avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate danielanic

Activitate danielanic

Multumesc. foarte mult. Deci sa inteleg ca sunt instante care admit aceste actiuni?
Multumesc. Insa stiam ca la acest moment procesele pe institutia tutelei sunt cumva suspendate de Curtea Constitionala printr o decizie de prin vara 2020. Ce alta solutie legala mai exista pentru a fi vandut apartamentul?
Care este procedura prin care se poate vinde un apartament la care are cota parte un mostenitor cu sindrom Down? Multumesc
Buna seara. Revin cu rugamintea de a ma lamuri si pe mine in urmatoarea situtie, executorul judecatoresc tot amana sa dea incetarea executarii dispuse, de o saptamana ma duce cu vorba. Reamintesc poprire suspendata deoarece executarea a fost dispusa avand la baza un contract de credit incomplet, respectiv calitatea mea de girant a incetat printr- un act aditional la acel contract. Nu stiu ce sa fac pentru ca imi expira termenul pentru contestatie. De asemenea daca eu fac contestatie si el da intre timp incetarea executarii, instanta poate lua la cunostinta de incetare si pot pierde cheltuielile de judecata? Multumesc frumos
Buna seara. Va rog ss ma ajutati cu cateva raspunsuri la urmstoarele intrebari: Daca ulterior inceperii executarii silite prin poprirea pe salariu executorului judecatoresc ii este adus la cunostinta de catre debitor ca titlul pe care il executa nu este complet in sensul ca acesta are un act aditional prin care debitorul nu mai are calitatea de garant in contractul respectiv executorul poate dispune incetarea executarii pentru desfiintare titlu executoriu? In cat timp de cand a luat la cunostiinta de existenta acestui act aditional poate dispune incetarea executarii? Multumesc
Buna ziua. Vreau sa va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie-in anul 2005 am girat pe cineva la un credit, ulterior in 2006 am fost inlocuit prin act aditional, in anul 2016 banca a vandut creanta si m- am trezit cu conturile blocate (incepand cu 11.02.), astazi am obtinut de la executor suspendarea executarii, urmand sa analizeze daca dispune incetarea executarii. Stiu ca daca executorul dispune incetarea nu ar mai avea r'ost contestatia la executare, dar as vrea totusi sa nu i las pe cei de la firma de recuperari sa scape nepedepsiti. Ce solutie as putea avea, avand in vedere punerea pe drumuri, faptul ca nu imi pot folosi salariul si ale cheltuieli ocazionate de aceasta greseala a lor? Multumesc
Buna seara. Am de recuperat aproape 1000 de ore suplimentare, efectuate de la inceptul anului. Am cim pe perioada nedeterminata. Am solicitat angajatorului de mai multe ori sa imi dea ore libere platite dar ar trebui sa stau acasa cateva luni si nu este de acord. Ar trebui sa imi plateasca un spor la salariu si cum ar trebui sa il cer? Ce pot face sa imi castig drepturile? Daca merg la instanta cred ca o sa incerce sa ma dea afara. Multumesc
Multumesc. Revin cu rugamintea de a imi explica ce se intampla cu plata orelor suplimentare se pot plati sau nu in situatia cim cu timp partial? Deci un cim pe perioada determinata se tranforma in cim cu tim partial doar prin act aditional. Si mai am o rugaminte un cim pe perioada determinata se poate transforma in cim pe perioada nedeterminata prin act aditional sau trebuie ca primul sa inceteze si sa se incheie cim pe perioada neterminata? Multumesc
Sunt in situatia in care angajatorul, pentru flexibilitatea timpului de lucru, imi propune modificarea cim incheiat pe perioada determinata printr-un act aditional in care propune program de lucru de 2 ore de munca pe luna cu salariul aferent, cu plata orelor suplimentare. Este legal? Poate fi transformat un cim pe perioada determinata in cim cu timp partial prin act aditional? Multumesc
Răspuns la discuția executare silita
Multumesc pentru raspuns. Eu vroiam sa va rog sa imi spuneti daca exista vreo solutie de incetarea a executarii mele silite prin instanta, pentru ca in banca respectiva nu am incredere avand in vedere ca nu sunt in stare sa isi verifice actele si creaza situatii neplacute oamenilor.