii de munca poate iesi la pesie fara sa mai astepte varsta de pesionare. imi puteti explica si mie?
Sunt angajata cosmeticiana la un salon prin conventie de la somaj . Aunt platita la realizari iar angajatorul imi ia jumatate din bani la cartea de munca in cond in care aceasta e platita de stat. Lucrez zilnic 8 ore si 2 weekenduri pe Luna, sambata (8-16), iar duminica 8-14. Sefa mea Vrea sa ma DEA afara ca am refuzat sa vin la serv intr- un weenkend in care Eu sunt libera. Ma poate da afara? Cum ma pot apara?