avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate ioan-s

Activitate ioan-s

Buna seara!

In data de 14.11.2013 am semnat un contract de custodie cu o firma de butelii si acum cateva zile am primit un control de la politie in urma caruia am fost informata ca sunt obligata sa emit la fiecare client bon fiscal,ceea ce eu nu am deoarece nu am firma pe numele meu si nu pot avea casa de marcat eu doar sunt centru de butelii.De acte si impozitele catre stat se ocupa firma cu care eu am contract de custodie. In cele din urma am fost informata de agentul de politie ca o sa-mi deschida dosar pentru evaziune fiscala.
Imi puteti spune ce pot sa fac in cazul acesta ,dat fiind faptul ca firma cu care colaborez mi-a spus ca are mai multe centre de butelii dar nu au fost probleme pana acum si nu poate sa aiba pentru fiecare centru casa de marcat.
Eu beneficiez de un mic procent din vanzarea acestora si am fost intrebata daca platesc impozit pentru acest procent , eu nu platesc impozit deoarece plateste firma( asa au spus-ca platesc ei impozitul ).

Multumesc anticipat pentru raspuns!

o seara buna!

Buna seara!
As dori raspuns la cateva intrebari:
-In perioada de vaccinare impotriva hepatitei B(cu engerix) o femeie are voie sa ramana insarcinata?
- La ce riscuri se expune (in special pe bebelus) daca ramane insarcinata? Mentionez ca doza a doua este deja facuta iar a treia trebuie in luna iunie, dar sotul va trebui in 2-3 luni sa inceapa tratament cu interferon si este interzisa conceperea unui bebe in perioada de 1 an a tratamentului + 6 luni dupa terminarea lui, insa daca nu raspunde la tratament va trece pe pastile iar perioada se poate prelungi indeterminat (la pastile nu sunt studii care sa demonstreze ca mai poate avea copii ulterior tratamentului, tocmai de aceea medicul a recomandat varanta cu interferon).
-S-a confruntat cineva cu o astfel de situatie? Cum a procedat? Stim si ca interferonul poate da reactii adverse foarte puternice.
Multumesc pentru raspunsurile de acum dar si pentru cele din decembrie.

Am luat legatura cu CJAS dar nu pot incheia eu contract pt. plata cotei de 0.85%, intrucat nu sunt persoana autorizata (adica inregistrata la Finante). Vroiam doar sa stiu daca exista posibilitatea- legal- ca beneficiarul de servicii sa-mi retina lunar si sa-mi vireze aceste contributii, fara ca vreuna din parti sa aiba vreo problema.
Buna seara!
As dori sa stiu daca pe acest forum se pot adresa si intrebari pe probleme de sanatate?
Buna seara! As dori si eu raspuns la 4 intrebari:

-Pot beneficia de concediu de maternitate si indemnizatie de crestere copil daca am incheiat, pentru 1 an, o conventie de prestari cu o institutie publica ( in baza codului civil), nu am CIM si nici nu sunt persoana autorizata?
-Ce perioada (sau cu cat timp) inainte de concediul de maternitate sau medical,trebuie platita ita contributia de 0.85%?.
-Se poate plati aceasta contributie si in momentul in care este nevoie de concediu de maternitate, sau trebuie retinuta si virata lunar?(pe conventie, nu CIM)?
-Daca institutia publica (beneficiarul de servicii) cu care am incheiat contract de prestari (eu-nefiind persoana autorizata) doreste(nefiind obligata de lege) sa-mi retina si sa vireze lunar si contributia de 0.85 %, are temei legal? (adica imi poate retine cota de 0.85 % fara probleme?)

