avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1189 soluții astăzi
Forum Activitate RADU_2_RADU

Activitate RADU_2_RADU

Sant tatal unei fetite de 12 ani despartit de mama fetitei,situatia juridica e urmatoarea: avem autoritatea parinteasca in comun,domiciliul minorei stabilit la tata (adica la mine),mama nu a solicitat program de vizita dar o poate vedea cand doreste(numai ca doreste foarte rar insa stiu ca isi iubeste fetita).Mama plateste pensie intretinere.Problema e ca urmeaza sa ma deplasez pentru a lucra in Germania pt o perioada lunga de timp si chiar sa ma casatoresc acolo cu o persoana cu dubla cetatenie (romano-germana) cu care am o relatie de circa 6 luni, dar nu o sa fac pasul asta decat daca stiu ca imi pot lua fetita cu mine eu fiind singurul sprijin real pt ea iar in sensibilitatea ei stiu sigur ca nu poate trai fara mine.Va rog,daca exista vreo varianta legala pentru initia un asemenea demers in situatia in care mama fetei nu ar fi de acord sa-si lase fetita sa-si schimbe .rezidenta in alta tara
Discuție Contributii pfa
Buna ziua.Am o activitate independenta (PFA).Ca multe persoane din tara,am primit si eu somatie de la finante sa platesc debit si penalizari pt CAS si CASS.Vreo 8000 RON in total.Daca pt sanatate sa zicem ca nu am ce comenta (desi nu am stiut) pt ca se supune efectului legii(dar totusi in 5 ani nu am primit nici o notificare si acum platesc penalizari imense),la casa de pensii situatia nu e clara pt mine.In 2010 cand a fost repezeala aia de ne-a chemat Boc pe toti sa facem contracte, m-am dus si eu si am facut si in baza deciziei de impunere de la finante mi-a stabilit in jur de 100 de ron lunar.Dar dupa 2 luni daca va amintiti au schimbat iarasi legislatia si puteai sa optezi pt orice suma de contributie vroiai.M-am prezentat din nou si m-au pus sa completez o hartiuta de un format mic in care am optat pt suma de 10 ron lunar.Asta a fost tot.Acum ma trezesc cu restante de platit in jur de 5000 de RON iar ei zic ca s-a schimbat legislatia si s-a marit contributia.Asta o inteleg.Dar nu trebuiau sa ma informeze si pe mine?Nu trebuia ca eu sa fiu deacord?Nu trebuia un act aditional la contract sau o noua declaratie ?Ce se intampla cu institutiile astea de stat.Va rog frumos daca e cineva in masura sa-mi explice ce optiuni am si daca am vreo speranta in instanta. Va multumesc
Răspuns la discuția Program de vizita minori
si la cat a fost redus programul?
Discuție ascultare minor
in ce conditii instanta poate respinge cererea de ascultare unei minore de 11 ani intr-un proces de exercitare a autoritatii parintesti.Ma refer la conditii legale prevazute de lege...daca gasiti asa ceva va rog mult sa-mi comunicati si mie articolul de lege ca eu nu am gasit.Fetita are usoare elemente de autism in rest e un copil normal si isi doreste cel mai mult sa stea la tati...adica la mine.Instanta evita sa se pronunte cu privire la cererea de ascultare trimitandu-ne pe la diferite evaluari psihologice si am dubii mari mai ales ca fosta sotie fiind coafeza chiar langa palatul de justitie are ca cliente numeroase judecatoare si avocate.Va multumesc

