avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1536 soluții astăzi
Forum Activitate deliastela

Activitate deliastela

Buna ziua. Este legal că un părinte să facă fotografii cadrelor didactice dintr-o grădiniță, grupelor din grădiniță și copiiilor din acestea? Fără acord nici din partea conducerii, nici a cadrelor. Avem o mămică care fotografiază mâncarea și merge la Primărie să se plânga de calitatea acesteia și altele. Într-un colectiv de 150 de copii. Și se fac mereu ședințe pentru aceasta doamna. Ne-am saturat deja.
Bună ziua. Un tânăr de 19 ani, cu grad de handicap grav -pe motiv de dializa- cu asistent personal - tata- se poate angaja ? Legea nu stipulează că își pierde beneficiile sau asistentul, dar angajatorul susține că nu îl poate angaja daca are asistent personal.
Buna ziua. Fiul meu este elev in clasa a 12-a , a implinit in august 18 ani, dar are si incadrare in grad de handicap grav. Care este alocatia pe care trebuie sa o primeasca, pentru ca, pana acuma avea 300 si din octombrie primeste doar 150. Multumesc.
Răspuns la discuția Chitanta cheltuieli judecata !!
Buna seara. Ce se scrie in cerere? Cea la care se ataseaza chitanta de plata a cheltuielilor? Subsemnatul.. parat in dosarul..... ce cer? Multumesc.
Buna ziua. Sunt educatoare la o gradinita de stat cu program prelungit. Tocmai ni s-a comunicat " obligatia" de a veni la activitate cu copiii in vacanta intersemestriala din februarie, cand avem concediu. Adica sa renuntam la acesta, pe motiv ca ce vor face parintii cu copiii. Avand in vedere ca am avut doar 11 zile de concediu in acest an scolar ,urmeaza sa fim in activitate pana in 31 iulie , cu concediu doar in august, are cineva vreun drept sa ne ia concediul din februarie? Nu suntem platiti de parinti fiind unitate de stat si pana in acest moment nici un parinte nu a solicitat sa aduca copiii in vacanta la gradinita.
Buna ziua. Va retin atentia cu o problema mai complicata la care nu i-am dat inca de cap. Impreuna cu sotul meu si parintii lui, avem o intreprindere familiala. Administrator al firmei si reprezentant in fata autoritatilor a fost socrul meu pana in urma cu 5 luni cand a decedat. Atunci am aflat ca firma trebuie radiata si reinfintata pe numele unui alt asociat- dintre noi 3 care mai suntem.Acest lucru a fost mai greu de infaptuit deoarece a trebuit ca eu, in calitate de nou reprezentant sa fac cursuri de igiena si lucrator comercial si a durat ceva pana s-au organizat cursurile, apoi s-a dat examenul si s-a eliberat diploma.In prezent toate actele sunt depuse pentru infintarea firmei, doar ca ma lovesc de o alta problema.Firma are un sediu social-acasa si un punct de lucru unde de fapt se desfasoara activitatea- un chiosc alimentar in incinta unui liceu.In spatiul de la liceu activam de 20 de ani, cu contract de inchiriere care urmeaza sa fie reinnoit anual. De obicei contractul se incheie de la 1 septembrie anul curent, la 31 august anul viitor. Desi nu activam decat in timpul scolii, platim chirie si pentru cele aproximativ 4 luni de vacanta scolara- cand chioscul este inchis. Anul trecut contractul s-a incheiat doar pana in luna decembrie 2016, urmand sa fie reinnoit de la 1 ianuarie 2017 pe perioada unui an calendaristic, nu an scolar.
Si acum incep problemele. Am depus 2 cereri pana in prezent la directiune si Consiliul de administratie pentru reinnoirea contractului, cereri care ,dupa mai bine de 3 luni nu au primit nici un raspuns. Activam in continuare , doar ca directorul tergiverseaza intocmirea noului contract. Dupa parerea lui pentru spatiul respectiv trebuie organizata licitatie. Acum noi suntem de acord, daca este legal. Dar as vrea sa va intreb, daca directorul unei institutii de stat poate organiza licitatie pentru INCHIRIEREA si nu VINDEREA unui spatiu in respectiva institutie.Din cunostintele pe care le avem nu a mai fost nimeni interesat de locatia respectiva si atunci pentru ce licitatie? Probabil pentru rotunjirea buzunarului " stimabilului"?:P Acum, pana si oficialitatile de la camera de comert au luat legatura cu dansul sa ne faca contractul ca sa poata infiinta firma si autoriza cu un drum si punctul de lucru, moment din care a adoptat alta strategie :ca nu face contractul ca nu avem autorizatii=D> . I-am explicat ca, tocmai pentru autorizatii avem nevoie de contract si............pauza. De asemenea ,avem deja probleme la finante, pentru ca din cauza numeroaselor tergiversari nu am depus inca declaratia estimativa pentru anul 2017 deoarece pe decedat nu se poate , iar pe mine se tot lungeste #-o Mai mult in ultimii 3 ani cerea mereu sa depunem la secretariat acte de firma: autorizatii de functionare, sanitar veterinare, etc. Ce doresc eu sa aflu este:
1. E legal sa organizeze licitatii pentru un bun de stat din postura de director si pentru inchiriere ?
2. E legal sa ni se solicite autorizatii in conditiile in care,nu este un organ de control abilitat?
3.Ce se intampla cu chiria pe lunile ianuarie- aprilie 2017 cand am lucrat dar nu am avut contract? Pe ce baza legala vom plati?
Multumesc.
laleaua-neagra a scris:

Puteti activa ca si angajat al firmei cu codul RAF


Dar avand cod RAF nu se poate afilia unei alte persoane cu SRL pe asigurari? Eu asa stiam.
Buna ziua. Am o problema legata de socrii mei si nu stiu cum sa procedez, mai precis daca exista o solutie legala.
Pana in urma cu 7 ani am locuit impreuna si nu au fost probleme deosebite, dar de cand ne-am mutat au inceput. Socrul meu are pe altcineva dar nu vrea sa divorteze.Casa este a soacrei mele iar pe certificatul de mostenitor apare numele ei de fata. Toata pensia lui merge la persoana respectiva si nu contribuie cu nimic la intretinerea casei.
Mai mult ,de 2 ani ia cu imprumut bani de la diverse CAR- uri, sau de la persoane fizice- bani care se duc tot la amanta lui. La unul dintre imprumuturi am fost eu girant, pentru ca ne-a mintit ca-i trebuie bani pentru cheltuieli in casa( banii nu au ajuns niciodata in casa) si am fost nevoita sa-i platesc ultimele 3 rate pentru ca nu si-a achitat datoria.Tocmai am aflat ca in urma cu 3 luni a cerut 5000 ron de la un vecin si nu i-a dat inapoi pana acum nici un leu, iar vecinul a venit la noi cu pretentia sa platim noi ( a fost la socrul meu si a zis ca nu are de unde sa-i dea bani). Pe langa pensia care dispare luna de luna si banii imprumutati de la vecin, si-a mai facut recent si un imprumut la CAR -pensionari.
A trimis-o pe amanta sa ia diverse produse de la magazine- pe cont- zicand ca o sa plateasca el si apoi a facut scandal cu soacra si a trimis-o sa plateasca ce cumparase amanta- de la produse alimentare la materiale de constructii.
Pentru ca avea niste datorii( ale lui personale) mai vechi, neplatite, prin scandaluri non stop , inclusiv noaptea si chiar agresiuni fizice a pus-o pe soacra in iunie 2015, sa ia un credit bancar pe 5 ani- la care rata este de aproape 700 ron pe luna, ceea ce reprezinta 50% din pensia ei. Iar cu ceilalti bani de abia face fata cheltuielilor zilnice: taxe si mancare.Ca sa poata face acest imprumut a trebuit sa o ajutam noi pentru ca avea un descoperit de cont in valoare de 10000 ron, luati tot pentru socru cand si-a cumparat masina in 2010.
Problema este ca noi avem un copil de 14 ani, nascut cu insuficienta renala cronica, care a facut dializa si in viitorul mai mult sau mai putin apropiat va trebui sa faca transplant ( ambii rinchi functioneaza circa 40%). In toamna lui 2012 , dupa o criza puternica, cand era sa-l pierdem, am inceput sa facem economii pentru un viitor transplant.Cei 10000 Ron erau din economiile facute pentru el.Atunci a zis ca o sa-i primim inapoi in 2 ani, dar ne-a dat in urma cu 7 luni 2000 ron si de atunci nu am mai vazut nici un ban.Am incercat sa rezolvam problemele prin 100 de discutii dar degeaba.Soacra-mea( probabil de frica lui), tine cu el, desi e constienta de toate problemele ce le face.De mai multa vreme cere si bani de benzina de la ea, pentru a avea cu ce sa-I transporte la scoala pe copiii “prietenei”( stau la 5km de scoala)
Problema este ca are o varsta si daca moare tot noi trebuie sa-l inmormantam -nu au nici un leu economie- dar cu datoriile pe care le are la CAR si la diferiti ce se intampla? Sau daca moare soacra prima, ca are si rata aia de 700 ron pe luna de la banca? Suntem obligati sa le platim datoriile? Sotul este singur la parinti.Deocamdata stim de rata soacrei, de car-ul socrului si de datoria asta de la vecin –nu mai socotesc si datoria fata de noi.Atat eu cat si sotul meu suntem bugetari si avem 3000 ron pe luna- venitul familiei, in plus avem si rate la banca de 1200 pe luna.Exista vreo modalitate ca sa nu platim si datoriile lor? Sotul a facut diabet de la stresul din ultimii 2 ani si o ia razna gandind ca vom plati datorii –care nu sunt ale noastre-pana la adanci batranete.Socrul meu a avut casa si terenuri pe care le-a vandut de mult si mai au casa in care locuiesc, care este mostenita de soacra, de la parintii ei.
Exista vreo modalitate de a nu fii nevoiti sa le platim datoriile- in mod special cele facute de socru?