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna seara!
As dori cateva lamuriri referitoare la conditiile de a beneficia de concediu medical, concediu postnatal si prenatal, dar si indemnizatie si concediu de crestere copil.
Am avut incheiat CIM pe perioada determinata, pana la 2.12.2013.
La data expirarii CIM, am incheiat un contract de prestari servicii, in baza codului civil.
M-i sa spus (nu sunt prevazute in mod expres in contract) ca se vor retine urmatoarele:
- 16 % impozit
-5.5%contributia angajatului la CAS(desi nu stiu daca mai am calitatea de angajat, in contract sunt trecuta-prestator de servicii)
-5.2% contributia angajatoruluila CAS
-contributia la casa de pensii
Am inteles ca, desi se vor retine aceste contributii, nu beneficiez de concediu medical (de concediu de odihna stiam ca nu pot beneficia in baza acestui contract), nu pot beneficia , in viitor de concediu de maternitate, postnatal si prenatal,nici somaj si aceasta perioada nu se va considera vechime in munca dar se va lua in calcul la pensie.
Doar de indemnizatie de crestere copil m-i s-a spus ca pot beneficia, dar cum? daca de medical nu pot beneficia-poate doar sa ma duc la serviciu pana in ziua cand nasc

Intrebarile mele sunt:
-ce drepturi, legale, imi confera acest contract de prestari servicii incheiat in baza codului civil?
-cum pot beneficia de aceleasi drepturi pe care le are un salariat cu CIM?
-cum pot proceda pentru a avea continuitate in munca?
- sunt legale acele retineri pentru contributii, mentionate mai sus?
-pot incheia, separat, la CAS, un contract de asigurari sociale pentru concedii si indemnizatie pentru maternitate?
-daca da, in ce conditii si ce contributii trebuiesc platite si cum se pot plati?
- exista posibilitatea sa le platesc eu si sa nu mai fie retinute de beneficiarul de servicii(angajator?)
-daca acest contract nu imi da posibilitatea de a beneficia de aceleasi drepturi ca un salariat cu CIM (in special concediul medical si de maternitate, prenatal si postnatal si indemnizatie) ce solutii/ alternative legale am?

Astept urgent raspunsuri la intebari.

Va multumesc anticipat!
O seara buna!
In legatura cu intrebarea de aseara...persoana in cauza are ca si atributii de serviciu primirea si inregistrarea cererilor. Era vorba de o cerere semnata de sotie prin care aceasta solicita itm-ului o copie de pe o sesizare mai veche facuta de ea si de cateva foste colege de serviciu+ copie de pe raspunsul trimis la acea sesizare...nu era vorba de cine stie ce documente confidentiale ...ideea este ca vroiam doar inregistrarea acelei cereri nu si acele copii,pt ca le-ar fi trimis ei prin posta cum au procedat si cu raspunsul la sesizarea aceea colectiva. Refuzul consider ca se datoreaza faptului k l-am deranjat din povestile cu un coleg si din rasfoirea unui ziar, din care nu si-a ridicat ochii cat a vorbit cu mine, dar si de faptul ca era vorba de ....un anumit patron pe care vreau sa-l dau in judecata si acele copii de care am amintit mai sus imi erau necesare in instanta.
As vrea sa depun o sesizare privind comportamentul acelui functionar care are ca si atributii inregistrarea cererilor,insa cum procedez k poate gaseste cine stie ce motive si de data asta si nu imi primeste cererea...

