avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1729 soluții astăzi
Forum Activitate Darie1

Activitate Darie1

Discuție Chitanta
Buna seara!
In calitate de persoana fizica am inchiriat un imobil unei firme. Adminstratorul firmei imi cere sa-i dau o chitanta de mana pentru plata chiriei si a utilitatilor pentru a se inregistra in contabilitate.
Eu ca persoana fizica am voie sa sa eliberez chitante pentru utilitati? Daca imi face plata utilitatilor pe o chitanta de mana , eu voi plati vreun impozit pe acesti bani? Stiu ca trebuie sa platesc catre admistratia financiara, impozitul pe chirie plus plata cass.
Discuție Impozit chirie
Buna ziua!
Daca doresc sa inchiriez o garsoniera unei persoane incepand cu data de azi, 26-01-2015, cum voi plati impozitul? Mi impune pe cele 5 zile ramase, sau mi se impune impozit pe toata luna ianuarie?
Buna ziua!
In actul de divort scrie ca pensia alimentara se plateste prin mandat postal. Se poate plati personal sotiei aceasta pensie? Daca da, cum se procedeaza sa tin evidenta lunara...
Multumesc
Discuție Divort
Buna seara!
Sotia mea solicita divort amiabil la notariat.
Doreste incredintarea copilului asumandu-si rolul in cresterea si educarea acestuia, plata pensiei alimentare. Asemenea solicita si jumatate din cheltuielile legate de gradinita, scoala si eventuale cheltuieli medicale.
Daca ii platesc pensie alimentara sunt obligat sa platesc si cheltuielile legate de gradinita, scoala, medic?
Buna ziua!
Am inteles ca, in urma unui contract de inchiriere plata fondului de rulment revine proprietarului. Intrebarea mea se este cine trebuie sa plateasca fondul de reparatii al blocului? Nu stiam ca exista pe langa fondul de rulment si fondul de reparatii.
Multumesc
Buna ziua!
Detin un apartament, inchiriat de 3 ani si 6 luni unei persoane. Avem un contract inregistrat la administratia finaciara, problema mea este urmatoarea: chiriasul este mereu restant cu plata chiriei, (ex. plata pe luna iulie a facut-o pe 8.09.2014, este mereu in urma cu 2 luni, iar intretinerea a achitat luna iunie. Sunt om de buna credinta , insa imi impune dupa ce intarzie plata si diverse lucruri, cum ar fi, inlocuirea robinetilor la calorifere, inlocuirea bateriei la chiuveta pe motiv ca s-a stricat, uzat, etc. Apoi cine trebuie sa plateasca fondul de rulment al blocului si fondul de reparatii? In contract am stipulat o clauza in care este scris ca intarzierea cu 30 de zile a platii chiriei s-au a utilitatilor, duce automat la rezilierea contractului. Am vreo sansa sa reziliez conform acestei clauze contractul? Ce ma sfatuiti?
Multumesc
Detin un spatiu proprietate personala care in acte este trecut anexa( garaj+spatiu de depozitare),este amplasat in curtea mea, aproape de casa in care locuiesc. Este consideranta o cladire nerezidentiabila? Voi plati impozitul marit asa cum se anunta?!
Buna seara!
Detin un spatiu proprietate privata,care in acte este trecut, garaj+ depozit.
Ce acte ar trebui sa-l schimb spatiu comercial si care ar fi costurile estimate ?
De mentinut ca spatiul prezinta utilitati si este separat in curtea proprie de casa in care locuiesc.
Buna ziua! Detin un spatiu in sectorul 3 care in acte este trecut ca, spatiu de depozitare. Il pot inchiria ca, spatiu comercial, atelier de lucru sau punct de lucru?
Multumesc.
Răspuns la discuția Impozit
Terenul are 363 mp, cu parti egale de 183 mp, avand o deschidere de 12.70 mp. Cum se poate imparti in mod natural terenul?!