avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters230435

Activitate ContSters230435

Răspuns la discuția reclamatie mesaje sms
Dupa cum este formulata prima postare, mie nu imi este clar daca lucreaza la negru ca si persoana fizica sau daca are o firma care permite munca la negru :)) , cat despre ...
Schimbati numarul de telefon
... si cu asta ce-am facut??? (era o replica dintr-un scheci de pe vremea lu' Ceasca).

Sfat pentru amalia: dati mesajele pe mute si ignorati-le, ...persoana care va iubeste o sa se plictiseasca daca nu ii impartasiti dragostea.
Daca va schimbati numarul de telefon, persoana care va iubeste o sa realizeze ca a avut succes si va cauta sa va gaseasca si al 2-lea numar de telefon :)) spre disperarea dumneavoastra.

Later edit:
Bafta
TRU

Later edit:
01TRU sau 99TRU ...eee ...alta viata
Daca decizia pentru concediere colectiva sau desfiintare post (ce aveti acolo) nu este facuta, este foarte bine. Puteti desface CIM cu 55b), dar aveti grija sa aveti cererile facute de catre salariati.
Daca decizia pentru concediere colectiva sau desfiintare post (ce aveti acolo) este facuta, si salariatii fac cerere de desfacere cf 55b), atunci anulati prima decizie si faceti alta cf cu acordul partilor chiar si in ultima zi de lucru.

Later Edit:
Art. 14
(1) Personalul angajat in cadrul Administratiei Nationale a Imbunatatirilor Funciare, care se desfiinteaza, se preia de catre Agentie, in limita posturilor prevazute la art. 1 alin. (4).
(2) Incadrarea in numarul maxim de posturi stabilit potrivit prevederilor alin. (1) se face in termenele si cu procedura stabilite de lege.
Adica prin concurs ??? Daca da, ... atentie, cei care vor pierde concursul, vor pierde si salariile compensatorii la care faceati referire.
Răspuns la discuția DESFACEREA DISCIPLINARA A CIM
Cercetarea disciplinara este solutia, insa daca nu sunteti familiarizat cu hartiile este o problema si riscul de a gresi este mare. Trebuie sa desemnati comisie care face cercetarea, trebuie sa respectati anumite termene si proceduri, trebuie sa informati salariata (prin posta eventual), trebuie sa aveti restul actelor (Regulament intern, dosarul salariatului, fisa postului etc) in ordine si trebuie sa stiti ce faceti acolo. Daca nu aveti cu cine sa va sfatuiti la modul concret, cel mai apropiat om va este contabilul sau inspectorul de personal care se ocupa si de Revisal. Luati legatura cu acestia si demarati procedurile, nu tergiversati caci va va fi si mai greu pe masura ce trece timpul. Bafta.
@gabone, ...
CAS nu platiti
Sanatate, DA, ...daca obtineti venituri
Răspuns la discuția contract reziliat
@georgana ... Cosmote este indreptatit sa va ceara banii. Contractele se respecta pe perioada lor. Daca ai semnat pe doi ani, ... nu poti sa vii dupa un an si sa spui ca tu nu il mai folosesti. Asta e treaba ta ca il pui in sertar. Ai un abonament si daca te suna cineva tu poti sa raspunzi, daca nu ...e treaba ta, iar.
2) Degeaba te duci sa te certi cu femeile de la tejghea, nu e firma lor, ele sunt doar angajate ... nu ele te-au obligat sa semnezi contractul pe 2 ani. Peste 2 ani, la expirarea contractului poti sa incetezi contractul, cu notificare scrisa cu 30 zile inainte.
3) sfatul meu, platiti-va facturile si nu aveti probleme, ... sau nu le plati acum ...si o sa ai belele mai tarziu
Doaaammneee ... Indemnizatia (126 zile) o primiti in contul cabinetului individual, nu al dvoastra personal.
Veniturile obtinute de CMI se fac pe baza CNPul de persoana fizica.
CIFul este pentru contributiile pt salarii ale eventualilor angajati sau pentru TVA (dar nu e cazul la dvoastra ca sunteti scutiti), .. insa atetie!!! ...nu stiu daca puteti angaja la CMI ...tot medic (ca si dvoastra) sau doar personal auxiliar (femeie serviciu, asistenta etc) ...
Va recomand sa nu va pripiti si sa mai cercetati (timp este)
Răspuns la discuția Asigurare
Alex_Munteanu a scris:

Daca la cererea expresa a asiguratorului, service-ul va pus piese ne-originale si de o calitate mai proasta va puteti adresa CSA la [ link extern ] /


Si ce ii sugerati sa faca in practica? Sa reclame serviceul la care se duce de 5 ani, sa isi puna serviceul in cap, sa ii dea aia buleala la masina intentionat cand se mai duce pe acolo? (Ca aia sunt in stare de asa ceva) Si apoi ..eventual sa isi caute si un alt service ...
Hmmmm ...
Vorbesc la obiect pentru ca am trecut prin treburile astea. Solutiile teoretice nu isi gasesc intotdeauna corespondent in viata reala

Later edit:
In plus omul cauta o solutie sa il reprezinte cineva ...cititi ce a scris:
"1. Caut o solutie de a fi reprezentat in permanenta de o autoritate competenta.
Vreau ca in primul rand interesele mele sa primeze nu ca in situatia descrisa mai sus."
... nu cauta unde sa mai faca o reclamatie. Ce dzeu ..?, a scris foarte clar ... nu are timp si vrea sa il reprezinte cineva ... iar dvoastra ii indicati unde sa se duca cu reclamatii

Răspuns la discuția Asigurare
@Sebi, Va felicit pentru modul cum ati expus problema. Sunt sigur ca exista multi oameni in Romania, care ca si dvoastra vor sa se acopere impotriva hotiilor la care sunt supusi "legal", de catre toti asa zisiii asiguratori de pe piata romaneasca de profil. Si eu imi doresc sa gasesc un astfel de reprezentant, insa in timp am realizat un adevar crud despre asigurarile astea de tot felul, ... exista 2 factori (doua departamente), ...unul iti ia banii, iti vorbeste frumos, iti promite marea cu sarea, practic te minte in fata etc ...si altul de ocupa de daune si te trateaza ca pe un gunoi, un cersetor care cere favoruri de la ei ... bleahhh ... scarboase treburi, din pacate.

Astept si eu cu interes un raspuns de la profesionistii in domeniul asigurarilor.
Răspuns la discuția Asigurari de calatorie
Foarte rau. Colaborarea trebuie facuta ca persoana fizica. Orice broker sau asigurator doreste colaborare cu o persoana fizica din "inima" unei agentii de turism, ...avantajele fiind evidente. Ma mir ca nu ati gasit cu cine sa colaborati pana acum si ma mir si mai mult ca societatea de asigurari cu care colaborati mai tare va infunda in loc sa va sprijine