avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate alinutza_b_b

Activitate alinutza_b_b

In cazul meu, momentan sunt in concediu de ingrijire a copilului dar angajatorul meu la putin timp dupa ce am ramas in concediu prenatal a suspendat activitatea firmei, ceilalti angajati au fost concediati insa mie doar mi s-a suspendat contractul. Angajatorul m-a instiintat ca raman " angajata" lor pana la terminarea CIC. Eu am decis sa ma reintorc la munca insa la un alt angajator, cu care ar trebui sa semnez contractul doar ca nu mi s-a incheiat contractul cu primul angajator ( motivul: superiorii sunt cetateni straini, am transmis o solicitare in acest sens dar mai dureaza pana ce ei vor dispune formalitatile de incetare a contractului cu mine).
De aceea voi fi probabil in situatia ca pentru o scurta perioada sa am doua contracte de munca concomitent.
Aici intervine problema mea: e legal sa am 2 contracte de munca in acelasi timp???

Multumesc..
Est posibil ca o persoana sa aiba doua contracte de munca cu norma intreaga(8h/zi & 5 zile/saptamana fiecare) concomitent la doi angajatori diferiti?

Multumesc!

Alina Raica
As vrea sa stiu daca acordarea stimulentului de insertie ( cu ocazia reincadrarii in munca inainte de implinirea varstei de 1 an an) este conditionata de reintoarcerea la acelasi loc de munca/ respectiv acelasi angajator.
In cazul meu, in perioada concediului postnatal firma si-a intrerupt activitatea iar postul meu a fost restructurat. Doresc sa ma intorc la munca, dar evident la alt angajator. In aceasta situatie pot beneficia de stimulentul de insertie?

Multumesc!
Discuție succesiunea
Imi puteti spune va rog daca in cazul succesiunii dupa moartea ambilor parinti, fratele care a locuit in casa parinteasca ( obiect al succesiunii), care a participat dea lungul timpului la constructia casei ( unele dependinte), a ingrijit parintii, are dreptul la o parte mai mare sau totul se imparte egal la cei doi copii ai defunctilor.

Multumesc!
Buna tuturor,

Am si eu o intrebare: primele se impoziteaza si se retin toate contributiile (CAS,CASS, SOMAJ etc?

Multumesc!
Va rog sa imi spuneti daca pot cere compensarea de 15% din salariul brut reprezentand diferenta dintre salariul de baza si indemnizatia acordata pe perioada concediului de maternitate.

Va multumesc!
Va rog sa ma ajutati cu o informatie:
- firma la care lucrez a realizat o concediere colectiva ( suspendand activitatea firmi), toti colegii fiind concediatii iar eu, aflandu-ma deja in concediu de maternitate ( prenatal) am fost informata ca mi se suspenda contractul pe perioada cic ( 1 an).

Intrbarea mea este daca pot cere salarii compensatorii ( in baza ccm la nivel de ramura).
Ce solutii as avea?

Multumesc!
Va multumesc frumos pentru raspunsul detaliat!
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati sa ma lamuresc asupra efectelor concedierii in timpul concediului de maternitate. Situatia mea actuala este urmatoarea;
- sunt deja in concediu de maternitate ( prenatal) si am aflat ca exista posibilitatea ca firma la care lucrez sa se inchida sau anumite posturi sa fie desfiintate ( printre care si al meu). As vrea sa stiu urmatoarele;

1. mi se va mai plati indemnizatia de concediu de maternitate ? ce as putea face ca sa ma protejez;
2. acest lucru ar putea afecta acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului ( eu voi naste in Iulie, deci lunile iunie-iulie sunt incluse in stagiul de cotizare pentru acordarea ICC)?
3. Voi mai putea beneficia de stimulentul de insertie in cazul in care optez pentru varianta de 1 an concediu/indemnizatie pentru cresterea copilului si incep serviciul la alta firma?

Va multumesc mul!
Va multumesc mult!
Inteleg ca in mod normal angajatorul are obligatia sa acorde aceste drepturi stabilite prin CCM la nivel de ramura?