daca are PFA nu are salariu ci venit BRUT, SI NET, bineinteles dupa deducerea cheltuielilor.In acest caz i se v-a solicita decizia de impunere anula eliberata de catre administratia finantelor publice care si aia pt anul in curs este doar estimativa,sau sa nu fie pe asteptarile dumneavoastra,cunoscut fiind faptul ca fiecare isi regleaza veniturile si cheltuielile in asa fel incat sa aibe cat mai putin impozit de platit.Deci sa-r putea sa nu fie pe asteptarile dumneavoastra.Dar puteti incerca
buna ziua.De curand am facut cerere custodie comuna fiind deja divortat de 7 ani avand o fetita de 10 ani jumate.In ultimii 4 ani m-am ocupat majoritar de fetita iar mama daca a fost de vreo 50 de ori la scoala sa duca sau sa aduca fetita ,lipsind chiar si de la majoritatea serbarilor.Problema mea este ca cerand o caracterizare sau o nota informativa de la invatator in care sa precizeze cine s-a ocupat si interesat de stuatia scolara a minorei,dansul m-a refuzat respectuaos spunand ca are un istoric nu tocmai placut cu o situatie asemanatoare si ca nu ar dori sa se mai intervina intre parinti.M-ia spus totusi ca o v-a face la solicitarea instantei cu draga inima.In situatia data,avocatul care ma reprezinta a facut totusi o adresa catre invatator din partea cabinetului in speranta ca lipsa de raspuns a invatatorului sa determine instanta in a face o adresa oficiala in care sa ceara informatii referitor la cine se ocupa si se intereseseaza de educatia minorei.In momentul in care s-a facut cererea catre instanta instanta a respinso motivand ca nu este de indatorirea instantei de judecata sa obtina probe si ca eu trebuie sa dovedesc asta.Avand in vedere aceste aspecte,deci pe deoparte invatatorul refuzandu-ma pe motiv ca incalca nu stiu ce lege daca daca imi elibereaza o precizare fara cererea instantei si pe de alta parte instanta ca nu e de datoria ei,poate cineva sa-mi spuna cum sa obtin aceasta proba care-mi este net favorabila si reala, ea fiind defapt cruciala,educatia fiind defapt elementul cheie in astfel de procese?Nu ar fii totusi indatorirea judecatorului sa dispuna obtinerea unei astfel de precizari atunci cand partile se afla in imposibilitatea de a obtine sau nu au legitimitatea necesara?...va multumesc
Răspuns la discuția custodie totala
Chiar si cu custodia comuna,domiciliul copilului v-a fii stabilit la mama asa ca lupta-te sa obtii un program de vizita cat mai extins pentru ca judecatoarele au in continuare o atitudine discriminatorie fata de barbati si inca se acorda clasicul program de 2 weekendu-ri din luna si atunci doar cateva ore.Dca copilul este atasat de tine un asemenea program il v-a face sa sufere s si poete intra chiar in depresieSfatul meu e sa lupti si sa ceri sa-ti poti vedea copilul macar o data pe saptamana fara prezenta mamei si chiar sa ceri sa ramana la tine si peste noapte.Ar fii indicat un avocat
Discuție mama alcoolica
barbat,divortat de mult,o fetita de 11 ani incredintata spre crestere mamei dar vine mai mult pe la mine ca nu-i place la mama. M-i se intampla de f multe ori sa sun si sa-mi raspunda fosta sotie in stare de ebrietate,uneori f avansata de abia vorbeste,iar din acel moment va da-ti seama cata liniste am eu cu gandul la fetita.Intrebare:ce sanse am ca in acel moment sunand la protectia copilului sa vina cineva si sa faca macar o constatare a faptului sau cine trebuie alertat in astfel de situatii,cum se intervine la nivel de institutie si ce masuri se iau.Aceste situatii se repeta,dupa parerea mea mama a devenit deja dependenta de alcool si sincer imi fac mari griji...va multumesc
Răspuns la discuția reincredintare minor 11 ani
daca poti dovedi ca nu s-a interesat 3 ani de el precum spui si nici nu a platit pensia,iar copilul nu o agreeaza ceea ce se va vedea la audiere,eu cred ca nu ar trebui sa ai probleme
si totusi de ce acest program de vizita atat de minimalizat...sa-ti vezi copilul o data la doua saptamani si atunci doar pt cateva ore este extrem de nedrept...se vede clar ca atitudinea discriminatorie inca persista in instante.