avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate speed1

Activitate speed1

În aceeași situație șanț și eu
Fica mea mea mia făcut donație teren și avea autorizație de construcție pe numele ei .
Am început construcția santem aproape de final
Care ar fi pași următori sa intram în legalitate
Mulțumesc
Buna la toată lumea .
Am nevoie de sfatul dvs cum ar trebui sa procedez

Am primit donație teren de la fica mea
Ea a depus dosarul ptr autorizație de construire care a ieșit după ce deja sa făcut schimbarea de proprietar .
Ce ar fi de făcut în continuare ca eu sa fiu în legalitate.
Menționez ca am fost la notar și mia făcut
Ficamea o declarați în care ma împuternicite și a-mi da mie yoate drepturile și a autorizației etc .
De la primărie mi sa spus sa merg cu declarația notar la cartea gunciara și sa o duc acolo ce am primit de la notar
Eu șanț deja intabulat pe teren.
Mulțumesc
Bună ziua,

Sunt hartuit de către o persoana pe facebook. Atât eu ca persoana cât și copiii suntem făcuți în fel și chip.
Dețin o firma de plasare a forțelor de munca și la fel și firma este adusa în discuții și denigrați public.
Am salvat toate conversatiile și dorim sa dam în judecata aceasta persoana.

Suntem din Caras Severin și am dori pe cineva care sa ne reprezinte în instanta.

Multumesc!
Proprire de către anaf conturi firma
Tatăl meu are o datorie mai veche de-acum 6 ani la anaf
A fost înștiințat de mai multe ori de doua ori pe an de aceasta datorie
Dar din păcate din cauza unei prbl de sănătate nu poate plăti datoria către anaf,eu am.deschis o firma în 2018 la care anul acesta lam angajat pe tatăl meu în firma mea.dar sa îmbolnăvit și numai poate lucra la care am desfăcut contractul de munca .
Astăzi am primit o înștiințare de la anaf ca mi se vor bloca sumele datorate de către dansul din conturile firmei mele.
Se poate pune oprire în conturile firmei ptr datoria tatălui meu
Mulțumesc la toată lumea care ma ajuta cu un răspuns.
Ptr orice întrebare stau la dispoziție.

Buna ziua!
Am achiziționat de curând un teren agricol in centrul comunei.
Doresc infintarea pe acel teren a unui bar cu terasa
Constructia o fac cu o firmă pe piloni ca fundatie, si din lemn.
Inca nu am inceput. Doresc dacă ma puteti lamuri dc pot face acest lucru.
Dearece scoaterea de la teren agricol la intravilan consta in foarte mult timp am optat ptr acest lucru.
Pot obtine ulterior aprobari de functionare, autorizatile de functionare etc
facand lucrarea constructia in acest mod.
Multumesc frumos!
Buna ziua .!
Va rog daca puteti sa ma sprijiniti in rezolvarea urmatiarei situati.
-Detin o firma de plasare a fortei de munca si plasam persoane instrainatate la munca ..
Avem si Cod CAEN 4939 pentru- Alte transporturi terestre de calatori
Pentr-u transportul persoanelor care obtin un job prin noi la angajatorul din statul unde va fi angajat.
Cum pot proceda ptr a efectua acest transport legal ..deoarece in modificare legi de anul acesta in sistemul care este propus .adica rent a car ale masinilor noastre propri nu mi se pare corect ..cum sa inchiriez masina firnei la o pers din masina cand aceasta nu poate elibera un bon de casa chtanta etc ptr calatori din masina.. va rog daca se poate sa ma ajutati .consultati in aceasta prbl .
Multumesc anticipat si va stau la dispozitie ptr alte intrebari
Desigur platim orice este nevoie.
Buna seara ! si va multumesc anticipat la ce i care ma ajutati cu un raspuns.Este vorba de un prieten de al meu care in vara anului 2007 a contractat un credit la banc post ,platind cam vreo trei ani ratele la acest credit dupa care nu a ma i putut plati ratele inbolnavinduse foarte rau si nemai putand munci ,astazi a primit prin posta un plic de la un executor in care i se comunica ca ma i are de platit o suma de bani si care daca nu se plateste se trece la executarea silita a bunurilor materiale sau etc...el locuieste la parinti din care traieste doar mama tatal sau decedand in urma cu trei ani si nu are bunuri sa u altceva pe numele lui deoarece nu sia permis sa faca succesiune dupa tatal sa u .e va i si amar de capul lui bolnav de diabet si traieste din pensia mamei sale va multumesc inca odata ptr disponibilitatea de a ajuta pe cineva!
Răspuns la discuția Amenintati cu Testul poligraf
multumesc dm avocat patrascu ! ati dat un raspuns de care aveam nevoie ptr ca nu se poate ca an anul 2014 sa fi tarat in morcila doar ptr ca baieti au o situatie ma i grea.
intro seara ma i multi prieteni de ai me i au fost la un restaurant unde sa pierdut,furat un iphone si au fost chemati la politie sa dea declaratie si in timpul declaratilor au fost amenintati ca vor fi dusi la testul cu detectorul de minciuni daca nu se gaseste telefonul, este normal sa se procedeze asa , baieti sant de buna credinta si nu sa r complica cu asa ceva . VA MULTUMESC.
Răspuns la discuția Binefacere - recuperare imprumut
da suma este mica nu acesta ar fi motivul dar cand ajuti pe cineva si dupa ai probleme familiale din partea acestui gest merita orice am martori ia m dat banii.