avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_verbal

Activitate cristina_verbal

Buna ziua!
Tatal meu are 2 proprietati iar contractele de la Enel sunt pe numele lui, Eu locuiesc la una din proprietati cu domiciliul stabil acolo.
As dori sa depun la Enel cerere pentru plafonare pret energie deoarece ma incadrez la unul din articole.
Ce document justificativ ar trebui sa depun (exclus contract de chirie)?
Unde se depune dosarul pentru OUG133/2020, primarie sau școală, în condițiile în care:
-am domiciliul in Bucuresti
-am viză de flotant într-o altă localitate
- copii merg la școală într-o alta localitate diferită de domiciliu si resedinta.
Stiu ca termenul este foarte scurt si de aceea as vrea sa fiu sigura.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Lucrez într-o unitate școlară de 3 ani, pe postul de contabil.
As dori sa obtin viză CFP.
Care este procedura si ce documente trebui întocmite pentru obținere?
In ultimi 2 ani, am lucrat 15 luni.
Am incetat contractul de munca in data de 18 mai.
Data nasterii este 2 august.
Daca nu depun deloc concediu de maternitate mai pot lua indemnizatie?
la incetarea contractului se face decizie de incetare + incetare contract cu art 56 lit. i.
Apoi se face o noua decizie + CIM nou.
Buna ziua, sunt angajata pe postul de secretara la o scoala in mediul rural pe perioada determinata din data de 01.06.2017( fiecare contract fiind pe o durata de 6 luni).
Incepand cu data de 01.12.2018 este al 4 contract pe perioada determinata. . Scoala sustiune ca nu se poate organiza concurs, deoarece postul este blocat de minister.
Va rog sa imi spuneti daca este corecta situatia.
Buna ziua, sunt incadrata intr-o scoala gimnaziala cu 1/2 norma secretar si 1/2 norma contabil, sunt responsabil cu datele SIIIR, Edusal si Revisal
Pot fi desemnata si persoana responsabila cu protectia datelor?
Din punctul meu de vedere ar fi o sarcina in plus (nedorita), dar conform legii as vrea sa stiu.
Mentionez ca nu avem in unitate persoane cu specializari de resurse umane sau IT.
Buna ziua,
Cum as putea introduce in Revisal plata cu ora la cadrele didactice, deoarece plata cu ora variaza lunar( nu se acorda in vacante). De exemplu am salariul de baza 1500 lei (inclus vechime, spor dirigentie) iar la plata cu ora 1150lei pe februarie dar in martie va fi 1543 iar in aprilie va fi din nou 1150 lei.
Buna ziua,
Sunt incadrata cu 1/2 norma de secretar si 1/2 norma de contabil, deci 8h/ zi, avand urmatoarele atributii: lucrez pe calculator, trimit documente pe fax,, arhivare documente, in birou se afla panoul care asigura conexiunea la internet, folosesc scaner, xerox.
As dorii sa stiu care este procedura de obtinere a sporului de ecran?
si care ar fi procentul conform Legii 153/2017?
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul incheierii unui contract individual de munca in cazul in care lucrez la o scoala gimnaziala pe potul de secretar incadrat cu 4h si pe postul de contabil 4h.
Se face un CIM de 8h sau 2 CIM de cate 4 ore?