Buna ziua. Impreuna cu familia tatalui meu am inchiriat- unei persoane juridice -un spatiu comercial, primit ca mostenire.Contractul este pe o perioada de 1 an, din 1 iulie 2014-1 iulie2015. Chiriasul a deschis un magazin in respectivul spatiu. Contractul prevede rezilierea, in cazul neplatii chiriei pe o perioada de o luna. L-a cerintele chiriasului am convenit sa plateasca 25% din chirie in fiecare saptamana, pentru ca suntem 4 proprietari si a spus ca-i este mai usor sa plateasca parte din chirie -saptamanal, decat sa dea toata suma la sfarsitul lunii( cum se prevede in contract).Doar ca din luna noiembrie a inceput sa ramana dator. A platit noiembrie la sfarsitul lui decembrie, decembrie la inceputul lui februarie, iar ianuarie a platit acum, in 9 martie.Noi trebuie sa platim transa a treia din impozitul pe profit in luna martie, desi am primit chiria numai pe ianuarie. I-am solicitat proprietarului plata integrala a lunilor februarie si martie pana la sfarsitul lunii martie, in caz contrar, trecandu-se la rezilierea contractului pe motivul intarzierilor repetate de la plata chiriei. Ce documente trebuie sa incheiem cu acesta pentru reziliere? Ce documente trebuie sa ducem la Fisc, pentru a nu mai plati impozit pe ultimul trimestru, respectiv aprilie-iunie 2015? Multumesc.
Buna ziua. Ma confrunt cu 2 probleme legate de impozitul CAS.Sunt angajata de 15 ani cu carte de munca , lucrand in invatamant si platind lunar contributiile la stat, in paralel obtinand venituri suplimentare ca si agent de asigurare, plus o chirie pe un spatiu. Primesc de 2 luni tot felul de hartii de la CAS judeteana ca am de platit retroactiv diferite sume de bani din veniturile suplimentare, ca si contributii la sanatate.
Pentru veniturile din asigurari s-au calculat contributii retroactive pe perioada 2010-2012, iar pe chirie- pentru anul 2011. Potrivit directorului de la firma de brokeraj cu care colaborez ,doar din 1 iulie 2012 trebuie sa platesc contributia CAS din asigurari,lucru pe care il fac pentru ca suma respectiva se retine de catre cei de la firma.Dar cei de la Casa de Asigurari zic ca nu e adevarat, ca trebuie sa platesc, desi sunt angajata, pe orice venit suplimentar, indiferent de natura lui, din prima luna a obtinerii venitului. Suntem peste 30.000 de colaboratori ai brokerului si nimeni nu a platit, dar eu primesc in continuare aceste hartii de la CAS. Mai mult, chiar azi am primit o alta hartie, pentru plata contributiei de sanatate, pentru venituri din chirii, desi potrivit legii ,doar de anul viitor se retin aceste sume. As vrea sa stiu daca cei de la CAS au dreptate si trebuie sa le platesc sumele respective si potrivit caror legi, regulamente, ordonante sau altele.Pentru ca am intrebat pe baza caror legi ma taxeaza si raspunsul a fost: " Asa s-a taxat mereu", fara detalii legale.De la asigurari mi-au trimis directorii o hartie potrivit careia se plateste doar din 1 iulie 2012- care nu mi-a fost luata in considerare, iar pentru chirii inca nu se platesc aceste contributii. Multumesc pentru un eventual raspuns deoarece de 2 luni plimb hartii -si stau la 60 km distanta de sediul CAS- si as vrea sa stiu ce sa fac pe viitor.