avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate costel01

Activitate costel01

Buna ziua.As dori sa inchei o asigurare de locuinta cea obligatorie si sa fac acest lucru la. banca .Ce acte am.nevoie ca sa realizez acest lucru? E nevoie de actul de proprietate ?Va mulrumesc anticipat si o zi buna sa aveti...
Buna seara.Locuiesc impreuna cu fratele meu, care are prb.psihice si de aceea aduna deseuri in curte...Vecinii au facut reclamatii , insa eu nu am nici o putere sa fortez pe fratele meu sa faca curat in perimetrul unde locuieste el. Va rog sa imi spuneti sunt obligat sa dau semnatura pentru a mi se intra pe.proprietate de catre reprezentantii primariei?Va multumesc anticipat si o seara buna sa aveti.


Buna seara.As dori sa va intreb daca verisoara mea detine doua terenuri, unul in intravilan si altul in extravilan, poate face succesiune doar pentru cel din intravilan, pe care are casa.?....si pentru cel din extravilan altadata?Mi s-a spus sa trimit acte pe wuttup pentru a fi luat in evidenta la Primarie ca mostenitor in vederea succesiunii....Nu doresc acest lucru, pot sa merg direct la notar cu actele?Va multumesc din inima pentru timpul acordat....Cu consideratie,
Buna seara...Am fost anuntat sa ma prezint la notariat de catre o verisoara pentru succesiune , Chiar mi-a spus ca toti cei 12 mostenitori au renuntat inaintea mea si daca vreau sa renunt si eu ...Mentionez ca nu stiu ce contine aceasta mostenire ca bunuri si care ar fi dreptul meu din aceasta .Ce document sa cer pentru a afla la ce.bunuri am eu dreptul din aceasta mostenire?va multumesc anticipat..o seara buna
Buna seara..Bunicii mei au decedat ...Cine are dreptul la mostenire, copiii acestora, dar si nepotii lor?Pentru a face succesiunea, neavand act de proprietate, exista un alt act care mentioneaza in el mistenitorii?Cum aflu cati si care sunt acestia?Va multunesc anticipat.....o seara buna
Multumesc pentru raspunsul acordat, insa mentionez ca am facut memoriu la directorul unitatii si nu s-a rezolvat nimic, nu sm primit nici macar raspuns...V-as mai ruga sa imi spuneti daca exista o lege , un articol pe care il incalca seful meu, atunci cand ma suna acasa?Are voie sa faca acest.lucru?exista vreo lege pentru acest.lucru?Va multumesc anticipat...
Buna ziua...Lucrez la o societate de stat de foarte mult timp si in nenumarate randuri , seful meu face abuzuri asupra mea simtindu-ma nedreptatit...Sunt sunat acasa din timpul meu liber, desi exista o repartizare scrisa pe care o incalca des si chiar o modifica , si sunt obligat sa ma prezint intr-un loc in care trebuie sa merg pe banii personali...Ma deranjaza ca nu respecta repartizarea si sunt sunat din timpul liber....Cum sa procedez in aceasta situatie?Va multunesc mult si anticipat pentru raspuns....o zi buna
Buna ziua...Parintii socrului meu au decedat.Ei au o casuta la tara si un teren, cine vine la mostenire avand in vedere faptul ca sotul are un frate si o sora decedata , aceasta avand un baiat de 3o de ani?Va multumesc anticipat si o zi buna sa aveti
Buna ziua...As dori sa închei un testament la.notariat si as dori sa stiu ce acte trebuie sa am pentru acest demers?si v-as mai ruga frumos sa imi spuneti daca testamentul nu este atacat .de către moștenitorii rezervatari.atunci este respectată dorinta celui care a scris testamentul.?ceea ce scrie in testament?Va multumesc anticipat si o zi bună sa aveți si dvs..
Buna ziua...Lucrez la o societate de transport. unde am lucrat mai mult de 7sau 8zile consecutive fara pauza .pe luna fara sa ne fie platita consecutivitatea.Acest lucru s-a întâmplat până în anul 2016 după care a început să ni se plătească consecutivitatea....Va rog sa imi spuneti ce facem cu anii din urmă neplătite deoarece ni s-a spus de către societate ca s-a prescris pentru că nu am acționat on judecata...Ce vină avem noi lucrătorii daca nu am fost informați si cum sa procedăm pentru a ni se plati toate aceste.ore muncite?va multumesc anticipat si o zi bună sa aveți.