Buna Seara.Am si eu cateva nelamuriri.Este legal sau ilegal ca sotul unei persoane sa se prezinte la o instituitie publica cu o cerere pt.sotie,formulata de aceasta si semnata?(Motivand ca persoana in cauza nu putea ajunge din cauza programului de la serviciu,functionarul i-a raspuns...si ce...vrei sa ma duc eu la ea la serviciu?...nu ma intereseaza...).Si este normal/legal sa i se refuze inregistrarea cererii pe motiv ca este ilegal si ca trebuie sa se prezinte personal?
Oare este normal ca un functionar de la itm pur si simplu sa te trateze cu dispret pt.ca l-ai "deranjat" din rasfoirea unui ziar,in timpul "serviciului" si din povestile cu un alt angajat la fel de constiincios si pret de cateva minute de asteptat la ghiseu sa nu te bage in seama?apoi sa te expedieze rapid... As vrea sa stiu unde fac o sesizare privind atitudinea functionarului public si daca exista posibilitatea sa refuze inregistrarea acesteia,as putea merge direct la seful ierarhic superior?
Buna seara.Am nevoie de cateva sfaturi.La 1 sept. s-a inchis magazinul unde lucram.Pana la 30 sept.salariile pe luna august nu le-am primit si nici celelalte drepturi salariale-co. impreuna cu alte colege (de fapt toate angajatele-foste)am facut o sesizare la itm pe 3 oct,al carei raspuns l-am primit pe 3 nov-patronul a dovedit cu stat se plata ca ne-am primit salariile pe luna aug,singura neregula gasita de itm fiind neplata celor 2 zile de co care ni se cuvenea fiecareia(noi am sesizat mai multe nereguli). nu am primit nici o dovada de la itm-copii de pe stat sau ceva..care sa demonstreze controlul efectuat si ca intr-adevar singura neregula gasita de ei era neplata celor 2 zile de co.
Cateva colege au incercat sa stea de vorba cu patronul care le-a spus ca se va rezolva in privinta platii salariilor cu mentiunea ca CINE A FOST LA ITM NU VEDE NICI UN BAN, insa la itm au fost toate angajatele-deci nimeni si-ar mai fi primit banii,ceea ce s-a si intamplat.

Mentionez ca de la data de 18 iulie ni s-a incheiat alt cim pe alta firma la acelasi patron,pana la data aceea am fosta angajate tot la acelasi patron dar pe alta firma,pe aceleasi posturi-la controlul itm nu s-a tinut cont ca nu am avut co cand am fost angajate pe prima firma a patronului).Problema este urmatoarea...cum a dovedit daca noi nu am semnat state de plata pe august si nici salariile nu le-am primit.
As mai adauga faptul ca spre sfarsitul lunii august,inspectorul de personal le-a pus pe o parte din colegele mele sa semneze statul de plata pe jumatate din iulie(motivand ca jumatate a fost pe prima firma si jumatate pe a doua firma-nu inteleg -noi am mai semnat un stat de plata pe 16 august pentru iulie si de ce ar mai fi fost nevoie de al doilea si,dubios,de ce nu a dat la toata lumea sa semneze. Probabil s-a folosit de naivitatea lor,spunandu-le ca e pe iulie,dar de fapt era pe august,iar pentru celelalte au falsificat semnatura,altfel nu se explica cum a dovedit patronul ca statul de plata pe august era semnat.

Intrucat consideram ca s-a comis o ilegalitate,vrem sa actionam in instanta patronul si inspectorul de personal,care s-a ocupat de actele noastre-cim,decizii incetare etc (aceeasi persona care mi-a spus ca nu are treaba cu statele noastre de plata si, totusi, in august a venit cu statul de plata pe "iulie"sa-l semnam).

As vrea sa stiu daca avem sanse de castig,cam cat va dura procesul, si daca va putea fi obligat patronul la plata cheltuielilor de judecata,onorariu avocat etc.O EXPERTIZA GRAFOLOGICA NE-AR AJUTA? AM PUTEA CERE DE LA ITM COPII DE PE ACTELE CU CARE A DOVEDIT PATRONUL CA ESTE IN LEGALITATE? Astept raspuns.Va multumesc!
Buna ziua. Ma interezeaza sa aflu data limita pana la care mai pot incheia un nou contract de munca pe luna septembrie si inregistra la ITM, pentru a avea continuitate in munca in cazul concediului de maternitate. Mentionez ca incepand cu 1 sept a incetat contractul la vechiul loc de munca.din cate stiu se iau in calcul veniturile pe ultimele 12 luni anterioare nasterii dar trebuie sa am cel putin jumatate din luna lucrata