avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate eve25

Activitate eve25

Buna ziua,
In Spatiul Virtual mi-au aparut de plata penalitati din urma pentru o suma de care eu nu am stiut pana de curand, provenind in urma unor regularizari din 2021.
Am facut toate platile la zi.
Cat de legal este sa platim penalitati pentru niste datorii de care nu stim? Au aparut in acelasi timp datoriile si penalitatile.
Buna ziua,

In curand termin concediul de maternitate (126 zile) si incep munca imediat dupa.
Am multe zile de concediu de odihna adunate, inclusiv din anul trecut, si as vrea sa iau o parte din ele.
Cand se calculeaza plata lor se iau in calcul ultimele 3 luni de concediu de maternitate, unde salariul brut are valoare mai mare?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Incetare contract Regina Maria
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna dimineata,

Ati incercat sa depuneti o sesizare la suport din contul Regina Maria?
Au mai multe optiuni - printre care "Facturi si plati" si "Abonamente Regina Maria".
Veti primi numar de inregistrare si va raspunde cineva de la departamentul respectiv.

Buna ziua,

Sunt proprietara unui apartament si vreau sa il trec ca resedinta momentan, urmand sa schimb pe viitor domiciliul pe acea adresa (domiciliul curent e pe adresa parintilor, de cand am schimbat ultimul buletin) .

Pot trece aceeasi adresa de resedinta si pentru partener, daca nu suntem casatoriti?

Ce acte trebuie sa depun si ce valabilitate are mentiunea de resedinta din CI?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Nu reusesc sa trimit formularul!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Si eu am completat formularul si am atasat cererea conform indicatiilor de pe site.
Dar au trecut a doua zi cererea in stare INCOMPLETA, fara alte detalii (ce lipseste, ce trebuie modificat).
Aveti optiunea "Intreaba un consultant" in josul paginii.. eu inca astept raspuns pentru a intelege ce trebuie facut mai departe.


Buna seara,

Daca dupa concediul de maternitate se reia munca (fara sa se depuna dosarul pentru concediul si indemnizatia de crestere copil) , in caz ca apar probleme cu copilul (peste cateva saptamani/ luni) , se poate intra ulterior in CCC?
Exista un termen in care trebuie depuse actele si notificat angajatorul?
Buna ziua,

O femeie de 59 ani, cu vechime in munca de 20 ani in Italia si 2 ani vechime in România, poate cumpara vechime in România pentru pensionare anticipata in Romania? Si de cati ani ar fi nevoie?

Va multumesc.

Buna seara,

Parintii sunt necasatoriti si au domiciliul diferit in buletine (adresele parintilor) .
Daca mama nou nascutului are in proprietate un apartment trecut ca resedinta (nu domiciliu), copilul poate fi inregistrat la primaria sectorului de care apartine apartamentul ei, cu domiciliul pe adresa de resedinta a mamei? Cu acordul tatalui, bineinteles.
Va multumesc.

Ma refeream cum se calculeaza media zilnica (suma de bani).
Media zilnica = suma celor 6 salarii brute / nr. de zile lucratoare din cele 6 luni.

In cazul persoanelor care au 20 zile de concediu de odihna de recuperat si sunt obligate sa le consume in aceste 6 luni dinainte de nastere..media zilnica se modifica?


Calculul acesta este valid?

[ link extern ]

Buna ziua,

La calculul indemnizatiei de maternitate (cele 126 zile) se tine cont de numarul zilelor lucratoare din ultimele 6 luni sau de numarul zilelor lucrate efectiv ?
Luand ca exemplu o persoana care a avut 20 zile concediu de odihna luate in cele 6 luni dinainte de concediul maternal.